پایگاه اطلاع رسانى مهدی مددی گرده اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً بروزترین اخباراقتصادی،پزشکی،فناوری، ورزشی،استخدامی،مذهبی، اجتماعی،تصویری روز را در این پایگاه ببینید. tag:http://panp.mihanblog.com 2019-09-21T20:14:56+01:00 mihanblog.com نامه یک کارگر به مسؤلین 2019-07-31T00:51:00+01:00 2019-07-31T00:51:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3669 مهدی مددى گرده به نام خدا با سلام و احترام، حسب دستور کتبی و شفاعی مدیر میدان میوه و تره بار آزادی آقای حسن پور زیر مجموعه سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران بابت ممانعت و جلوگیری از حضور نگهبانان بی پناه در دفتر نگهبانی و جلوگیری از روشن کردن کولر دفتر نگهبانی بازارهای تابع میدان میوه و تره بارآزادی در این دمای بالای ۴۰درجه از ساعت ۸صبح الی۱۳عصر و ازساعت ۱۵ الی ۲۰شب و با زیر پا گذاشتن حقوق بشر موجب آزار و اذیت نگهبانان شده است و با رفتار و کردارهای ناشایست خود مو جب ایجاد بیماری روحی و روانی به نام خدا

با سلام و احترام،

حسب دستور کتبی و شفاعی مدیر میدان میوه و تره بار آزادی آقای حسن پور زیر مجموعه سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران بابت ممانعت و جلوگیری از حضور نگهبانان بی پناه در دفتر نگهبانی و جلوگیری از روشن کردن کولر دفتر نگهبانی بازارهای تابع میدان میوه و تره بارآزادی در این دمای بالای ۴۰درجه از ساعت ۸صبح الی۱۳عصر و ازساعت ۱۵ الی ۲۰شب و با زیر پا گذاشتن حقوق بشر موجب آزار و اذیت نگهبانان شده است و با رفتار و کردارهای ناشایست خود مو جب ایجاد بیماری روحی و روانی و جسمی نگهبانان و سلب اعتماد این عزیزان نسبت به مسئولین شهرداری تهران شده است لذا از شما مسئولین دلسوز و با عطوفت درخواست بررسی و رسیدگی موضوع و مشکل ایجاد توسط مدیریت میدان میوه و تره بار آزادی آقای حسن پور را دارم و این ایمان کامل را دارم که شما مسئولین دلسوز به حقوق بشر و همنوع خود احترام قائلید.

]]>
وظایف و اختیارات کمیسیون اصل ۹۰ چیست؟ 2019-06-06T17:21:00+01:00 2019-06-06T17:21:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3667 مهدی مددى گرده وظایف و اختیارات کمیسیون اصل ۹۰ چیست؟اصل نودم قانون اساسی رسیدگی به شکایات واصله از «طرزکار» مجلس، قوای مجریه و قضاییه را به عهده مجلس گذاشته است؛ بنابراین مجلس حق نظارت بر «طرزکار» خود و قوای دیگر را دارد و باید نسبت به آن ارزیابی نماید، و به شکایات وارده در این زمینه رسیدگی کند و در هر مورد که مربوط به «عموم» باشد گزارش کار خود را به اطلاع عامه برساند، و طبعاً در کلیه مواردی که به تضییع حقوق­ بیت­ المال یا اشخاص حقیقی و حقوقی منجر می‌­شود حسب مورد پرونده را به قوه قضائیه یا مراجع ذی­ربط ارسال وظایف و اختیارات کمیسیون اصل ۹۰ چیست؟
اصل نودم قانون اساسی رسیدگی به شکایات واصله از «طرزکار» مجلس، قوای مجریه و قضاییه را به عهده مجلس گذاشته است؛ بنابراین مجلس حق نظارت بر «طرزکار» خود و قوای دیگر را دارد و باید نسبت به آن ارزیابی نماید، و به شکایات وارده در این زمینه رسیدگی کند و در هر مورد که مربوط به «عموم» باشد گزارش کار خود را به اطلاع عامه برساند، و طبعاً در کلیه مواردی که به تضییع حقوق­ بیت­ المال یا اشخاص حقیقی و حقوقی منجر می‌­شود حسب مورد پرونده را به قوه قضائیه یا مراجع ذی­ربط ارسال کند تا مقررات قانونی اعمال گردد.
مجلس این وظیفه مهم را به کمیسیون اصل ۹۰ محول کرده تا براساس قانون اساسی و سایر قوانین موضوعه و طبق آئین نامه داخلی مصوب خود اجرا کند.
بر این اساس، این آئین­ نامه (با توجه به تغییرات صورت گرفته در آیین­ نامه داخلی مجلس شورای اسلامی بخصوص ماده ۱۳۲) به شرح ذیل به تصویب اعضاء کمیسیون رسید:
فصل اول: وظائف و اختیارات قانونی کمیسیون:
ماده ۱- با توجه به اصل نودم قانون اساسی و نیز مصوبات و آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، وظایف و اختیارات قانونی این کمیسیون به شرح ذیل می‌باشد:
۱- سامان دادن و کارآمد­سازی مجلس و نمایندگان.
۲- رسیدگی به طرز کار مجلس، قوه مجریه، قوه قضائیه و مسئولین آن‌ها، و نیز رسیدگی به شکایات مربوطه، و مطالبه پاسخ آن‌ها از قوای مذکور.
۳- اعلام نتیجه رسیدگی‌ها، و مطلع کردن عامه مردم در مواردی که موضوع مربوط به عموم باشد.
۴- بررسی گزارش­های ­قرائت­ شده ­کمیسیونهای­ تخصصی از تریبون مجلس ­حسب تقاضای­ آن‌ها، و اعلام نتیجه آن به مجلس.
۵- مکاتبه و مراجعه به قوای سه­ گانه، وزارتخانه‌ها، ادارات، سازمان‌های وابسته به آن‌ها، بنیاد‌ها، نهاد‌های انقلابی و مؤسساتی که به نحوی از انحاء به یکی از قوای فوق الذکر مربوط باشند.
۶- اعلام عدم پاسخگوئی مسئولین به کمیسیون، یا عدم پاسخ صحیح آن‌ها، یا عدم اجابت دعوت‌های کمیسیون، به مراجع صالحه قضائی جهت اعمال مجازات‌های قانونی.
۷- اعزام بازرس یا بازرسان جهت انجام تحقیق و بررسی شکایات وارده، و لزوم همکاری مسئولین ذی ربط با آنان.
۸- اعلام تخلف مسئولین دستگاه‌ها (در طرز کار خود) به مراجع صالحه قضائی برای رسیدگی خارج از نوبت.
۹- اقدام قانونی نسبت به گزارش نهایی تحقیق و تفحص­های واصله از کمیسیون­های تخصصی.
۱۰- ارائه گزارشهائی که مربوط به عموم باشد به هیأت رئیسه مجلس، و قرائت آن در جلسه علنی مجلس.
۱۱- تقاضای انجام بازرسی فوق­العاده از سازمان بازرسی کل کشور.
فصل دوم: تشکیلات کمیسیون
ماده ۲- کمیسیون دارای ۸ عضو دائم و ۱۳ عضو دیگر است که طبق ماده ۳۲ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.
تبصره - اعضاء غیر دائم کمیسیون پس از غیبت در سه جلسه متوالی و یا ۵ جلسه متناوب در طول یکسال، مستعفی شناخته می‌شوند و باید کمیسیون مربوطه جانشین آن‌ها را معین کند.
ماده ۳- کمیسیون اصل نود دارای دو واحد می‌­باشد:
۱- واحد رسیدگی به طرزکار‌ها و شکایات واصله که اعضای آن را نمایندگان عضو، مشاورین و کار‌شناسان کمیسیون تشکیل می‌­دهند.
۲- واحد دفتر برای اداره امور اجرائی که اعضاء آنرا کارمندان مجلس تشکیل می‌­دهند.
الف- واحد رسیدگی به طرزکار‌ها و شکایات واصله
ماده ۴- برای رسیدگی به طرزکار مجلس، قوای مجریه، قضائیه و شکایت­‌ها یا گزارش‌های مربوطه سه حوزه تشکیل می‌­گردد:
۱- حوزه رسیدگی به طرز کار قوه مجریه و شکایات مربوطه
۲- حوزه رسیدگی به طرز کار قوه قضائیه و شکایات مربوطه
۳- حوزه رسیدگی به طرز کار مجلس (و امور ویژه) و شکایات مربوطه
تبصره: هریک از این سه حوزه می‌­توانند حسب اقتضاء، کمیته‌هائی را تشکیل دهند.
۱- حوزه رسیدگی به طرز کار قوه مجریه و شکایات مربوطه
مسئولیت این حوزه به عهده یکی از نواب رئیس و معاونت آن به عهده یکی از اعضای کمیسیون خواهد بود و در آن پنج کمیته به شرح ذیل تشکیل می‌­گردد:
کمیته فرهنگی: برای رسیدگی به طرز کار و شکایات در محدوده وظایف کمیسیون‌های فرهنگی و آموزش و تحقیقات مربوط به وزارتخانه‌های آموزش و پرورش- علوم، تحقیقات و فناوری- فرهنگ و ارشاد اسلامی- سازمان حج و زیارت - سازمان اوقاف و امور خیریه - سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - سازمان صدا و سیما- سازمان تبلیغات اسلامی- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی- سازمان تربیت بدنی - سازمان ملی جوانان - سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای - دانشگاه آزاد اسلامی و...
کمیته اقتصادی: برای رسیدگی به طرز کار و شکایات در محدوده وظایف کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه، بودجه و محاسبات مربوط به وزارتخانه­‌های بازرگانی - امور اقتصادی و دارائی- بانک ها- بیمه­‌ها - گمرک جمهوری اسلامی ایران - بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و...
کمیته سیاسی و نظامی: برای رسیدگی به طرز کار و شکایات در محدوده وظایف کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی و شورا‌ها و امور داخلی کشور مربوط به ریاست جمهوری، معاونت­‌ها و سازمان­های تابعه آن (که در کمیته ­های دیگر ذکر نشده) - وزارتخانه­های کشور- دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح- امور خارجه- نیرو‌های نظامی و انتظامی- استانداریها- شهرداریها- شورا‌های اسلامی و...
کمیته اجتماعی: برای رسیدگی به طرز کار و شکایات در محدوده وظایف کمیسیون‌های بهداشت و درمان و اجتماعی مربوط به وزارتخانه ­های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- کار و امور اجتماعی- رفاه و تأمین اجتماعی - تعاون - بنیادشهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی - جمعیت هلال احمر- بنیاد پانزده خرداد- و...
کمیته فنی و عمرانی: برای رسیدگی به طرز کار و شکایات در محدوده وظایف کمیسیون‌های صنایع و معادن، عمران، انرژی و کشاورزی، آب و منابع طبیعی مربوط به وزارتخانه‌های نیرو- ارتباطات و فناوری اطلاعات- صنایع و معادن- مسکن و شهرسازی- راه و ترابری- نفت - جهاد کشاورزی- سازمان حفاظت محیط ­زیست- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و...
۲- حوزه رسیدگی به طرز کار قوه قضائیه و شکایات مربوطه
مسئولیت این حوزه به عهده یکی از نواب رئیس و معاونت آن به عهده یکی از اعضای کمیسیون خواهد بود و برای این حوزه کمیته­ای به نام کمیته قضائی جهت رسیدگی به طرز کار و شکایات واصله از قوه قضائیه (مشتمل بر دیوانعالی کشور- سازمان بازرسی کل کشور- دیوان عدالت اداری- دادستانی کل کشور- سازمان ثبت اسناد و املاک کشور- سازمان قضائی نیرو‌های مسلح- سازمان پزشکی ­قانونی- سازمان­زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور- دادگستری­‌ها)، وزارت دادگستری، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) و... تشکیل می‌­شود.
۳- حوزه رسیدگی به طرزکار مجلس (و امور ویژه) و نیز شکایات مربوطه
مسئولیت این حوزه و انتخاب معاونت آن به عهده رئیس کمیسیون می‌­باشد و برای این حوزه کمیته ­ای به نام کمیته مجلس و امور ویژه جهت رسیدگی به طرز کار مجلس، نمایندگان آن، کمیسیون‌ها، شعب، دیوان محاسبات کشور، مرکز پژوهش‌ها و... و شکایات مربوط به آن‌ها تشکیل می‌­شود. این کمیته به امور ویژه (گزارش‌های مربوط به وزارت اطلاعات، امنیت ملی کشور، و کلیه مواردی که دارای طبقه­ بندی تلقی می‌شود) نیز رسیدگی می‌­کند.
ماده ۵- هر یک از کمیته ­های کمیسیون دارای یک رئیس، یک معاون، یک دبیر و به تعداد لازم مشاور و کار‌شناس خواهد بود که توسط هیأت­رئیسه کمیسیون انتخاب می‌گردند.
تبصره ۱- هیأت رئیسه می‌تواند با موافقت کمیسیون از نمایندگان ادوار مجلس در کمیته‌ها استفاده کند.
تبصره ۲- هیأت­ رئیسه­ کمیسیون، روسای کمیته­‌ها و نمایندگان­ کمیسیون در مجامع و شورا‌ها از میان اعضای ثابت کمیسیون انتخاب­میگردند. ولی با نظر هیأت رئیسه کمیسیون سایر اعضاء کمیسیون نیز می‌­توانند بعنوان روسای کمیته‌ها و نماینده کمیسیون در مجامع و شورا‌ها عضویت و یا شرکت داشته باشند.
تبصره ۳- هر یک از اعضاء غیر ثابت کمیسیون متناسب با کمیسیون تخصصی خود باید عهده دار وظیفه­ای در کمیته مربوطه باشند.
تبصره ۴- در هر مورد که به اظهارنظر مشاوران و یا کار‌شناسان رشته خاصی نیاز باشد، رئیس کمیته مراتب را به رئیس کمیسیون گزارش می‌­کند تا با موافقت وی پیگیری شود.
تبصره ۵- برای موضوعاتی که (به تشخیص هیأت رئیسه کمیسیون) مربوط به کمیته­‌های مختلف باشد کمیته خاص (مرکب از اعضاء کمیته‌های مربوطه) تشکیل می‌­شود.
تبصره ۶- هیچ یک از کمیته­‌ها نمی‌­توانند در پرونده­‌ها و امور کمیته­‌های دیگر دخالت کنند مگر با نظر رئیس یا هیأت رئیسه کمیسیون.
تبصره ۷- هیأت رئیسه کمیسیون می‌­تواند حسب ضرورت برای هر یک از کمیته‌ها، گروه‌های کاری تخصصی به­ صورت موقت یا دائم ایجاد نماید.
ب- واحد دفتر:
ماده ۶- امور اداری کمیسیون و اجزاء آن و نیز مرخصی، حضور و غیاب و سایر مسائل اداری بازرسان، مشاوران و کار‌شناسان توسط مدیرکل دفتر اجرائی و زیر نظر رئیس کمیسیون انجام می‌­پذیرد.
ماده ۷- هیأت رئیسه کمیسیون حقوقدانان، مشاوران، کار‌شناسان کمیسیون به ویژه دبیر کمیسیون را از میان افراد متقی، امین، با تجربه، با حسن شهرت، متخصص (متناسب با وظایف و نیاز‌های کمیسیون) انتخاب و به سازمان اداری مجلس جهت صدور احکام آنان معرفی می‌­نماید.
ماده ۸- در صورتی که مدیرکل دفتر اجرائی کمیسیون، عدم صلاحیت یکی از کارکنان را احراز کند پس از موافقت رئیس یا هیأت رئیسه کمیسیون او را به سازمان اداری مجلس معرفی خواهد کرد.
ماده ۹- کلیه نامه‌های طبقه بندی شده زیر نظر رئیس کمیسیون مفتوح می‌گردد.
تبصره: مسئولین کمیته‌ها هر مطلبی را که مربوط به امور ویژه تشخیص دهند باید به کمیته مربوطه منتقل ­کنند.
فصل سوم: آیین رسیدگی به شکایات
ماده ۱۰- کلیه نامه‌ها، گزارش‌ها و شکایات واصله توسط اداره کل دفتر اجرائی کمیسیون ثبت، بررسی و خلاصه آن با پیشنهاد مشخص حداکثر ظرف مدت یک هفته به مسئول ارجاعات کمیسیون منعکس می‌­شود.
ماده ۱۱- مسئول ارجاعات (که منتخب هیأت رئیسه از بین اعضاء ثابت کمیسیون است) مواردی را که خارج از صلاحیت کمیسیون تشخیص­دهد توسط دفتر اجرائی (همراه با راهنمایی‌های لازم برای پیگیری) به شاکی اعلام می‌کند. سایر موارد جهت اقدام به کمیته‌های مربوطه ارجاع می‌­گردد.
ماده ۱۲- کلیه شکایت‌های دریافتی، به ترتیب وصول به کمیته‌های مربوطه، مورد رسیدگی قرار می‌­گیرد، و در هریک از مراحل رسیدگی نیز باید به ترتیب وصول به همان مرحله، اقدامات لازم انجام ­گیرد مگر در موارد ضروری به تشخیص مسؤل کمیته.
ماده ۱۳ - در مواردی که رسیدگی به یک پرونده فوریت داشته باشد واعضاء کمیته مربوطه در دسترس نباشند، یا به هر دلیلی مصلحت نباشد بنا به تشخیص رئیس یا هیأت رئیسه کمیسیون آن را به کمیته دیگری ارجاع داده یا شخصاً اقدامات لازم را انجام می‌­دهد.
ماده ۱۴- دفتر اجرائی موظف است نتیجه اقدامات انجام شده توسط کمیسیون را به اطلاع شاکی برساند مگر در امور طبقه بندی شده یا مواردی که مسؤل کمیته موافق نباشد.
ماده ۱۵- مسئول هرکمیته شکایات واصله را بین نمایندگان عضو کمیته، مشاوران، و کار‌شناس مربوطه که مسئولیت کارگزاری را هم به عهده دارد توزیع می‌­کند. کار‌شناس مزبور باید ظرف مدت کمتر از یک ماه کلیه وظائف محوله به خود را با سریع‌ترین ابزار ممکنه اعم از تلفن، فاکس، مذاکره و... انجام داده، ابهامات و نقائص اسنادی پرونده را بر طرف نموده و جهت تصمیمات بعدی به مسئول کمیته تقدیم نماید تا وی دستورات مقتضی را صادر کند. این مدت با نظر مسئول کمیته برای یک بار قابل تمدید است.
ماده ۱۶- هیچ پرونده­ای نباید بیش از چهار ماه در کمیته بماند مگر آنکه رئیس کمیته ادله کافی این امر را به هیأت رئیسه کمیسیون ارائه نماید.
ماده ۱۷- هر پرونده­‌ای پس از تصمیم گیری نهایی، جهت اقدامات بعدی (بایگانی یا گزارش به هیات رئیسه کمیسیون) با امضاء مسئول کمیته به مدیرکل دفتر اجرائی کمیسیون ابلاغ می‌گردد.
ماده ۱۸- هر پرونده­ پس از موافقت هیأت رئیسه کمیسیون در دستور کار کمیسیون قرار می‌گیرد.
ماده ۱۹- شکایاتی که ناشی از نقص یا ابهام قوانین در طرز کار قوای سه گانه است پس از بررسی درکمیته ذی­ربط، با پیشنهاد اصلاح قانون مربوطه به هیأت رئیسه کمیسیون گزارش می‌­شود تا پس از بحث و بررسی در جلسه عمومی کمیسیون مطرح و در صورت تأیید نهائی جهت اصلاح قانون مزبور به دولت یا کمیسیون مربوطه ارائه شود.
ماده ۲۰- کلیه پیشنهادات ابتدائی راجع به اصلاح قوانین و طرز کار دستگاه‌ها باید به تصویب کمیسیون رسیده باشد.
ماده ۲۱- کلیه مکاتبات با رهبری، سران قوای سه گانه، رؤسای مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری و شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرماندهان ارشد نیرو‌های مسلح (ستادکل، ستاد مشترک، نیرو‌های سه گانه و ناجا)، معاون اول رئیس جمهور و نظائر آن‌ها با امضاء رئیس کمیسیون انجام می‌­گیرد.
مکاتبه با سایر معاونین رئیس جمهور، وزراء و همطرازان آن‌ها با امضاء رئیس­ یا نواب، ومکاتبه با سایرمقامات کشوری، لشکری وقضائی حسب موضوع با امضاء رئیس کمیته مزبور هم انجام می‌گیرد.
تبصره: رئیس کمیسیون می‌تواند در موارد ضروری امضاء نامه­‌های فوق الذکر را بصورت موردی به نواب رئیس محوّل کند.
ماده ۲۲-مسئولین­ کمیسیون باید در ارسال مفاد شکوائیه‌ها برای دیگران رعایت اخلاق اسلامی و احتیاطات لازم را خصوصاً در مسائل امنیتی بنمایند.
ماده ۲۳- اگر دستگاه‌های ذی ربط حداکثر تا یک ماه از تاریخ دریافت نامه کمیسیون در اعلام پاسخ تعلل نموده یا پاسخ قانع کننده­ای ارائه ننمایند رئیس کمیته باید پس از یکبار پیگیری و عدم وصول پاسخ، گزارش­­آن را ­به هیأت رئیسه کمیسیون ­ارائه­ کند تا تصمیم ­مقتضی اتخاذ گردد.
ماده ۲۴- دعوت­ از رؤسای قوای ­سه­ گانه پس از پیشنهاد رئیس کمیسیون و تأیید هیأت رئیسه و تصویب دو سوم اعضاء کمیسیون با اطلاع هیأت رئیسه مجلس انجام می‌­گیرد.
ماده ۲۵- دعوت از مسئولین قوای ثلاثه به کمیسیون با رعایت ماده ۲۱ انجام می‌شود.
ماده ۲۶- مدیرکل دفتر اجرائی کمیسیون می‌­تواند حسب دستور مسؤل کمیته و متناسب با مخاطبین نامه­‌ها، پیگیری نامه­‌های ارسالی وی را امضاء نماید.
ماده ۲۷- مدیرکل دفتر اجرائی کمیسیون می‌­تواند نامه­‌های مربوط به رؤسای بخش­های مختلف سازمان اداری مجلس را امضاء نماید.
ماده ۲۸- چنانچه با پیشنهاد مسئولین کمیته­‌ها و تشخیص هیأت­ رئیسه یا مسئول­ کمیسیون برای تحقیق در پرونده‌ای نیاز به اعزام هیات باشد آن هیات با ابلاغ رئیس کمیسیون به محل اعزام می‌­شود. هیات مذکور موظف است پس از پایان مأموریت گزارش سفر خود را (همراه با نظریه و پیشنهاد) حداکثر ظرف ۱۵ روز به رئیس کمیسیون ارائه نماید. این گزارش با موافقت هیأت رئیسه و تصویب کمیسیون منتشر خواهد شد.
تبصره: درهیأت اعزامی باید یکی از نمایندگان مجلس (با اولویت رئیس کمیته مربوطه) به­ عنوان رئیس، و مشاور و کار‌شناس کمیته (با موافقت رئیس کمیسیون) حضور داشته باشند. حضور کار‌شناسان سایر دستگاه‌ها نیز با موافقت رئیس کمیسیون بلامانع است.
ماده ۲۹- گزارش­ کلیه­ پرونده­ هائی­ که­ لازم است در صحن­ علنی ­مجلس­ قرائت شود باید به­ تصویب­ کمیسیون رسیده باشد.
ماده ۳۰- مقامات دولتی، قضائی و نمایندگان مجلس تنها با درخواست کتبی و موافقت رئیس کمیسیون می‌­توانند اسناد موجود در کمیسیون را رویت کنند.
ماده ۳۱- اسناد و اوراق پرونده­‌ها نباید از کمیسیون خارج گردد، مگر در موارد ضرورت با موافقت کتبی­ رئیس کمیسیون.
ماده ۳۲- مدیــرکل دفتر اجرائی ­کمیسیون می‌­تواند درجلسات رسمی­ کمیسیون و هیات ­رئیسه شرکت­ کند، مگر در موارد خاصّ.
این آیین­ نامه در ۳۲ ماده و ۱۲ تبصره در تاریخ ۳/۶/۸۸ به اتفاق آراء به تصویب کمیسیون رسید.

]]>
اطلاعیه 2019-05-14T05:54:00+01:00 2019-05-14T05:54:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3659 مهدی مددى گرده پایگاه اطلاع رسانی مهدی مددی: http://panp.mihanblog.com رادیوهای اینترنتی مهدی مددی: https://www.spreaker.com/show/s-show_11159 https://www.spreaker.com/show/2314143 ویدیوهای مهدی مددی: http://www.aparat.com/maghsood1233 http://videoi.ir/u/maghsood1233 http://tivim.ir/user/maghsood1233 پخش زنده های مهدی مددی: https://lahzenegar.com/mad1233/live https://www.aparat.com/maghsood1233/live شبکه های اجتماعی مهدی مددی: https://t.me/panp_m https://www.instagram.com/maghsood113 پایگاه اطلاع رسانی مهدی مددی:

http://panp.mihanblog.com

رادیوهای اینترنتی مهدی مددی:

https://www.spreaker.com/show/s-show_11159

https://www.spreaker.com/show/2314143

ویدیوهای مهدی مددی:

http://www.aparat.com/maghsood1233

http://videoi.ir/u/maghsood1233

http://tivim.ir/user/maghsood1233

پخش زنده های مهدی مددی:

https://lahzenegar.com/mad1233/live

https://www.aparat.com/maghsood1233/live

شبکه های اجتماعی مهدی مددی:

https://t.me/panp_m

https://www.instagram.com/maghsood113

]]>
وظایف زن نسبت به شوهر 2019-04-28T19:38:00+01:00 2019-04-28T19:38:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3661 مهدی مددى گرده وظایف زن نسبت به شوهر زندگی زناشویی قوام، تحکیم و استمرارش به محبت، دوستی، تفاهم، احترام متقابل و به رسمیت شناختن و رعایت حقوق همدیگر است. دین اسلام برای آن‌که محیط و اجتماع کوچک خانواده قوام پیدا کند و تداوم یابد، برای هر یک از زن و شوهر حقوقی در نظر گرفته و در مقابل این حقوق وظایفی را نیز برای آنان تعیین کرده است؛آیین همسرداریچکیدهزندگی زناشویی قوام، تحکیم و استمرارش به محبت، دوستی، تفاهم، احترام متقابل و به رسمیت شناختن و رعایت حقوق همدیگر است. دین اسلام برای آن‌که محیط و اجتماع کوچک خانواده وظایف زن نسبت به شوهر

زندگی زناشویی قوام، تحکیم و استمرارش به محبت، دوستی، تفاهم، احترام متقابل و به رسمیت شناختن و رعایت حقوق همدیگر است. دین اسلام برای آن‌که محیط و اجتماع کوچک خانواده قوام پیدا کند و تداوم یابد، برای هر یک از زن و شوهر حقوقی در نظر گرفته و در مقابل این حقوق وظایفی را نیز برای آنان تعیین کرده است؛
آیین همسرداری

چکیده
زندگی زناشویی قوام، تحکیم و استمرارش به محبت، دوستی، تفاهم، احترام متقابل و به رسمیت شناختن و رعایت حقوق همدیگر است. دین اسلام برای آن‌که محیط و اجتماع کوچک خانواده قوام پیدا کند و تداوم یابد، برای هر یک از زن و شوهر حقوقی در نظر گرفته و در مقابل این حقوق وظایفی را نیز برای آنان تعیین کرده است؛ چرا که خداوند هر جا حقی در نظر گرفته، تکلیفی را هم مقرّر نموده است. در این مقال برخی از مهم‌ترین وظایف شرعی و قانونی زن در برابر شوهر، یا به تعبیر دیگر؛ حقوق مردان نسبت به زنان را بیان می‌کنیم.
1- اطاعت از شوهر:
اطاعت از شوهر و خود داری از نافرمانی او، از وظایف اولیه ی زن است شک نیست که غرض از اطاعت زن، فرمانبرداری او از شوهر است در اموری که مخالف احکام الهی نباشد و هر آنگاه که چنین فرمان و دستوری رسد، وظیفه، تخلف و یا به صورتی فرار از آن است.زیرا در همه حال حکم خداوند متعال بر حکم بشر مقدم است.
پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «اگر سجده کردن برای غیر خدا جایز بود، دستور می دادم تا زن در برابر شوهرش سجده کند.» (1)
و در جای دیگر می فرمایند: «زنی نمی تواند حق خدا را ادا کند مگر این که حق شوهرش را ادا کند.» (2)

2- خوب شوهر داری:
خوب شوهر داری یک هنر است و نیاز به ذوق و سلیقه و مهارت های خاص دارد. سعادت یا شقاوت «خانواده» در دست «زن» است.
زن اگر به فن خوب شوهرداری آشنا باشد، می تواند با انجام وظایفی که خداوند بر عهده ی او مقرر فرموده، خانه را به صورت «بهشت برین» درآورد و از شوهر و فرزندان خود، افرادی لایق، پویا، خلّاق و آبرومند بسازد و خانه را محل آسایش و فضیلت و خوشبختی قرار دهد.
شوهرداری در اسلام اهمیت بسیار زیادی دارد و در همین رابطه امام علی (ع) می فرمایند: «جهاد زن خوب شوهرداری است.» (3)
ناپلئون درباره ی جایگاه زنان و نقش آنان در فرهنگ و تمدن اجتماع می گوید: «اگر می خواهید تمدن و پیشرفت ملتی را بدانید، به زنان آن ملت بنگرید.» (4)

3- خوش اخلاقی:
زن فهیم و نیک اندیش می داند که تمامی انسان ها شیفته ی محبت و دلباخته ی جذابیت های روانی و کشش های نفسانی اند.از این رو هنر او در این است که با درکی درست از ویژگی های اخلاقی، خصیصه های شخصیتی و نیازهای نفسانی شوهر، مهرطلبی ها، محبت جویی ها، تشویق پذیری ها، زیبانگری ها و عاقبت اندیشی ها را با به کارگیری مطلوب ترین روش ها در مناسب ترین موقعیت ها به شوهر پاسخ گوید و او را دور از دغدغه ها و وسوسه های درون، در برابر همه ی کشش ها و محرک های بیرونی مصون نماید.
زن خوش اخلاق، در زندگی مشترک با همسر خود، زیبایی کلام و جذابیت بیان، زبان تشویق و ترغیب و تأیید و تکریم را سرمایه ی ارزشمند زندگی خویش می داند و هیچ فرصتی را برای «ابلاغ پیام» و «ابراز محبت» به شوهر از دست نمی دهد و لذا در تاریکی هم با همسر خویش با زبانی لین و آرام، شیرین و پرمعنا، گیرا و آرام بخش و به دور از اضطراب و تنش سخن می گوید.
زن فهیم و لایق با اخلاق درست و رفتار شایسته ی خود، در برخورد با شوهر و فرزندان، در کانون گرم خانواده همیشه شاد و خندان است و مانند «فرشته ی رحمت»محیط خانه را سرشار از مهر، عشق، عطوفت، دوستی و آرامش می نماید.
پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: «هر زنی که شوهرش را با زبانش بیازارد، خداوند هیچ کار واجب و مستحبی را از او نمی پذیرد و هیچ کار نیکش را قبول نمی کند تا وقتی که شوهرش را راضی کند»اگر چه روزها روزه بگیرد و شب ها به عبادت مشغول شود.» (5)
او هرگز در برخورد با شوهر و فرزندان، صدا و کلام گیرای خود را با نقّادی و تهدید و تحقیر و سرزنش و استهزا نمی آمیزد، بلکه زبان حق شناسی و قدرشناسی، شکر و سپاسگزاری از صفات برجسته ی او در حریم خانواده است.

4- احترام به شوهر:
زن آگاه و مهربان به خوبی می داند که همه ی انسان ها ذاتاً محبت پذیر و قهرستیزند، همه انسان ها تکریم پذیر و تنبیه گریزند. هر کس به شخصیت خویش علاقه مند است و دوست دارد دیگران به او احترام بگذارند و هر کس که شخصیت او را محترم بشمارد محبوبش واقع می شود.
زن فهمیده می داند که شوهرش آرامش خواه و امنیت طلب می باشد و دوست دارد در محیطی سرشار از صمیمیت و صفا زندگی کند.
امام صادق (ع) می فرمایند: «...خوشا به سعادت و خوشا به سعادت آن همسری باد که به شوهرش احترام گذارد و او را آزار نرساند و در تمام مواقع از شوهرش اطاعت کند.» (6)
زن شایسته و برتر همه ی سعی و تلاش خود را در جهت جلب رضایت خاطر و فراهم ساختن آسایش و آرامش روان و نشاط درونی شوهر مبذول می دارد و از این رو جز با زبان محبت و تکریم با همسرش سخن نمی گوید و همواره از خزانه ی دلش، کلام زرین و خوشایند و گفتار شفابخش و درمانگر روح و روان و آرامشگر جان را برگزیده، در فضای سرشار از عشق و شور و شعف و نشاط تقدیم همسر خود می نماید. ورابطه ی او با شوهرش هر چه هست زبان محبت است و بس.

5- اظهار عشق و علاقه نسبت به شوهر:
زن خردمند و شایسته می داند که شوهرش تشنه ی محبت و دوستی اوست و دل او به محبت همسرش زنده می باشد. اگر شوهر بداند که محبوب واقعی زنش نیست، احساس بی کسی، تنهایی و غربت می کند و همیشه پژمرده، غمگین و ناراحت و مضطرب است. لیکن زن نیک اندیش و مهربان، محبت و دوستی خود را نسبت به شوهرش به زبان آورده و عشق و علاقه ی خود را در قالب واژه های طیب و زیبا و پر مفهوم عینیت می بخشد.
و مهمتر از کلمات و واژه ها، در ایجاد محبت نسبت به شوهرش، هنگام سخن گفتن با شوهر، مواظب آهنگ نرم و ملایم صدا، حرکات زیبای چشم و ابرو و خنده های زیرلب و عشوه های پی در پی خود می باشد. و هرگز با آهنگ صدای خشن و حرکات ناموزون دست و صورت و ترشرویی و اخم، معشوق عزیز خود را در کانون گرم و با صفای خانواده دلسرد و افسرده نمی کند.
امام باقر (ع) می فرمایند: برای زن هیچ شفاعتی در پیشگاه پروردگارش به اندازه ی رضایت شوهرش ثمربخش و مفیدتر نیست.» (7)زن خردمند و شایسته می داند که شوهرش تشنه ی محبت و دوستی اوست و دل او به محبت همسرش زنده می باشد. اگر شوهر بداند که محبوب واقعی زنش نیست، احساس بی کسی، تنهایی و غربت می کند و همیشه پژمرده، غمگین و ناراحت و مضطرب است. لیکن زن نیک اندیش و مهربان، محبت و دوستی خود را نسبت به شوهرش به زبان آورده و عشق و علاقه ی خود را در قالب واژه های طیب و زیبا و پر مفهوم عینیت می بخشد.
زن برتر با ابراز عشق و علاقه نسبت به شوهرش، دل او را همیشه شاداب وخرم نگه می دارد و به کسب و کار و زندگی علاقه مند و دلگرم و امیدوارش می نماید و مانند «سکوی پرتاب»، شوهرش را به عالی ترین مقامات علمی، معنوی، اقتصادی و اجتماعی ارتقاء می دهد، و زمینه رشد و شکوفایی او را در همه ی کارها فراهم می نماید. و شوهر نیز با این رفتار نیکو و شایسته ی همسر، حاضر است برای تأمین سعادت و رفاه خانواده، تا سرحدّ فداکاری کوشش کند و مطمئناً چنین مردی کمتر اتفاق می افتد که به امراض روحی و روانی مبتلا گردد.
بنابراین زن هنرمند و فهیم، نیک می داند که شوهرش شیدای شنیدن صدای آرام و زیبا، جالب و جاذب، گیرا و پرمحبت اوست. و از همین رو، با همه ی وجود به نقش جاذبه های صوتی و گیرایی کلام در ابراز عشق و محبت و ایجاد شور و نشاط و شادابی در شوهر واقف است و در طول حیات مشترک و در همه ی موقعیت ها و شرایط، لحظه ای از زبان دوستی و عشق به شوهر غافل نمی شود، و از جذابیت های بیانی، آنچنان همسر خود را سیراب می نماید که در برابر محرک های صوتی و کلامی نامحرمان مغرض، کاملاً او را مصون می نماید؛ چرا که بعضی وسوسه گران مغرض و ناآگاه و شیطان صفتان گیرا، با بهره گیری از خلاء عاطفی بعضی مردان و محرومیت ایشان از محبت های عاشقانه و صادقانه ی همسرشان، با محرک های کلامی گیرا و پرجاذبه و کرشمه های شیطانی گناه آلود، به او دلربایی کرده و زمینه ی انحراف او را هموار می کنند. (8)
از همین روست که «زن با محبت و لایق» هرگز صدا و کلام گیرای خود را با نقادی، تهدید، سرزنش، تحقیر و استهزای شوهر نمی آمیزد، زیرا می داند که شوهر او از زبان تحقیر و تهدید، انتقاد و اعتراض، پرخاش و نفرین، بدزبانی و ناسزاگویی گریزان است و مهمتر این که خطر متلاشی شدن کانون خانواده و سایر انحرافات در کمین اوست.

6- استقبال گرم از شوهر:
یکی از سنت های بسیار نیکوی مسلمانان این است که هرگاه به یکدیگر می رسند، «سلام» می کنند، زیرا سلام کردن ایجاد انس، الفت و محبت می کند، کینه ها و کدورت ها را می زداید. بنابراین دو زوجی که نیاز به صداقت و صمیمیت بیشتری دارند، این دستور الهی را بیشتر باید رعایت نمایند.
چه نیکوست که هرگاه شوهر وارد منزل می شود، زن با چهره ای شاد و خندان و ظاهری آراسته و زیبا به پیشواز همسرش رود، در را به روی او بگشاید، به او سلام کند و بهتر آن است که در سلام کردن، هر یک بر دیگری سبقت بگیرند.
خداوند در قرآن کریم می فرمایند: «هرگاه به شما تحیت گویند، پاسخ آن را بهتر از آن بدهید؛ یا (لااقل) به همان گونه پاسخ گویید.خداوند حساب همه چیز را دارد.» (9)
و در جای دیگر می فرمایند: «اهل بهشت یکدیگر را با سلام کردن خوش آمد گویند.» (10)
بنابراین زن فهیم و مهربان پس از استقبال گرم از شوهر، با نهایت شور و شوق، زمینه ی استراحت و آرامش را برای او فراهم می نماید و تا حدود 90 دقیقه بعد از ورود شوهرش به منزل، هیچ حرف ناخوشایندی به او نمی زند.

7- تهیه ی غذای مناسب:
خانم هنرمند و کدبانو سعی می کند جهت رضامندی و خوشایندی شوهر، غذاهایی را که می پزد از یک نوع نباشد و تنوع در آن رعایت شود و غذای مورد علاقه ی شوهر را تا حدود امکان تهیه نماید.
امام صادق (ع) می فرمایند: «بهترین زنان شما (مسلمین) زنی است که خوشبو و خوش دستپخت باشد.» (11)
و چه زیبا و بجاست که شوهر از آشپزی و دستپخت همسرـ خصوصاً در نزد فرزندان ـ تقدیر و تشکر نماید. این کار فایده ی بسیار مهم دارد؛ اولاً: زن احساس خوشحالی و شادمانی می کند که همسرش او و هنرش را دوست دارد و زحمات فراوان او را ارج می نهد و تمام سعی و تلاش خود را جهت رضایت و خشنودی شوهر به کار خواهد بست. دوماً:فرزندان شیوه ی تقدیر و تشکر و احترام به مادر را عملاً از پدر یاد می گیرند.

8- زینت و آرایش برای شوهر:
از هنرها و وظایف یک زن شایسته این است که در قلمرو خانواده، با حفظ ارزش ها و توجه به وضعیت شناختی و روانی بچه ها، به خصوص نوجوانان، همواره سعی کند در حد توان و رعایت حدود و حرمتها، از آراسته ترین، زیباترین و جذاب ترین لباسها، زینت ها و آرایش ها برای همسر خود بهره گیرد، چرا که همسر ایشان به این جذابیت ها نیاز دارد.
باید توجه داشته باشیم که هر گونه خود آرایی، خودنمایی و خود عرضه کردن برای نامحرمان، حرام، و آراستگی و آرایش همسر برای همسر مستوجب ثواب است.
پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «... زن باید خودش را برای شوهر به خوشبوترین عطرها معطر کند، و زیباترین لباسهایش را بپوشد، و به نیکوترین آرایش، برای شوهرش آرایش نماید، و پیوسته خودش را بر شوهر عرضه کند و... .» (12)
در اسلام به آرایش و عطر زدن و استفاده از بوهای خوش و وسایل زیبایی برای شوهر و محارم یا در منزل و یا درحالت عبادت و نیایش با پروردگار سفارش شده و نوعی عبادت است. آنچه نهی شده، استفاده از عطر و آرایش برای نامحرمان یا در روابط اجتماعی است که عامل فساد می شود و حرام است.
حضرت زهرا (ع) گرانبهاترین عطری را که در اختیار داشتند، فقط برای شوهر گرامی خود و لحظات مناجات و راز و نیاز با پروردگار حق تعالی استفاده می نمودند. (13)
با کمال تأسف در جامعه ی ما در بسیاری از موارد شاهد هستیم که زنان و مردان، بهترین پوشش و آرایش و زینت ها را برای عروسی ها، میهمانی ها و مجالس خارج از خانه استفاده می کنند و نازل ترین آنها را در کانون خانواده برای همسر!!
ای کاش همه ی زینت ها، آرایش ها و دلربایی های خانمها، مطابق نظر اسلام فقط و فقط برای همسر بود، چرا که آن وقت دیگر شاهد این همه دعواها، کشمکش ها، جدال ها و فتنه ها نبودیم.
در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار نقل شده بود:
«در یکی از شهرستان ها، مردی که به مهمانی رفته بود، بعد از خوردن ناهار، که صاحبخانه برای کاری از منزل خارج شده بود، ضمن عمل منافی عفت با همسر میزبان، او را به قتل می رساند بعد از دستگیری از قاتل می پرسند: چرا این جنایت را انجام دادی؟ در جواب گفت: من شب گذشته در مجلس عروسی، این زن را مشاهده کردم که ـ با وضعیت خاصی آرایش کرده بود و مشغول رقصیدن بودـ و... دیگر نتوانستم خود را کنترل کنم و در نتیجه چنین تصمیمی گرفتم.» (14)

وظایف همسران در نگاه روایات

8- حفظ حجاب و عفت و پاکدامنی خود:
شیشه ی عطر و درپوش آن:
تا زمانی که سر شیشه «عطر» بسته است، عطر داخل آن هم محفوظ خواهد بود، ولی به محض اینکه چند لحظه ای سر شیشه ی عطر برداشته شود، عطر داخل آن می پرد و تنها شیشه ی خالی بدون عطر می ماند که کسی بدان میلی ندارد.
حجاب همانند سر شیشه ی عطر است که بوی خوش و زیبایی و حلاوت و طراوت زنها را حفظ می کند و با برداشتن حجاب، آن زیبایی و حلاوت از بین می رود.

دیوار و سیم خاردار:
شما چرا به دور خانه هایتان دیوار می کشید و گاهاً بر روی دیوارها سیم خاردار نصب می کنید؟ اگر درهای خانه تان چوبی باشد، چرا آهنی می کنید و اگر دیوارها کوتاه باشد چرا بلند می کنید؟ آیا این همه برای راحتی شماست یا برای ناراحتی؟
حجاب همچون دیوار خانه و همچون سیم خاردار است، حال اگر دیوار خانه هایتان بلند بود و کوتاه کردید، یا سیم خاردار داشت برداشتید، یا در منزل، بسته بود وباز کردید، این موجب راحتی، آرامش و آسایش شما خواهد بود یا موجب ناآرامی؟ اگر درها، دیوارها و... برای راحتی خانه ها باشد، حجاب هم برای راحتی و آسودگی بانوان است.

میوه ی پوست کنده:
تا میوه ای پوست بر تن دارد، مدت های زیادی دوام خواهد داشت، ولی وقتی پوست میوه ای گرفته شد، بیش از دقایقی دوام نخواهد داشت و حتی بی احترامی به مهمان است که قبلاً میوه ای مثلاً «سیب» را پوست بکنند بعد در مقابل مهمان بگذارند.حجاب همانند پوست میوه است که حافظ تازگی و سلامت میوه است و تا زمانی که زن ها این «حجاب» و «عفت» را دارند، از طراوت و زیبایی و تازگی و سلامت بهره مندند، ولی برداشتن حجاب همان و از بین رفتن سلامت و زیبایی همان.

غنچه و گل:
گل تا باز نشده است، معطر و سالم است و کسی هوس چیدن آن را نمی کند اما وقتی که باز شد و غنچه گردید، عطر خود را از دست می دهد و...،زن تا زمانی که در «غنچه حجاب» است، هیچ کس هوس چیدن آن را نمی کند. اما همین که حجاب کنار رفت و این غنچه باز شد، آن را خواهند چید و پس از آن که پژمرده و پرپر شد به کناری خواهند افکند.

حجاب چیست؟
حجاب، در لغت به معنی پرده، روپوش و روبند می باشد و از نظر اسلام عبارت است از این که:
«زن در معاشرت خود با نامحرم، بدن خود را بپوشاند و به جلوه گری و خودنمایی نپردازد.»
حجاب، حریمی میان زنان و مردان نامحرم است و سبب فروکش کردن غریزه ی جنسی می شود.
حجاب، بیانگر وقار و افتخار یک زن است.
حجاب، سند اطاعت از فرمانده ی هستی است.
حجاب، بوی خوش عفاف و پاکدامنی است.
حجاب، تلألو شبنم بر چهره است.
زن، این موجود ظریف، مظهر جمال خلقت است و اسلام می خواهد این «گوهر گرانبها»در «گنجینه ی حجاب»، مستور باشد تا از آفات هوس ها مصون بماند. حجاب نوعی ارزش و احترام برای زنان به دنبال می آورد تا نامحرمان هوسران، آن ها را با دیده ی حیوانی ننگرند.

حجاب در آیات و روایات:
خداوند حکیم در قرآن کریم می فرمایند:
«ای پیامبر!به مؤمنان بگو چشم های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ کنند؛ این برای آنان پاکیزه تر است؛ خداوند از آنچه انجام می دهند آگاه است. و به زنان با ایمان بگو چشم های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود راـ جز آن مقدار که نمایان است ـ آشکار ننمایند، و (اطراف) روسری های خود را بر سینه ی خود افکنند (تا گردن و سر و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان، یا پدرانشان، یا پسرانشان، یا پسران پسرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسر خواهرانشان، یا زنان هم کیششان، یا بردگانشان (=کنیزانشان)، یا افراد سفیه که تمایلی به زن ندارند، یا کودکانی که از امور جنسی مربوط به زنان آگاه نیستند، و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود (و صدای خلخال که بر پا دارند به گوش رسد).و همگی به سوی خدا باز گردید ای مؤمنان، تا رستگار شوید.» (15)با توجه به اهمیت حجاب در قرآن کریم و کلام نورانی معصومین علیهم السلام به این نتیجه می رسیم که حجاب در اسلام، از یک مسأله کلی تر و اساسی تر ریشه می گیرد و آن این است که اسلام می خواهد انواع التذاذهای جنسی، چه بصری و سمعی و چه نوع دیگر، فقط و فقط به محیط خانوادگی و در کادر ازدواج شرعی و قانونی اختصاص یابد و اجتماع منحصراً برای کار و فعالیت باشد.
و خداوند متعال در جای دیگر می فرمایند:
«ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلباب ها (=روسری های بلند) خود را بر خویش فرو افکنند، این کار برای اینکه (از کنیزان و آلودگان) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است، (و اگر تاکنون خطا و کوتاهی از آنها سر زده توبه کنند)خداوند همواره آمرزنده رحیم است.» (16)
و باز خطاب به بانوان می فرمایند: «... پس به گونه ای هوس انگیز سخن نگویید که بیماردلان در شما طمع کنند، و سخن شایسته بگویید.» (17)
و پیامبر اسلام (ص)در رابطه پرهیز از نگاه به نامحرم، خطاب به زنان می فرمایند: «هر زن شوهرداری که چشمش را از نگاه کردن به غیر شوهر و غیر محارمش پر کند، مورد غضب شدید پروردگار واقع می شود. پس اگر این زن چنین کند، خداوند پاداش هر عملی را که انجام داده است از بین می برد و محو می کند.» (18)
و امام رضا (ع) در رابطه با حجاب می فرمایند: «حرام شد نگاه به موهای زنان... برای آن که اگر موهای آن ها در برابر مردان نامحرم آشکار شود، باعث تحریک و جلب خواهد شد. (و این جلب شدن مردان به زنان)فساد و بی بندوباری را به دنبال دارد و سبب می شود که (مردم)در کارهای حرام وارد بشوند.» (19)
با توجه به اهمیت حجاب در قرآن کریم و کلام نورانی معصومین علیهم السلام به این نتیجه می رسیم که حجاب در اسلام، از یک مسأله کلی تر و اساسی تر ریشه می گیرد و آن این است که اسلام می خواهد انواع التذاذهای جنسی، چه بصری و سمعی و چه نوع دیگر، فقط و فقط به محیط خانوادگی و در کادر ازدواج شرعی و قانونی اختصاص یابد و اجتماع منحصراً برای کار و فعالیت باشد.

فایده های حجاب
حجاب، دارای فواید بسیاری است که خلاصه ای از آنها بصورت اجمال عبارتند از:
الف) آرامش روانی
شهید مطهری می فرمایند:
«نبودن حریم میان زن و مرد و آزادی معاشرت های بی بند وبار، هیجان ها و التهاب های جنسی را فزونی می بخشد و تقاضای سکس را به صورت یک عطش روحی و یک خواسته ی اشباع نشدنی درمی آورد.غریزه ی جنسی، غریزه ای نیرومند، عمیق و «دریا صفت» است، هر چه بیشتر اطاعت شود سرکش تر می گردد، همچون آتش که هر چه بیشتر به آن خوراک بدهند، شعله ورتر می شود.» (20)

ب) استحکام پیوند خانوادگی
هر چیزی که موجب تحکیم پیوند خانوادگی و سبب صمیمت رابطه ی زوجین گردد، برای کانون خانواده مفید است و در ایجاد آن باید حداکثر کوشش شود.
اختصاص یافتن استمتاعات و التذاذهای جنسی به محیط خانوادگی و در کادر ازدواج مشروع، پیوند زناشویی را محکم می سازد و موجب اتصال بیشتر زوجین به یکدیگر می گردد.

ج) استواری اجتماع
کشانیدن تمتعات جنسی از محیط خانه به اجتماع، نیروی کارو فعالیت اجتماع را ضعیف می کند.و حجاب و پوشش اسلامی هیچ گونه محدودیت برای فعالیت های فرهنگی، اجتماعی، هنری، سیاسی و اقتصادی زن ندارد.

د) ارزش و احترام زن
اسلام زن را تشویق کرده که حجاب داشته باشد و زن هر اندازه متین تر، با وقارتر و عفیف تر حرکت کند و خود را در معرض نمایش برای مردان نامحرم نگذارد، بر احترامش افزوده می شود. (21)

حجاب برتر
بهترین وسیله برای پوشش و مستور بودن زن از نامحرم، «چادر» است. و در همین رابطه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) می فرمایند:
«چادر بهترین نوع حجاب و نشانه ی ملی ماست.» (22)
و نیز فرمودند: «چادر لباس ملی و اسلامی مورد علاقه ی زنان مسلمان ایران است.» (23)
بنابراین کاملترین حجاب برای خانم ها «چادر»است که سراسر حجم بدن را می پوشاند و جلب توجه نامحرمان را به کمترین حد خود می رساند به شرطی که:
1-چادر رنگ مشکی و ساده و بدون نقش و نگار باشد.
2-چادر کاملاً بدن را بپوشاند و نازک نباشد.
3-رنگی نباشد، زیرا چادر رنگی به خاطر تنوع و جذابیت خاصی که دارد، نگاه های نامحرمان هوسران را به خود جذب می کند.
4-باید لباس های زیر چادر مناسب باشد و طوری نباشد که در برابر باد، طوفان و تصادف و... اعضای بدن و زینت های زن را در دید نامحرمان قرار دهد.
5-استفاده از چادر باید همراه متانت، وقار،حیا و عفاف باشد.
لازم به ذکر است که، اگر چه مانتو و مانند آن در صورتی که دوخت، مدل و رنگ آن مناسب باشد و تحریک کننده نباشد، و نمایان بودن صورت زن موجب جلب توجه دیگران نگردد و سیمای او بدون آرایش باشد، اشکال ندارد، با این حال معایبی دارد که پوشیدن «چادر» بر آن ارجحیت دارد.

تاج افتخار
بشنو از چادر که در توصیف زن
تار و پودش با تو می گوید سخن
تارو پودم را شرافت تافته
تا شرافت را به عصمت یافته
در کلاس حفظ تقوا و شرف
دختران دُرند و چادر چون صدف
بهترین سرمایه ی زن چادر است
زانکه زن را زینت زن، چادر است
چادر از بهر زنان الزامی است
بهر زن بی چادری ناکامی است
حفظ چادر در سرای اقتدار
دختران را هست تاج افتخار
حفظ چادرحفظ دین و مذهب است
شیوه ی زهرا و درس زینب است
حفظ چادر حافظ ناموسهاست
پاسدار حیله ی جاسوسهاست
حفظ چادر نص قرآن مجید
قفل جنت را بود تنها کلید
حفظ چادر سد فحشا می شود
روسفیدی نزد زهرا می شود
حفظ چادر چاره ساز کارهاست
حافظ گل از هجوم خارهاست
حفظ چادر زخم ها را مرهم است
دست رد بر سینه ی نامحرم است
حفظ چادر التیام دردهاست
سد محکم در بر نامردهاست (24)

بنابراین «حجاب»و «پوشش اسلامی» یک «ارزش» است، ارزشمندترین موجودات «انسان» است، ارزشمندترین سرمایه ی انسان «معنویت» اوست و ارزشمندترین معنویات «آبرو» و «شخصیت» اوست.
برای هر ارزشی «خطری» است و شهوترانان در کمین «آبرومند». آیا یک بانوی مسلمان، عاقل، آگاه، خردمند، عفیف، پاکدامن و شایسته نباید برای حفظ «هستی وجود خود» از «گوهر حجاب»استفاده کند؟


نمایش پی نوشت ها:

1-فروع کافی، ج5، ص507، ح6.
2-مستدرک الوسایل، ج2، ص552.
3-بحارالانوار، ج3، ص252.
4-آیین همسرداری، حضرت آیت الله ابراهیم امینی، ص26.
5-بحارالانوار، ج103، ص244، ح15.
6-بحارالانوار، ج103، ص252، ح55.
7-سفینه البحار، ج1، ص561.
8-جهت عبرت گرفتن می توانید به مجموعه ماجراهای واقعی از سرگذشت برخی از زوج های جوان، در کتاب «کرشمه های شیطانی» از همین مؤلف مراجعه نمایید.
9-سوره نساء، آیه 86.
10-سوره ابراهیم، آیه 23.
11-وسایل الشیعه، ج14، ص15.
12-وسایل الشیعه، ج14، ص212، ح2.
13-نهج الحیاه، (فرهنگ سخنان حضرت زهرا سلام الله علیها)، محمد دشتی، ص 182.
14-نقل از کتاب «کرشمه های شیطانی»، ص127، از همین مؤلف.
15-سوره نور، آیه 30.
16-سوره احزاب، آیه 59.
17-سوره احزاب، آیه 32.
18-وسایل الشیعه، ج14، ص171، ح2.
19-علل الشرایع، ج2، ص287، باب 364.
20-فلسفه ی حجاب، ص84.
21-جهت مطالعه ی بیشتر در این زمینه می توانید به کتاب «فلسفه ی حجاب» شهید مطهری، و کتاب «زن در آیینه ی حلال و جمال» حضرت آیت الله جوادی آملی مراجعه نمایید.
22-روزنامه جمهوری اسلامی، 68/10/28.
23-همان، 73/9/21.
24-شعر از حسن حیاتبخش.
منبع: کتاب راهنمای خانواده

]]>
کلیپ کامل لحظه تحویل سال لحظه طلایی ظهور . 2019-03-20T07:55:59+01:00 2019-03-20T07:55:59+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3653 مهدی مددى گرده [http://www.aparat.com/v/1JRE5] [http://www.aparat.com/v/1JRE5] ]]> خبر فوری کارگری: حداقل دستمزد یک میلیون و ۵۱۶هزارتومان / سایر سطوح مزدی ۱۳ درصد +۲۶۱هزار تومان (در نشست شورای عالی کار پرونده دستمزد سال آینده بعد از ۱۲ ساعت بسته شد وحداقل دستمزد ۳۶.۵ درصد و سایر سطوح مزدی به میزان ۱۳ درصد به اضافه ۲۶۱ هزار تومان تعیین شد.) 2019-03-19T01:46:00+01:00 2019-03-19T01:46:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3652 مهدی مددى گرده به گزارش خبرنگار اقتصادی تسنیم:نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در دویست و هشتاد و دومین جلسه شورای عالی کار بعد از نشستی چند ساعته که از عصر 27 اسفند ماه97 آغاز شد، تصمیم به افزایش حداقل دستمزد کارگران از یک میلیون و 114 هزار تومان سال گذشته به یک میلیون و 516 هزار و 100تومان در سال 98 گرفتند. همچنین حق بن با افزایش 80 هزار تومانی از 110هزار تومان در سال97 به 190 هزار تومان در سال 98 رسید. پایه سنواتی باافزایش 190 هزار تومانی به 70000هزار تومان رسید. حق مسکن 100 هزار تومان شد. با

به گزارش خبرنگار اقتصادی تسنیم:نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در دویست و هشتاد و دومین جلسه شورای عالی کار بعد از نشستی چند ساعته که از عصر 27 اسفند ماه97 آغاز شد، تصمیم به افزایش حداقل دستمزد کارگران از یک میلیون و 114 هزار تومان سال گذشته به یک میلیون و 516 هزار و 100تومان در سال 98 گرفتند.

همچنین حق بن با افزایش 80 هزار تومانی از 110هزار تومان در سال97 به 190 هزار تومان در سال 98 رسید. پایه سنواتی باافزایش 190 هزار تومانی به 70000هزار تومان رسید. حق مسکن 100 هزار تومان شد.

با این حساب، حداقل دریافتی یک کارگر متأهل با یک فرزند، ماهیانه از حدود یک میلیون و 500 هزار تومان به حدود 2 میلیون تومان افزایش یافت.

همچنین حداقل دریافتی یک کارگر مجرد یا کارگر متأهل بدون فرزند با احتساب حق مسکن و حق بن کارگری 1 میلیون و 780 هزار تومان می‌شود.

حداقل دستمزد روزانه کارگران 505.627 ریال
حداقل دستمزد ماهیانه 15.168822 ریال
حق اولاد یک فرزند 15.168.822 ریال
حق اولاد دو فرزند 3.033.764 ریال
پایه سنواتی700.000 ریال (به شرط داشتن یک سال سابقه)
حق مسکن 1.000.000 ریال
بن کارگری 1.900.000 ریال

جزئیات سایر سطوح مزدی

در ادامه نشست امروز، دستمزد کارگران دارای «سایر سطوح مزدی» که حقوق پایه آنها در سال جاری بیش از یک میلیون و 111 هزار و 260 تومان بود به صورت ترکیبی از درصد و رقم ریالی ثابت تعیین شد.

به این ترتیب دستمزد سایر سطوح مزدی نسبت به حقوق پایه سال جاری 13درصد به اضافه دو میلیون و611 هزار و 482 ریال افزایش یافت.

حق اولاد یک فرزند 15.168.822 ریال
حق اولاد دو فرزند 3.033.764 ریال
پایه سنواتی700.000 ریال (به شرط داشتن یک سال سابقه)
حق مسکن 1.000.000 ریال
بن کارگری 1.900.000 ریال

به گزارش تسنیم،در جلسه شورای عالی کار در اسفند ماه 96،دستمزد حداقلی‌بگیران در اسفند ماه سال 96 با افزایش 181هزار و 336 تومانی به یک میلیون و 111 هزار و 267 تومان رسید. اما دستمزد سایر کارگران که حقوق پایه آنها در سال 96 بیشتر از 929 هزار و 931 تومان است، در گروه «سایر سطوح مزدی» قرار می‌گیرند. دستمزد «سایر سطوح مزدی» به‌صورت ترکیبی از «درصد» و «رقم ثابت» تعیین شد، به این ترتیب که علاوه بر افزایش 10.4 درصد نسبت به پایه حقوق 96، رقم ثابت 84 هزار و 624 تومان به مزد پایه این گروه از کارگران اضافه خواهد شد.

]]>
ارائه ایده ها و پیشنهادهای مستقیم کارکنان برای برنامه معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران در سال آتی. 2019-03-15T01:08:00+01:00 2019-03-15T01:08:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3651 مهدی مددى گرده ارائه ایده ها و پیشنهادهای مستقیم کارکنان برای برنامه معاونت توسعه منابع انسانی در سال آتی. بسمه تعالی همکاران ارجمند در شهرداری تهران با سلام و احترام، سرمایه انسانی قلب تپنده هر سازمان در ایفای ماموریت‌های آن است و بی تردید رشد و توسعه سازمان‌ها در گرو سلامت و توانمندسازی، ایجاد انگیزه و مشارکت آنان خواهد بود. غفلت از ایجاد زیرساخت‌های اداری و منابع انسانی لازم در گذشته و کمبود رویکرد حرفه ای به سرمایه انسانی، ورود بی رویه و بدون برنامه نیروی انسانی وضعیتی نابسامان را برجای گذاش
ارائه ایده ها و پیشنهادهای مستقیم کارکنان برای برنامه معاونت توسعه منابع انسانی در سال آتی.

بسمه تعالی

همکاران ارجمند در شهرداری تهران

با سلام و احترام،

سرمایه انسانی قلب تپنده هر سازمان در ایفای ماموریت‌های آن است و بی تردید رشد و توسعه سازمان‌ها در گرو سلامت و توانمندسازی، ایجاد انگیزه و مشارکت آنان خواهد بود. غفلت از ایجاد زیرساخت‌های اداری و منابع انسانی لازم در گذشته و کمبود رویکرد حرفه ای به سرمایه انسانی، ورود بی رویه و بدون برنامه نیروی انسانی وضعیتی نابسامان را برجای گذاشته که بعضا برقراری عدالت، حفظ کرامت و تامین معیشت همکاران را در شرایط دشوار اقتصادی با مشکلاتی مواجه کرده است.

معاونت توسعه منابع انسانی در سالی که گذشت با بکارگیری ظرفیت‌های مدیریتی و توان علمی و عملی کارشناسان و متخصصان و بر اساس اسناد بالا دستی و سند راهبردی مصوب 96، با استعانت از درگاه الهی توانست در مسیر پیشرفت و تعالی منابع انسانی شهرداری گام هایی بس موثر در مسیر ارتقاء سرمایه سازمانی خود بردارد، بگونه‌ای که هم اکنون برخی سازمان‌های ایرانی مشغول الگوبرداری از این رویکردها می‌باشند.

در آستانه سال جدید و از ابتدای اسفند ماه همکاران شما در ادارات کل این معاونت در حال تدوین برنامه سال 98 با استناد به برنامه سوم توسعه شهر تهران، برنامه و بودجه سال آتی و اهداف عالیه شهردار محترم در جهت هدایت سکان تهران به سمت شهری برای همه شهروندان می باشد، اما پر واضح است که همراهی و همفکری شما عزیزان می‌تواند ما را به مسیری سهل‌تر رهنمون سازد. امیدواریم با پیشنهادهای سازنده خود ما را در تعریف برنامه‌ها و اقدامات سازنده و جلب رضایت هرچه بیشتر کارکنان محترم در پیشبرد اهداف عالیه منابع انسانی کمک کنید.

بدین سبب از شما همکاران عزیز تقاضا دارم پیشنهادات ارزشمند خود را در زمینه برنامه‌۰های سال 98 در حوزه‌های ماموریتی ادارات کل منابع انسانی، برنامه ریزی و آموزش، رفاه، ایثارگران، ارزشیابی و کارگزینی مدیران، رسیدگی به تخلفات اداری و سازمان بازنشستگی، صندوق ذخیره کارکنان، شرکت‌های شهر سالم، خدمات اداری شهر و هادیان شهر به آدرس ایمیل:hrd@tehran.irو یا سامانه 1791 به ثبت رسانید.

امید است با بکارگیری نکات و نقطه نظرات دریافتی ارزنده تان، به الگویی هر چه موثرتر در پیشبرد اهداف مدیریت شهری دست یابیم.

با سپاس

ابراهیم شیخ

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران


https://t.me/panp_m

]]>
معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران در اطلاعیه ای از شهروندان و همکاران خواستار همراهی و نظارت مردمی بر سلامت حوزه نیروی انسانی سازمان در راستای توسعه هرچه بیشتر اهداف سامانه شفافیت شهرداری شد. 2019-03-15T00:57:00+01:00 2019-03-15T00:57:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3650 مهدی مددى گرده معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران در اطلاعیه ای از شهروندان و همکاران خواستار همراهی و نظارت مردمی بر سلامت حوزه نیروی انسانی سازمان در راستای توسعه هرچه بیشتر اهداف سامانه شفافیت شهرداری شد. در این اطلاعیه آماده است: بسمه تعالی شهروندان عزیز تهرانی و همکاران گرانقدر شهرداری تهران خداوند را شاکریم که در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، بزرگترین سامانه جامع منابع انسانی، که با تکمیل و اعتباربخشی و مکانیزاسیون فرآیندها و فعالیت های منابع انسا
معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران در اطلاعیه ای از شهروندان و همکاران خواستار همراهی و نظارت مردمی بر سلامت حوزه نیروی انسانی سازمان در راستای توسعه هرچه بیشتر اهداف سامانه شفافیت شهرداری شد.

در این اطلاعیه آماده است:


بسمه تعالی


شهروندان عزیز تهرانی و

همکاران گرانقدر شهرداری تهران

خداوند را شاکریم که در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، بزرگترین سامانه جامع منابع انسانی، که با تکمیل و اعتباربخشی و مکانیزاسیون فرآیندها و فعالیت های منابع انسانی به بار نشست و توسط شهردار محترم تهران رونمایی و اطلاعات ۶۵۸۳۳ نفر از کارکنان و مدیران شهری دراختیار شما عزیزان قرار گرفت.

آنچه ما را در این مسیر دشوار مصمم نمود وظیفه و دِینی بود که همواره از سوی شهروندان تهرانی عهده ما نهاده شده است. شهروندانی که در انتخابات سال ۹۶ با حضور یکپارچه و گسترده خود تمایل خویش را به حکمرانی هوشمند و شفاف شهری نشان دادند. ما نیز از ابتدای حضور خود در این مسند با اتخاذ رویکرد اصلاح منابع انسانی براساس انتظارات شهروندان برآن شدیم تمامی اطلاعات کارکنان اعم از نام و مشخصات تحصیلی، سوابق شغلی و حتی حقوق و مزایای مستمر آنها را در اختیار عموم قرار دهیم. اکنون در حال بررسی گام های بعدی در جهت انتشار حقوق و مزایای غیرمستمر هستیم که در آینده ای نزدیک ان شاءالله محقق خواهد شد.

حال که این فضا و زمینه در جهت شفاف سازی در حوزه منابع انسانی شهرداری تهران ایجاد شده است از کلیه شهروندان تهرانی به عنوان ناظران اصلی خواستار همراهی در پیشبرد اهداف غایی شفافیت یعنی تحقق نظارت عمومی بر منابع انسانی شهرداری تهران هستیم و از دریافت هرگونه اطلاعات و گزارش از تخلفات احتمالی اعم از عدم حضور منظم افراد در محل كار، دو شغله بودن و ... استقبال می نماییم و وعده رسیدگی عاجل و برخورد قانونی با موارد اعلامی پس از اثبات ادعا را می دهیم. لذا آدرس ایمیل:


Shafaf.hrd@tehran.ir

جهت دریافت اطلاعات و اخبار مربوطه، در اختیار عموم شهروندان قرار می گیرد.

امید آن را داریم مسیری که در شهرداری تهران آغاز گردیده است، به زودی در سایر سازمان های دولتی و عمومی نیز آغاز گردد.

با آرزوی توفیقات الهی

ابراهیم شیخ، معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران

اسفند ۱۳۹۷

https://t.me/panp_m

]]>
کانال پایگاه اطلاع رسانی مهدی مددی 2019-02-12T10:15:50+01:00 2019-02-12T10:15:50+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3645 مهدی مددى گرده .h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;} .h_iframe-aparat_embed_frame .ratio {display:block;width:100%;height:auto;} .h_iframe-aparat_embed_frame iframe {position:absolute;top:0;left:0;width:100%; height:100%;} .h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;} .h_iframe-aparat_embed_frame .ratio {display:block;width:100%;height:auto;} .h_iframe-aparat_embed_frame iframe {position:absolute;top:0;left:0;width:100%; height:100%;}
]]>
کانال پایگاه اطلاع رسانی مهدی مددی 2019-02-09T18:42:51+01:00 2019-02-09T18:42:51+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3644 مهدی مددى گرده .h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;} .h_iframe-aparat_embed_frame .ratio {display:block;width:100%;height:auto;} .h_iframe-aparat_embed_frame iframe {position:absolute;top:0;left:0;width:100%; height:100%;} .h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;} .h_iframe-aparat_embed_frame .ratio {display:block;width:100%;height:auto;} .h_iframe-aparat_embed_frame iframe {position:absolute;top:0;left:0;width:100%; height:100%;}
]]>
بازخوانی آرمانهای انسانی انقلاب شکوهمند ملت ایران پس از چهار دهه ؛ از آرزو تا تحقق 2019-02-08T07:00:00+01:00 2019-02-08T07:00:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3642 مهدی مددى گرده بازخوانی آرمانهای انسانی انقلاب شکوهمند ملت ایران پس از چهار دهه ؛ از آرزو تا تحقق (1) از دیروز همزمان با چهلمین سالگرد ورود رهبر انقلاب بزرگ ملت ایران به وطن و بازگشت از تبعید و آغاز ده روزی که چهل سال قبل مردم ایران توانستند در خلال آن پس از سالها مبارزه انقلاب خود را به پیروزی رسانند، برابر روال هر ساله برنامه های مختلفی در سراسر ایران در روند اجرا قرار گرفته تا در 22 بهمن آغاز دهه پنجم پس از انقلاب گرامی داشته شود. فارغ از سبک وسیاق برنامه های مزبور که طبیعتا مورد داوری عموم مردم قرار می گ بازخوانی آرمانهای انسانی انقلاب شکوهمند ملت ایران پس از چهار دهه ؛ از آرزو تا تحقق (1)

از دیروز همزمان با چهلمین سالگرد ورود رهبر انقلاب بزرگ ملت ایران به وطن و بازگشت از تبعید و آغاز ده روزی که چهل سال قبل مردم ایران توانستند در خلال آن پس از سالها مبارزه انقلاب خود را به پیروزی رسانند، برابر روال هر ساله برنامه های مختلفی در سراسر ایران در روند اجرا قرار گرفته تا در 22 بهمن آغاز دهه پنجم پس از انقلاب گرامی داشته شود. فارغ از سبک وسیاق برنامه های مزبور که طبیعتا مورد داوری عموم مردم قرار می گیرد و اگر از محتوای مناسب و مورد انتظار ملت برخوردار نباشد چه بسا نقدهایی را نیز به دنبال آورد، خالی از لطف نیست در این مناسبت مهم مروری بر آرمانهای انسانی ملت ایران در 40 سال قبل انجام شود تا امروزه بهتر بتوان سنجش کرد که آن آرمانها تا چه اندازه محقق شده و به چه میزان هنوز آرزوی عمومی است و برای تحقق، چه کارهایی را باید کرد و از چه کارهایی باید دوری نمود؟

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که بلافاصله پس از پیروزی انقلاب طی چند ماه تدوین و در آذرماه 1358 به تصویب عمومی رسید سند قابل اتکایی است تا بتوان تقریری معتبر از مهم ترین آرمانهای ملت ایران در بدو انقلاب بدست آورد. قبل از مرور متن اصول قانون اساسی ، در مقدمه این میثاق ملی نکات مهمی در این زمینه قابل شناسایی است:

- در مقدمه قانون اساسی ویژگی بنیادین تهضت ایرانیان که در بهمن سال 57 به ثمر نشسته مکتبی و اسلامی بودن معرفی شده که از این جهت با سایر انقلابها متفاوت است. معنای ساده این سخن آن است که ایرانیان با الهام از آموزه های دینی آن هم قرائتی که به تعبیر اصل 56 قانون اساسی حاکمیت ملت بر سرنوشت خود را هدیه ای الهی دانسته که هیچ فرد یا گروهی نمی تواند آنرا از ملت سلب کند به میدان آمده اند تا جامعه نمونه مورد نظر خود را تحقق بخشند. پس از4 دهه از انقلاب می توان به داوری نشست که تا چه اندازه ویژگی بنیادین مزبور به ویژه قرائت صحیح از اسلام در جهت صیانت از کرامت انسانها در جامعه ما نمود یافته است. طبیعتا هر جا که فهم نادرستی از اسلام یا عملکرد نادرستی به نام اسلام و مکتب معرفی شده یک هزینه و خسران بوده و به آرمانهای اولیه انقلاب لطمه زده است.

- در مقدمه قانون اساسی با یاد آوری نهضت ضد استبدادی مشروطه و ضد استعماری ملی شدن صنعت نفت تاکید شده که مردم ایران از هر دو تجربه یاد شده تاریخ معاصر خود برای انقلاب اخیر خویش بهره برده اند.این امر بدان معناست که آرمانهای ملت ایران در هر دو نهضت قبلی هم چنان برای انقلابیون سال 57 نیز تازه بوده است. وقتی مطالبات ملی در جنبش مشروطه بررسی میشود مواردی مانند حاکمیت قانون، استقرار عدالتخوانه و دادرسی عادلانه، مطبوعات آزاد و بدور از سانسور وخفقان، ایجاد نظام انتخاباتی و شکل گیری پارلمان مبتنی بر رای مردم و امکان مشارکت همه اقشار در تعیین سرنوشت ملی برجسته بوده اند. ملی شدن صنعت نفت نیز نمونه ای از حفظ استقلال کشور در مقابل اجانب وحق ملت بر تعیین سرنوشت خود در حوزه منابع طبیعی وملی است. پس از 40 سال از انقلاب بزرگ ملت در سال 57 هم اینک می توان بر اساس شاخص های دقیق ارزیابی کرد که تا چه اندازه این آرمانهای دیر پای ملت تحقق یافته و در چه زمینه هایی توفیقات جدی داشته و در چه مواردی هنوز مشکل وجود دارد.

- در مقدمه قانون اساسی تاکید شده که ملت برای به ثمر نشاندن مبارزات خود علیه رژیم استبدادی حاکم بر ایران هزینه های بسیار داده اند از جمله تحمل جوخه های اعدام، شکنجه های قرون وسطایی و زندان های دراز مدت. در مقدمه قانون اساسی حتی آماری از شهدا و مصدومین مسیر مبارزه برای پیروزی انقلاب سال 57 ارائه شده است. این بیان حاکی از آن است که جزو آرمانهای انقلاب ایران رهایی از این هزینه ها و عدم تکرار آنها بوده است. هر مسئولی که به برکت انقلاب ملت در هر دوره ای ذیل عنوان جمهوری اسلامی بر سر کار آید همواره باید مراقب باشد که مبادا آن رفتارهای غیر انسانی و ظالمانه تکرار شود.

- در مقدمه قانون اساسی تاکید شده که همه اقشار در سقوط رژیم استبدادی مشارکت فعالانه داشته اند. «همبستگی گسترده مردان و زنان از همه اقشار و جناح های مذهبی و سیاسی در این مبارزه به طرز چشمگیری تعیین کننده بود. مخصوصا زنان به شکل بارزی در تمامی صحنه های این جهاد بزرگ حضور فعال و گسترده ای داشتند» .بیان این نکته مهم حاکی از آن است که آرمان ملت ایران این بوده که همانطور که در روند مبارزه برای پیروزی انقلاب و شکل گیری نظام جدید همه گروهها و اندیشه ها اعم از اسلامی و غیر اسلامی و اعم از زن ومرد و اقلیت ها و قومیت های مختلف نقش داشته اند بعد پیروزی انقلاب و در روند حکمرانی جدید نیز باید این امکان مشارکت فراگیر و همدلانه وجود داشته باشد و به سادگی افراد یا گروههایی طرد یا محروم از مشارکت نشوند. بعد 4 دهه می توان بر اساس داده های عینی ارزیابی کرد که تا چه اندازه در تامین این مشارکت همه جانبه و رعایت عدالت مرتبط با آن موفق بوده ایم؟ و در چه زمینه هایی هنوز ضعف های جدی وجود دارد و بی عدالتی در ایجاد فرصت های رشد برای همگان اعتراض ها وگلایه هایی را در پی داشته و دارد؟

- در مقدمه قانون اساسی اعلام شده که حکومت از نگاه مورد تائید ملت ایران مبتنی بر اندیشه اسلامی، برخاسته از موضع طبقاتی و سلطه گری فردی یا گروهی نیست بلکه نوعی سازماندهی است در جهت تحقق جامعه نمونه و ایجاد شرایطی که انسان با ارزشهای والا و جهانشمول اسلامی پرورش یابد. انقلابیون 4 دهه قبل به شدت نسبت به سلطه گری فردی یا گروهی بر ملت حساس بوده اند و رسما اعلام داشته اند که آرمان آنها ایجاد حکومتی است که انسان بتواند ارزش های والا و جهانشمول انسانی و اسلامی را عینیت ببخشد. پس از 4 دهه از انقلاب باید تجربه عملی خود را به ارزیابی بنشینیم که تا چه اندازه از این جهت توفیق داشته ایم؟ آیا مردم این احساس را دارند که امروزه اداره جامعه در همه سطوح به کیفیتی است که می توان ارزش های والای انسانی را رشد داد؟ یا متاسفانه در عرصه های مختلف بعضا از این آرمان زیبا دور افتاده و نتیجه آن بروز انواع آسیبهای اجتماعی و اخلاقی و انسانی بوده است؟ آیا شخصیت های اداره کننده کشور دائما این آرمان اساسی انقلاب را برای خود مرور می کنند و از مردم نظرخواهی به عمل می آورند که چه احساسی در این زمینه دارند و چه نمره ای به عملکردها از جهت دوری از سلطه گری فردی یا جناحی و گروهی می دهند؟

حق مستمر نسل های پس از انقلاب است تا دائما با بازخوانی آرمانهای انقلاب ، مسیر در حال حرکت را ارزیابی کنند و اصلاحات و رفع اشکالات لازم را مطالبه کنند. آنان که خود را پایبند انقلاب و آرمانهای آن معرفی می کنند بیش از دیگران از این بازخوانی ها و اقدامات مورد نیاز برای حرکت در مسیر درست باید استقبال کنند و پاسخگوی ملت باشند.

بازخوانی آرمانهای انسانی انقلاب شکوهمند ملت ایران پس از چهار دهه ؛ از آرزو تا تحقق (2)

یاد آوری : چهل سال قبل در این روزها یک ملت اعم از زن و مرد و کوچک و بزرگ در تکاپو بودند تا طرحی نو دراندازند و سرنوشت خود را تعیین کنند . در ذهن و ضمیر ملت در آن روزها آرمانهای بلند انسانی موج می زد و همه در آرزوی تحقق آینده بهتر سر از پا نمی شناختند. چهل سال از آن روزها گذشت و ملت سرافراز ایران فراز و فرودهای زیادی را پشت سرگذاشتند.

اینک برای ارزیابی راهی که پیموده شده و سنجش وضعیت کنونی، بازخوانی آن آرمانها امری منطقی است چنانچه نسل کنونی حق دارند آرزوها و آرمانهای تازه ای را در مسیر کمال طلبی یک ملت مطرح کنند و متناسب با آن برنامه ها و ایده های جدید راهبردی را ارائه و اجرایی نمایند.

ادامه بازخوانی آرمان های انسانی انقلاب بزرگ ملت ایران در سال 1357:

- در مقدمه قانون اساسی تاکید شده که تدوین قانون اساسی نظام جدید تضمین گر نفی هر گونه استبداد فکری و اجتماعی و انحصار اقتصادی است و در خط گسستن از سیستم استبدادی و سپردن سرنوشت مردم به دست خودشان تلاش میکند. در ادامه اعلام شده که هدف از حکومت، رشد دادن انسان در حرکت به سوی نظام الهی است تا زمینه بروز و شکوفایی استعدادها به منظور تجلی ابعاد خداگونگی انسان فراهم آید و این جز در گرو مشارکت فعال و گسترده تمامی عناصر اجتماع در روند تحول جامعه نمی تواند باشد. در ادامه ضمن تاکید مجدد بر مشارکت یکایک اعضای جامعه در اداره بهینه جامعه ایران اعلام شده: پس از انقلاب آن چنان بستری فراهم خواهد شد که هر فردی در مسیر تکامل ، خود دست اندرکار و مسئول رشد و ارتقا و رهبری گردد که این بنا به تعبیر قرآن کریم همان تحقق حکومت مستضعفین در زمین خواهد بود. در این فراز از تعابیر قانون اساسی مانند برخی فرازهای قبلی، آرمان مشارکت همه اقشار جامعه در تعیین سرنوشت کلان جامعه ایران و امکان رشد و شکوفایی همه افراد و نفی ستم گری و انحصار طلبی به روشنی مورد تاکید است آن گونه که فراتر از مشارکت ساده همه باید بتوانند در راهبری روند تکاملی جامعه ایفای نقش کنند بلکه در این روند، مسئول محسوب میشوند. اینک پس از چهل سال می توان این آرمان بلند را در عمل ارزیابی کرد که تا چه اندازه چنین بستری را فراهم کرده ایم؟ آیا وقتی این تعابیر را برخی مخاطبان در کشور بشنوند ممکن نیست دردهایشان تازه شود و از خود بپرسند پس انواع انحصار طلبی ها و رانت خواری ها و دسته بندی افراد به خودی و غیر خودی و امثالهم برای چیست ؟ مگر قرار نبود از این آسیب ها فاصله بگیریم چه شد که نتوانستیم این دردها را ریشه کن کنیم؟

- در بخش دیگری از مقدمه قانون اساسی ضمن ارائه تصویر اقتصاد در افق نظری انقلابیون چهل سال قبل اعلام شده: اقتصاد اسلامی زمینه مناسب برای بروز خلاقیت های متفاوت انسانی را فراهم میکند و بدین جهت تامین امکانات مساوی و متناسب و ایجاد کار برای همه افراد و رفع نیازهای ضروری جهت حرکت تکاملی همه افراد بر عهده حکومت اسلامی است. آرمانی که اقتصاد را ابزاری برای رشد همه انسانها معرفی می کند و وظیفه سنگینی بر عهده حکومت مبتنی بر انقلاب برای رعایت تساوی و رفع نیازهای ضروری همه افراد می گذارد هنوز برای بسیاری از مردم یک آرزو ست . اگر آرمان مزبور بدرستی تحقق می یافت نباید امروزه شاهد فاصله طبقاتی عجیب و غریب گروههای ضعیف جامعه و ثروتمندان نجومی و ریخت وپاش های آزار دهنده آنها بودیم. نباید شرایطی را شاهد بودیم که حتی رسانه های فراملی به شبکه های اطلاع رسانی بچه پولدارهای فلان شهر ایران و انواع ماجراهای آنان اشاره می کردند . نباید میلیونها خانواده غصه وضعیت جوانان جویای کار خود بودند و...

- در بخش دیگری از مقدمه قانون اساسی اعلام شده که نیروهای انسانی پس از انقلاب هویت اصلی و حقوق انسانی خود را باز می یابند و در این بازیابی طبیعی است که زنان به دلیل ستم بیشتری که تا کنون از نظام طاغوتی متحمل شده اند استیفای حقوق آنان بیشتر خواهد بود. آرمانی که خواهان بازیابی حقوق همه انسانها در جامعه است و بر ضرورت استیفای مضاعف حقوق زنان تاکید دارد آرمان زیبایی است و در هر جامعه ای اگر مطرح شود جذابیت دارد . بر همین اساس، جا دارد به عنوان منتفعان آرمانهای انقلاب خود، پس از چهل سال دقیق ارزیابی کنیم که چه موفقیت ها و چه ناکامی هایی در این زمینه داشته ایم؟ آیا از تجربیات 4 دهه گذشته درسهای لازم را گرفته ایم تا دهه پنجم پس از انقلاب را در این زمینه دقیق تر و موثرتر جلو بریم؟

- در بخش دیگری از مقدمه قانون اساسی ضمن تبیین نگاه آرمانی به خانواده در افق پس از انقلاب تاکید شده که خانواده زمینه ساز اصلی حرکت تکاملی و رشد یابنده انسان است و زن در این کانون نقشی بی بدیل دارد وبه فراخور پذیرش مسئولیت خطیرتر، برخوردار از ارزش و کرامتی والاتر خواهد بود. پس از 40 سال باید به دقت بررسی کنیم که تا چه اندازه برای تحقق این آرمان اقدامات لازم را معمول داشته ایم ؟ آیا اکثریت خانواده ها در جامعه ما ازاستحکام لازم و اثرگذاری مورد نیاز برای رشد انسان برخوردار هستند یا دچارمشکلات و آفت هایی در این حوزه هستیم؟ آیا جایگاه زن در خانواده چه به عنوان همسر یا فرزند یا سرپرست خانواده از حیث رعایت ارزش و کرامت انسانی که مد نظر بوده رعایت شده است یا کارهای زیادی هنوز در این زمینه بر زمین مانده است تا آن تصویر زیبای مورد نظر اول دوره پیروزی انقلاب تحقق یابد؟

- در بخش دیگری از مقدمه قانون اساسی قضا و قضاوت پس از انقلاب به عنوان تضمین گر رعایت حقوق مردم ونافی هر گونه رابطه و مناسبات ناسالم و همواره مبتنی بر عدل و حق تجسم شده است. این تجسم حاکی از آن است که انقلابیون به بخش قضا و دادخواهی عادلانه امیدها بسته و مردم را به آینده ای روشن نوید داده اند که بخش قضا همواره پاسدارحقوق مردم خواهد بود و در آن مناسبات ناسالم دیده نخواهد شد. این آرمان که در گذشته در جنبش مشروطه نیز مورد تاکید ملت ایران قرار گرفته در هر کشوری از اهمیت اساسی برخوردار است و هیچ جامعه ای نمی تواند بدون برخورداری از مراجع قضایی عدالت گستر و بیطرف و مدافع حق وعدل به وضعیت مطلوب نائل آید. هر گونه سهل انگاری یا ساده اندیشی در تحقق این آرمان صدمات جبران ناپذیری به همه روندهای جاری در جامعه می زند. طبیعی است ملت ایران تحقق همه جانبه این آرمان را همواره پیگیری و مطالبه میکند.

- در بخش دیگری از مقدمه قانون اساسی در توضیح قوه مجریه ای که پس از انقلاب مورد مطالبه است تاکید شده در نظم جدید، نظام اداری دست وپا گیر یا بوروکراتیک که زائیده و حاصل حاکمیت های طاغوتی است به شدت طرد خواهد شد تا نظام اجرایی با کارایی بیشتر و سرعت افزون تر در اجرای تعهدات اداری عمل کند. این آرمان به تعبیر رایج در ادبیات حقوق بشر امروزی در واقع مربوط به حکمرانی شایسته در حوزه نظام اداری است. برای تحقق این آرمان تلاشهای زیادی شده و برنامه های مختلف تحول نظام اداری یا تکریم ارباب رجوع یا رعایت حقوق شهروندی در نظام اداری و... تدوین و در فرایند اجرا قرار گرفته اما و هزار اما هنوز نظام اداری ما برای رعایت حقوق شهروندان دچار چالش های متعدد است و همین امر موجب شده که هنوز آفت های عمیقی چون فساد اداری، رواج برخی تبعیض ها وبی عدالتی ها، کندی خدمات دهی به مردم، هزینه های سنگین برخی خدمات اداری و دهها عارضه دیگر مردم را رنج دهد. این مهم در همه دستگاههای حاکمیتی و حتی نهادهای خصوصی ارائه دهنده خدمات عمومی دیده میشود و تا تحقق آرمان ابتدای انقلاب هنوز راه درازی در پیش است.

- در بخش دیگر از مقدمه قانون اساسی در تبیین نوع نگرش به رسانه های عمومی اعم از رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه ها در نظام پس از انقلاب تاکید شده که رسانه ها باید آزادی وکرامت ابنای بشر را سرلوحه اهداف خود دانسته و راه رشد و تکامل انسان را بگشایند. در همین بخش تاکید شده که مردم باید نظارت همگانی و مستمر بر همه مسئولان داشته تا جامعه نمونه اسلامی عینیت یابد. این آرمان ابتدای انقلاب نیز از اهمیت بسیار برخوردار است چرا که نظارت عمومی مردم از طریق رسانه های مستقل و حق طلب در همه نظام های مردم سالار بهترین تضمین سلامت حکمرانی و رعایت حقوق مردم است. همه می دانیم اکنون فعالان حرفه ای رسانه در کشور از جهت تحقق آرمان مزبور گلایه های متعدد را مطرح می کنند . البته همه فعالان رسانه ای مسئولیت پاسخگویی هم دارند از این حیث که تا چه اندازه به کرامت انسانها و آزادی عمومی پایبند بوده اند. این ارزیابی از سوی رسانه هایی که از بیت المال ارتزاق کرده و می کنند باید جدی تر انجام شود و مراجع نظارتی همواره باید تحقق آرمان مهم یاد شده را پیگیری کنند.

- آخرین فراز مقدمه قانون اساسی با این آرزو به پایان رسیده که قرن وقوع انقلاب ایران ، قرن جکومت جهانی مستضعفین و شکست مستکبرین باشد. این آرمان جهانی که خواهان رفع بی عدالتی در سطح جهان است دغدغه های فراملی ایرانیان در بدو انقلاب را نشان می دهد چنانچه در همین راستا تا کنون خدمات متعددی به ملت های ستمدیده جهان ارائه شده است. البته نباید فراموش کرد که هر چه عدالت در داخل کشور عینیت بیشتری داشته باشد پیگیری دغدغه انسانی مزبور معنای بهتری پیدا خواهد کرد.

بازخوانی آرمانهای انسانی انقلاب شکوهمند ملت ایران پس از چهار دهه ؛ از آرزو تا تحقق (3)

یاد آوری : چهل سال قبل در این روزها یک ملت اعم از زن و مرد و کوچک و بزرگ در تکاپو بودند تا طرحی نو دراندازند و سرنوشت خود را تعیین کنند . در ذهن و ضمیر ملت در آن روزها آرمانهای بلند انسانی موج می زد و همه در آرزوی تحقق آینده بهتر سر از پا نمی شناختند. چهل سال از آن روزها گذشت و ملت سرافراز ایران فراز و فرودهای زیادی را پشت سرگذاشتند.

اینک برای ارزیابی راهی که پیموده شده و سنجش وضعیت کنونی، بازخوانی آن آرمانها امری منطقی است چنانچه نسل کنونی حق دارند آرزوها و آرمانهای تازه ای را در مسیر کمال طلبی یک ملت مطرح کنند و متناسب با آن، برنامه ها و ایده های جدید راهبردی ارائه و اجرای آنها را مورد پیگیری قرار دهند.

ادامه بازخوانی آرمان های انسانی انقلاب بزرگ ملت ایران در سال 1357 :

- در اصول آغازین قانون اساسی که ذیل فصل اول با عنوان اصول کلی ارائه شده، بازتاب های متعددی از آرمانهای ملت در ابتدای انقلاب را می توان مشاهده کرد. در همان اصل اول که نوع حکومت ایران معرفی شده و جمع بین جمهوریت و اسلامیت در عنوان حکومت انجام پذیرفته یادآوری این مهم صورت گرفته که ملت ایران اعتقاد دیرینه ای به حکومت حق و عدل قرآن دارند. این یاد آوری حکایت از آن دارد که اکثریت مردم ایران به عنوان مردمان مسلمان اعتقاد به آن داشته که بر اساس آموزه های قرآن به عنوان کتاب آسمانی آنها می توان حق و عدل را در اداره جامعه نهادینه کرد. اینکه در 40 سال گذشته متولیان تفسیر قرآن و مراجع حاکمیتی بهره مند از این تفاسیر برای اداره کشور آیا توانسته اند این باور اعتقادی مردم را به خوبی در ساحت نظر و تئوری پاسخ داده و در عمل و اجرا این انتظار را نهادینه کنند یا خیر؟ پرسش مهمی است که قطعا مردم در روزهای سالگرد پیروزی انقلاب خود حق دارند مورد بررسی قرار داده و از گذشته درس های لازم را گرفته تا آینده را بهتر رقم زنند.

- در اصل دوم قانون اساسی که مبانی و بنیان های نظام برآمده از انقلاب مردمی ذکر شده بعد از اصول اعتقادی دینی، در بند ششم باور به کرامت انسانی و ارزش والای انسان و آزادی توام با مسئولیت او بیان شده وذیل آن تاکید گردیده که این بنیان ها از جمله نوع نگاه به کرامت انسان از طریق اجتهاد مستمر فقها، استفاده از علوم و فنون وتجارب پیشرفته بشری و نفی ستمگری و ستم کشی و سلطه گری و سلطه پذیری دائما در همه اجزای اداره جامعه نمود خواهد یافت تا قسط و عدل و توسعه همه جانبه تحقق یابد. اینکه در ذکر بنیان های یک نظام سیاسی مکتبی، کرامت انسان و آزادی همراه با مسئولیت در کنار اصول دین ذکر شده و راههایی برای تحقق آن پیش بینی شده که جمع بین بهره مندی از منابع دینی و دستاوردهای عقل و تجربه بشری و پیشرفت های جوامع دیگر با توجه مستمر به نفی ستمگری و ستم کشی است ، رویکرد بسیار قابل توجهی است و نشان می دهد در صدر انقلاب چقدر صیانت از کرامت انسانها و آزادی مسئولانه امر مهم و اساسی بوده که تدوین کنندگان قانون اساسی این بنیاد های مطرح در حقوق بشر مورد تائید همه فرهنگها را نه در بخش حقوق ملت بلکه در کنار اصول اعتقادی و به عنوان یکی از بنیانهای همه امور جامعه ذکر کرده اند. راههایی که برای تطبیق مصادیق مختلف برای رعایت کرامت و آزادی انسانها نیز مقرر شده راههای شفاف و قابل درکی است اما آیا این بنیان های آرمانی ملت ایران در عمل به خوبی پیاده شدند؟ آیا توانستیم تجربه موفقی از جمع بین استنباطات فقهی با دستاوردهای عقل بشری و معیارهای عینی نفی ستم گری برقرار کنیم ؟ آیا معیار رعایت کرامت انسانها در همه ابعاد اداره کشور نمود عینی یافته یا با چالشهای متنوعی در این زمینه مواجه هستیم؟

در سالگرد پیروزی انقلاب صادقانه باید در کنار مرور دستاوردهای متنوع ، اشکالات موجود و تجربیات منفی گذشته را فهرست نمود و با همدلی برای رفع اشکالات و ایرادات موجود قدم پیش نهاد تا آینده بهتر از گذشته باشد. این حق مسلم نسل امروز و نسل های آتی ایرانیان است.

بازخوانی آرمانهای انسانی انقلاب شکوهمند ملت ایران پس از چهار دهه ؛ از آرزو تا تحقق (4)

یاد آوری : چهل سال قبل در این روزها یک ملت اعم از زن و مرد و کوچک و بزرگ در تکاپو بودند تا طرحی نو دراندازند و سرنوشت خود را تعیین کنند . در ذهن و ضمیر ملت در آن روزها آرمانهای بلند انسانی موج می زد و همه در آرزوی تحقق آینده بهتر سر از پا نمی شناختند. چهل سال از آن روزها گذشت و ملت سرافراز ایران فراز و فرودهای زیادی را پشت سرگذاشتند.

اینک برای ارزیابی راهی که پیموده شده و سنجش وضعیت کنونی، بازخوانی آن آرمانها امری منطقی است چنانچه نسل کنونی حق دارند آرزوها و آرمانهای تازه ای را در مسیر کمال طلبی یک ملت مطرح کنند و متناسب با آن، برنامه ها و ایده های جدید راهبردی ارائه و اجرای آنها را مورد پیگیری قرار دهند.

ادامه بازخوانی آرمان های انسانی انقلاب بزرگ ملت ایران در سال 1357 :

یکی از اصول قانون اساسی بعد انقلاب که تجمیعی فشرده از خواسته های کلان و آرمانهای ملت را بازتاب داده اصل سوم قانون اساسی است. در این اصل فهرستی از 16 مطالبه و انتظار ملت شریف ایران در قالب تکالیف حکومت جمهوری اسلامی و همه اجزای آن مقرر شده است. اغلب 16 بند اصل مزبور حاوی مطالبات انسانی مهمی هستند. اینک بعد 40 سال از سالگرد پیروزی انقلاب جا دارد یکایک 16 بند مزبور را از نظر بگذرانیم و بر مبنای داده های میدانی و مستندات معتبر ارزیابی کنیم که در هر مورد چه موفقیت هایی داشته و در چه مواردی هنوز تلاش های جدی مورد نیاز است تا آن اهداف کلان تحقق یابند . قطعا هر ارزیاب منصفی منکر نمیشود که در قبال برخی موارد از فهرست شانزده گانه مطالبات کلان ملت در سال 57 امروزه پیشرفت های قابل توجه حاصل شده اما در حوزه برخی موارد به ویژه تأمین حقوق همه جانبه افراد اعم از زن و مرد و ایجاد امنیت قضائی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون هنوز گلایه های زیادی مطرح است و پاسخ دهی به مطالبات ملت نیازمند عزم و اراده جدی همه مراجع رسمی و تلاشهای شبانه روزی آنان و البته مشارکت و همدلی همگان می باشد.

مرور عین 16 بند مورد اشاره خالی از لطف نیست:

1- ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان و تقوا و مبارزه با كلیه مظاهر فساد و تباهی .

2- بالابردن سطح آگاهی های عمومی در همه زمینه ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه های گروهی و وسایل دیگر.

3- آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه ، در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی .

4- تقویت روح بررسی و تتبع و ابتكار در تمام زمینه های علمی ، فنی ، فرهنگی و اسلامی از طریق تاسیس مراكز تحقیق و تشویق محققان .

5-طرد كامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب .

6-محو هرگونه استبداد و خودكامگی و انحصارطلبی .

7-تأمین آزادی های سیاسی و اجتماعی در حدود قانون .

8- مشاركت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی ، اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی خویش .

9- رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امكانات عادلانه برای همه ، در تمام زمینه های مادی و معنوی .

10- ایجاد نظام اداری صحیح و حذف تشكیلات غیرضرور.

11- تقویت كامل بنیه دفاع ملی از طریق آموزش نظامی عمومی برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی و نظام اسلامی كشور.

12- پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه برطبق ضوابط اسلامی جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه های تغذیه و مسكن و كار و بهداشت و تعمیم بیمه .

13- تأمین خودكفایی در علوم و فنون صنعت و كشاورزی و امورنظامی و مانند اینها.

14- تأمین حقوق همه جانبه افراد از زن و مرد و ایجاد امنیت قضائی عادلانه برای همه و تساوی عموم در برابر قانون .

15- توسعه و تحكیم برادری اسلامی و تعاون عمومی بین همه مردم .

16- تنظیم سیاست خارجی كشور براساس معیارهای اسلام ، تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان و حمایت بی دریغ از مستضعفان جهان .

علاوه بر مواردی که تاکنون بازخوانی شد آرمان های انسانی ملت ایران در حوزه نوع تعامل اکثریت اعتقادی کشوربا غیر مسلمانان، نوع مواجهه با فهرستی از حق ها و آزادی های انسانی شناخته شده در سطح جهانی ، دغدغه های مربوط به حمایت های خاص از برخی گروههای آسیب پذیر، نوع نگرش به مقامات و صاحب منصبان و مسئولیت های آنان در نظام سیاسی پسا انقلاب، و نوع نگاه به حقوق ستمدیدگان در سراسر جهان حاوی نکات مهمی است که طی شب های آتی تا قبل سالگرد پیروزی انقلاب می توان مورد بازخوانی قرار داد و البته در مواردی افسوس خورد که چرا در تحقق برخی از آنها هنوز فاصله جدی با وضعیت مطلوب داریم.

ملاحظه آرمان های انسانی ملتی که برای آزادی و تعیین سرنوشت خود خونها داده و فداکاری ها کرده است، خواندن انشای زیبا یا شعر و خطابه نیست ، اهداف کلان کاربردی برای رشد و تعالی انسان است که باید در روند منطقی تحقق یابند.

بازخوانی آرمانهای انسانی انقلاب شکوهمند ملت ایران پس از چهار دهه ؛ از آرزو تا تحقق (5)

یاد آوری : چهل سال قبل در این روزها یک ملت اعم از زن و مرد و کوچک و بزرگ در تکاپو بودند تا طرحی نو دراندازند و سرنوشت خود را تعیین کنند . در ذهن و ضمیر ملت در آن روزها آرمانهای بلند انسانی موج می زد و همه در آرزوی تحقق آینده بهتر سر از پا نمی شناختند. چهل سال از آن روزها گذشت و ملت سرافراز ایران فراز و فرودهای زیادی را پشت سرگذاشتند.

اینک برای ارزیابی راهی که پیموده شده و سنجش وضعیت کنونی، بازخوانی آن آرمانها امری منطقی است چنانچه نسل کنونی حق دارند آرزوها و آرمانهای تازه ای را در مسیر کمال طلبی یک ملت مطرح کنند و متناسب با آن، برنامه ها و ایده های جدید راهبردی ارائه و اجرای آنها را مورد پیگیری قرار دهند.

ادامه بازخوانی آرمان های انسانی انقلاب بزرگ ملت ایران در سال 1357 :

درتاریخ حیات جوامع مختلف بشری، اغلب افرادی که اقلیت اعتقادی یا نژادی یا قومی و زبانی بوده اند مورد انواع تبعیض ها قرارگرفته و بدترین ستم ها را متحمل شده اند. اکثریت غالب در جوامع مختلف معمولا این رویه را امری عادی دانسته که امکانات و منابع در اختیار آنها باشد و اقلیت از بسیاری فرصت های رشد محروم باشند. البته در مقابل این نگاه گروه غالب، اقلیتها معمولا روایت های تلخی از ظلم و ستم ها و جنایت های روا شده بر خود ارائه کرده اند. این وضعیت نامتعادل و غیر انسانی در مناطق گوناگون جهان باعث شده که وقتی در برخی دوره های تاریخی معدود حاکمان یا بعضی فرهنگ ها و اعتقادات بر رعایت حقوق اقلیتها تاکید نموده اند به عنوان نمونه های مثبت و استثنایی در ذهن ها باقی بماند و امروزه همواره از آن عملکردها یا نوع نگرش ها به نیکی یاد شود، چنانچه امروزه همگان در میان سوابق تاریخی ملی از فرمان کوروش بعد فتح بابل در خصوص اقلیتها به نیکی یاد می کنند یا نوع نگرش پیامبران الهی در نفی فرق بین انسانها مبتنی بر نژاد و قومیت و فاصله طبقانی و امثالهم را از نمونه های ماندگار سنت گذشته جامعه بشری می دانند. با چنین سابقه تاریخی جامعه انسانی ، وقتی در قرن بیستم جنگ جهانی اول در اثر عوامل مختلف از جمله عدم رعایت حقوق برخی اقلیتها شعله ور شد ، این اولویت بیشتر نمود یافت که بعد جنگ جهانی توافقات مشخصی در مورد حقوق اقلیتها بین کشورهای مختلف منعقد شود. این روند ادامه یافت تا بعد جنایات ارتکابی در خلال جنگ جهانی دوم از جمله علیه اقلیتهای مختلف، جامعه جهانی به این درک بهتر برسد که موضوع حقوق اقلیتها امری عادی نیست و باید به طور ویژه مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

در این بستر فکری و تجربی جهانی ، انقلاب ایران به وقوع پیوست. ملت ایران آرمان های انسانی متعددی را فریاد برآورد. در میان آرمانهای انسانی مزبور، ایرانیان مبتنی بر پشتوانه باورهای دینی و فرهنگی ملی خود رفع تبعیض های مختلف علیه اقلیتها و ضرورت رعایت عدالت در مورد آنها را شناسایی و با این نگرش، زمینه آنرا فراهم آوردند که اکثریت و اقلیت، مسلمان و غیر مسلمان، شیعه و سنی و انواع قومیت ها همدوش با هم برای پیروزی انقلاب تلاش کنند و رژیم ستم شاهی را ساقط نمایند.

با پیروزی انقلاب ، انتظار این بود که آرمان های انسانی ملت در حوزه تعامل شایسته با اقلیتها به خوبی در قانون اساسی نظام جدید بازتاب پیدا کند. بر همین اساس، تدوین کنندگان قانون اساسی علاوه بر تاکید بررعایت حقوق همه ایرانیان در اصول مختلف،به طور خاص در اصول 12 الی 15 قانون اساسی و برخی اصول دیگر از جمله در بخش مربوط به مجلس شورای اسلامی ضرورت رفتار انسانی نسبت به همه آنان که از حیث اعتقادی یا قومی در اقلیت جمعیتی هستند ، را مورد تاکید قرار ذهند. گزاره کلی که در اصل 14 ذکر شده بازتاب خوبی از آرمان انسانی ملت ایران در صدر انقلاب است: « دولت‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ و مسلمانان‏ موظفند نسبت‏ به‏ افرادغیر مسلمان‏ با اخلاق‏ حسنه‏ و قسط و عدل‏ اسلامی‏ عمل‏ نمایند و حقوق‏ انسانی‏آنان‏ را رعایت‏ کنند.»

بعد گذشت 40 سال از انقلاب وقتی نوع نگرش ملت ایران در زمینه حقوق اقلیتها مرور می شود نکات انسانی جالبی قابل استخراج است اما نکته مهم این است که علیرغم دستاوردهای مهم در برخی حوزه ها ، هنوز ظرفیت های آرمانی که در قانون اساسی منعکس شده به خوبی اجرایی نشده و گام های مهمی به ویژه در قبال غیر مسلمانان خارج از ادیان شناسایی شده در پیش است تا همه ایرانیان احساس عدالت کنند و هیچ ایرانی این ذهنیت را نداشته باشد که به خاطر اعتقاد یا باور فکری که در اقلیت است مورد ظلم و ستم قرار میگیرد.

طی 4 دهه گذشته در سطح جهانی موازین حقوقی مربوط به حوزه حمایت از اقلیتها رشد چشمگیری یافته است و جامعه بشری به خوبی دریافته که صلح و همبستگی ملی در هر جامعه و به تبع آن صلح و امنیت جهانی منوط به رفع همه تبعیض ها و بی عدالتی هاست . همین واقعیت ایجاب می کند که در بازخوانی نوع نگرش ملت به مقوله اقلیتها در صدر انقلاب همواره تفاسیر موسع تر و منطبق تر با نیازهای روز مطرح شود نه اینکه همان چارچوب های 40 سال قبل را نیز محدودتر سازیم یا در قبال مصادیق عینی مزبور تنگ نظری ها یا کج سلیقگی های متعدد را روا داریم چنانچه در قضیه عضویت منتخب شورای شهر یزد چه مدت طولانی برخوردهای نامناسب صورت گرفت وهزینه های مختلف برای حیثیت کشورمان در سطح جهانی ایجاد شد . قطعا زیبنده کشوری که 40 سال قبل تجربه انقلاب عظیم آزادیخواهانه ، عدالت طلبانه و معنویت جو یانه را پشت سر گذاشته نیست که بعد 4 دهه تجربه و کار آزمایی انواع چالش ها هنوز نتواند برخی مشکلات ساده برای رفع تبعیض ها در این حوزه را از سر راه بردارد. نباید اهل سنت، پیروان ادیان توحیدی غیر اکثریت و سایر غیر مسلمانان ملتزم به همبستگی ملی احساس غیر خودی بودن یا شهروند درجه دوم بودن کنند. همه ایرانیان با هم انقلاب را آفریدند و با هم طی 4 دهه گذشته در مقابل همه تهدیدات و سختی ها ایستادند و امروزه نیز با هم آرزوی آینده بهتر و انسانی تر را دارند. صاحب منصبان یا افراد و محافل ذینفوذی که این واقعیات را نادیده می گیرند یا بر طبل تفرقه و جدایی ملت میکوبند به آرمانهای بلند انسانی ملت پشت می کنند و صدمات وارده آنها به همبستگی و امنیت ملی غیر قابل جبران است.

امید آنکه در دهه پنجم تجربه انقلاب ملت ایران کاستی ها و مشکلات موجود با شتاب بیشتری رفع شود.

]]>
جامعه مدنی و سازمان های غیر دولتی فعال حقوق بشر در گستره جهانی ؛ ظرفیت یا چالش برای ایران؟ 2019-01-31T17:32:00+01:00 2019-01-31T17:32:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3641 مهدی مددى گرده جامعه مدنی و سازمان های غیر دولتی فعال حقوق بشر در گستره جهانی ؛ ظرفیت یا چالش برای ایران؟ در سطح فراملی میلیونها نهاد غیر دولتی و شبکه های متنوع جامعه مدنی اعم از سازمان های اجتماعی ، تشکل های صنفی، اتحادیه ها و انجمن های علمی و تخصصی، مراکز دینی و... در موضوع حقوق بشر فعال هستند. بسیاری از آنها فقط تمرکز بر وضعیت کشور خود دارند و کثیری نیز در سطح بین المللی فعالیت میکنند چه متمرکز بر یک یا چند جنبه حقوق بشر یا تمامی ابعاد حقوق انسانی و چه با تمرکز بر رعایت حقوق بشر در یک منطقه جهان یا تمامی جامعه مدنی و سازمان های غیر دولتی فعال حقوق بشر در گستره جهانی ؛ ظرفیت یا چالش برای ایران؟

در سطح فراملی میلیونها نهاد غیر دولتی و شبکه های متنوع جامعه مدنی اعم از سازمان های اجتماعی ، تشکل های صنفی، اتحادیه ها و انجمن های علمی و تخصصی، مراکز دینی و... در موضوع حقوق بشر فعال هستند. بسیاری از آنها فقط تمرکز بر وضعیت کشور خود دارند و کثیری نیز در سطح بین المللی فعالیت میکنند چه متمرکز بر یک یا چند جنبه حقوق بشر یا تمامی ابعاد حقوق انسانی و چه با تمرکز بر رعایت حقوق بشر در یک منطقه جهان یا تمامی مناطق جهان. در میان فعالان مزبور از حیث تخصص، توانمندی، سلامت رفتاری و صداقت ، استقلال یا وابستگی به دولتها یا جریان های سیاسی ، میزان اعضای افتخاری و داوطلب و معیارها ی دیگر، طیف بندی های متنوعی را می توان برشمرد. در میان گونه های بسیار متکثر قابل مطالعه در این عرصه پر تحرک و رو به توسعه روز افزون ، نهادهای محدودی جایگاه برجسته تر جهانی یافته اند و میلیونها عضو داوطلب در مناطق مختلف جهان دارند. گزارشات این نهادها اغلب مرجع گزارشگران و سازوکار های نظارتی سازمان ملل در مقوله حقوق بشر واقع میشوند. گزارشات این سازمانها مانند هر گزارش ارزیابی دیگر در مواردی مبتنی بر اطلاعات واصله از راه دور و نه بررسی های دقیق درون کشورها تنظیم میشود و ممکن است بتوان اشتباهات یا اشکالات مهمی در داده های منتشره آنان یافت یا از حیث هنجاری و قواعد حقوقی مورد استناد با آنها اختلاف نظر داشت اما هرچه ارائه می کنند مورد توجه افکار عمومی جهانی قرار می گیرد و همین امر اهمیت اثرگذاری این نهادها را نشان می دهد.

پرسش مهم قابل بررسی این است که کشور ما برای مواجهه با این سازمان ها چه برنامه ای داشته و دارد؟ آیا توجه داریم که وقتی این سازمان ها گزارشات مختلف نقض حقوق بشر در خصوص برخی دولتها اعم از آمریکا و انگلیس و فرانسه و عربستان و بحرین و دیگر کشورهای مشابه منتشر می کنند، اغلب به عنوان مستند معتبر مورد اشاره مکرر رسانه های رسمی و بعضا تریبون های حاکمیتی ما قرار می گیرند اما وقتی مطلب انتقادی در مورد کشور ما مطرح میکنند غالبا در تریبون ها و مواضع رسمی رد و نفی میشوند و جملگی آنها با این توجیه که ابزارهای فشار برخی قدرتها هستند بی ارزش جلوه داده میشوند؟ آیا توجه داریم که مردم رشد یافته کنونی از جمله نسل جوان و آگاه امروزی این دوگانگی ها را تشخیص می دهند و عملا به اعتماد آنها نسبت به مراجع رسمی خدشه وارد میشود؟ فارغ از این جنبه داخلی، در سطح فراملی گزارشات این سازمانها و نحوه واکنش کشورهای مورد انتقاد، از سوی بسیاری از افراد در سراسر جهان و رسانه ها بازتاب می یابند و عملا افکار عمومی جهانی علیه کشوری که مرتبا ارزیابی منفی در موردش مطرح شده،جهت دهی پیدا میکنند.

اگر همین پیامدهای محدودی که اشاره شد را در نظر بگیریم براحتی به این نتیجه خواهیم رسید که هیچ نظام سیاسی با تدبیر و هوشمندی نباید برای نوع مواجهه با این سازمانها فاقد برنامه شکلی و محتوایی باشد و صرفا منفعلانه یا دوگانه در قبال آنها برخورد کند.

طی هفته های اخیر تا چند روز قبل، سازمان عفو بین الملل چند مورد گزارشاتی را در مورد ایران منتشر کرده که بازتاب های قابل توجه جهانی یافته و باعث شده تا اعضای داوطلب این سازمان در سراسر جهان و رسانه های فراملی واکنش های متنوعی را از خود نشان دهند و حتی برخی از ادبیات یا نکات این گزارشات عینا در اظهار نظرها یا اقدامات گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل نیز بازتاب یافته است. چنین واقعیاتی را نباید نادیده گرفت. اگر قرار باشد مراجع رسمی برنامه دقیقی برای تعامل با این سازمان یا موارد مشابه نداشته باشند و نهادهای مستقل شناخته شده داخل کشور نیز با این نگرانی که مبادا مراجع رسمی قهر و غضب پیشه کرده و هزاران اتهام روانه آنها سازند از خیر هر گونه برنامه ریزی و تدبیر و تعامل مناسب در راستای منافع ملی و ارتقای حقوق انسانی گذشته و صرفا تماشاگر این میدان باشند ، طبیعتا این سازمان ها و فعالان مدنی علاقمند به آنها در سراسر جهان همواره برای کشور ما یک چالش جلوه خواهند کرد. اما اگر شناخت درستی از این سازمان ها و نحوه تعامل جهانی با آنها و البته تقید اصولی به رعایت حقوق انسانی و رفع هر اشکال واقعی و باور به توانمندی علمی گفتگوی عالمانه در مباحث نظری موجود باشد می توان از بسیاری ظرفیت های این نهادها برای پیشبرد دغدغه های انسانی ملت ایران و تحقق آنچه در اصل 154 قانون اساسی برای حمایت از سعادت نوع بشر به ویژه حقوق ستمدیدگان مورد تاکید قرار گرفته بهره برد.

در آستانه چهل سالگی انقلاب بزرگ ملت ایران این انتظار زیادی نیست که با اعتماد به نفس، چالش ها به فرصت و ظرفیت اثرگذاری مثبت در راستای آرمانهای آزادیخواهانه انقلاب تبدیل شود. نباید از توسعه تصویر منفی سازمانها و نهادهای مدنی بین المللی نسبت به نحوه حکمرانی در ایران به سادگی رد شد یا خدای ناکرده آنرا باعث افتخار عملکردهای خود دانست.

]]>
ریاست محترم آموزش و پرورش استثنایی کل کشور 2019-01-15T19:40:00+01:00 2019-01-15T19:40:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3639 مهدی مددى گرده ریاست محترم آموزش و پرورش استثنایی کل کشورهمانگونه که مطلعید، تعداد قابل توجهی از دانش آموختگان این مرز و بوم با مشکلات عدیده ای در رابطه با کم شنوایی دست و پنجه نرم می کنند. از آن جایی که درمان و معالجات پزشکی در این زمینه محدود است و موجبات نارسایی فرزندان کشور که عموما از هوش و ذکاوت بسیار خوبی برخوردارند میشود و با عنایت به طرح آموزش تلفیقی و فراگیر کودکان و دانش آموزان با نیازهای ویژه و نگرانی شدید خانواده ها از مشکلاتی که در این حوزه با آن برخورد می کنند. پیرو جلسه با جنابعالی ، مقرر گردی ریاست محترم آموزش و پرورش استثنایی کل کشور
همانگونه که مطلعید، تعداد قابل توجهی از دانش آموختگان این مرز و بوم با مشکلات عدیده ای در رابطه با کم شنوایی دست و پنجه نرم می کنند. از آن جایی که درمان و معالجات پزشکی در این زمینه محدود است و موجبات نارسایی فرزندان کشور که عموما از هوش و ذکاوت بسیار خوبی برخوردارند میشود و با عنایت به طرح آموزش تلفیقی و فراگیر کودکان و دانش آموزان با نیازهای ویژه و نگرانی شدید خانواده ها از مشکلاتی که در این حوزه با آن برخورد می کنند. پیرو جلسه با جنابعالی ، مقرر گردید نقطه نظرات خانواده های کودکان کم شنوا جهت بررسی به استحضار این مقام محترم رسانده شود.
پیشنهادات و انتقاداتی که از مجموع نظرات خانواده های دارای فرزند کم شنوای محصل به دست آمده است، به شرح زیر است:

استاندارد های فضا و تمهیدات محیطی:
علیرغم اینکه کودک کم شنوا به لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با سایرین ندارد، محیط آموزشی او نیاز به آماده سازی و استاندارد سازی دارد. که این تمهیدات با صرف حداقل هزینه و انرژی تحقق پذیر است.
اکو و نویز محیط موجب کاهش تمرکز و توجه کودک کم شنوا میشود. استاندارد سازی محیط به لحاظ آکوستیکی و کاهش سرو صدای مزاحم کمک قابل ملاحظه ای به درک مطلب و فهم کودک می نماید. این مهم با تمهیدات ساده ای مثل تخصیص کلاسهایی با حداقل پنجره به کودک. یا عدم مجاورت کلاس با مکان پر سرو صدا، استفاده از پرده، استفاده از یونولیت های تزیینی در سقف کلاس برای جذب نویز، توجه به محل نشستن کودک ( دور از فن، کولر، پنجره و ...) قابل دستیابی است.
نصب تابلوهای مختلف در محیط مدارس به نحوی که کودک کم شنوا به راحتی قادر به تشخیص و مراجعه به مکان های مختلف باشد. حتی با یک چاپ ساده روی کاغذ انجام پذیر است.
چیدمان نیمکت ها در کلاس به نحوی که کودک قادر به لبخوانی معلم و همشاگردی هایش باشد. برای مثال چیدمان نیم دایره یا تخصیص یک صندلی عمود بر کلاس طوری که کودک به چهره معلم دید کافی داشته باشد.
استفاده از تجهیزات پیشرفته کمک شنوایی مانند سیستم های FM در سالن های اجتماعات مدارس به فهم مطالب در محیط های شلوغ کودک کمک می کند.
پیشنهاد می شود تیم هایی از کارشناسان تشکیل شود و با توجه به جغرافیا و فضای هر مدرسه پیشنهادات لازم برای استاندارد سازی فضا به مسئولین آن ارائه دهند.
ارتقا علمی و آموزش منابع انسانی:
بارها ثابت شده است که کودکان کم شنوا توانایی رقابت با کودکان شنوا را به راحتی دارند، اگر معلمی با سعه صدر و مجرب داشته باشند که با ظرافت های کار با کودکان کم شنوا آشنایی داشته باشد.
برگزاری کلاس های دوره ای توجیهی توسط کارشناسان بروز و آشناسازی معلمین کلید اصلی موفقیت کودکان کم شنوا در بحث آموزش است. رعایت نکاتی ساده از طرف معلم، تفاوت های عمده ای در یادگیری کودک ایجاد میکند، مثل تند حرف نزدن، رو به کلاس حرف زدن طوری که کودک صورت معلم را ببیند . بعضا ممکن است کودک نیاز به نیم ساعت اضافه تر برای تفهیم درس بعد از کلاس داشته باشد.
کمبود معلمین رابط مجرب در آموزش و پرورش معضل اصلی بسیاری از خانواده هاست. مدارس دولتی، بدلیل فضاهای معمولا شلوغ تر، مکان مناسبی برای یادگیری کودک نمی باشد و مدارس غیر انتفاعی معلم رابط ندارند.
چاپ و توزیع جزواتی برای آشنایی کادر مدرسه با وسایل کمک شنوایی بخصوص برای کودکانی که به تنهایی قادر به حفظ، مراقبت و چک کردن وسیله کمک شنوایی خود نیستند. چه از لحاظ برنامه ریزی، چه از جهت چک کردن باتری و موارد اورژانسی برای مثال خیس شدن دستگاه و ...
توجه ویژه در دروس عملی به کودک کم شنوا و نه محروم کردن او از شرکت در کلاس های عملی مثل آزمایشگاه ها یا بخصوص آمادگی دفاعی برای پسران.
مجهز و موظف بودن معلمین به استفاده از سیستم های کمک کننده مانند دستگاه FM برای استفاده حداکثری کودک از محیط آموزشی. بعضا دیده شده که خانواده هزینه گزافی برای خرید این سیستم ها پرداخت می کند اما کادر مدرسه از استفاده آن سر باز می زنند.
پیشنهاد میشود که راهکار هایی برای افزایش انگیزه معلم دانش آموزان با نیازهای ویژه در نظر گرفته شود. برای مثال امتیازات ویژه (کمک هزینه مالی، تسهیل دریافت وام ، تخصیص اضافه کاری و ..) برای آن ها در نظر گرفته شود.
اقدامات فرهنگی:
خانواده های دانش آموزان با نیازهای ویژه نه تنها تحت فشارهای مالی شدید به دلیل عدم پوشش کامل بیمه در امور درمانی و توانبخشی هستند. بلکه فشارهای روانی بسیاری به واسطه فرهنگ نامناسب بر آن ها تحمیل می شود. از آن جایی که بار فرهنگ سازی جامعه تا حدود زیادی بر دوش معلمین زحمت کش و سیستم آموزش و پرورش کشور است. نیاز به اقدامات فرهنگی در زمینه آشنایی سازی کادر مدرسه، دانش آموزان دیگر، و همچنین والدین آن ها با مسئله کم شنوایی، به شدت احساس میشود.
پیشنهاد میشود کلاس های تفریحی و اردوهایی برگزار شود تا به دیگر کودکان این مسئله تفهمیم شود تا درکی از چگونگی مشکل و بخصوص نحوه مواجهه با وسایل کمک شنوایی و بعضا توجه و مراقبت از آن هنگام تعامل با کودک کم شنوا را در نظر بگیرند.
کودکان کم شنوا بعضا ممکن است اعتماد به نفس کافی در مسائل روزمره را نداشته باشند. توجه ویژه کادر مدرسه میتواند معضلات را تا حدودی کاهش دهد. برای مثال هنگام حضور دانش آموز اخلال گر، یا بیش فعال در کلاس و مشکل تعامل کودکان با هم، به این مسئله توجه شود.

دیگر مسائلی که برای خانواده های کودکان کم شنوا مطرح است:
پوشش کامل بیمه دانش آموزی مختص آسیب های وارد شده به دستگاه ایمپلنت یا سمعک کودک در دوره تحصیل تا کودک به دلیل حوادث از تحصیل بازمانده نشود.
احداث مراکز توان بخشی در مناطق مختلف بر اساس سرانه ی کم شنوایان در آن محل یا حضور کارشناسان مربوطه به صورت پاره وقت در مدارس.


کودکان کم شنوا به دلیل ظاهر غلط انداز و سالم خود، نسبت به دیگر دانش آموزان با نیازهای ویژه مورد بی مهری و بی توجهی مسئولین قرار گرفته اند. امید است با تدابیر این مقام محترم ، همه دست اندر کاران برای انجام وظایف آموزش تلفیقی اهتمام لازم را به عمل آورند. و اقدامات موثری، پایه ریزی و برنامه ریزی شود تا سرمایه های این مملکت از دست نروند. چشم امید بیشمار خانواده های این کودکان در سراسر کشور، به حمایت ها و پشتیبانی های مسئولین از برنامه های این حوزه است.

جمعی از خانواده های کودکان کم شنوا در کل کشور

]]>
تغییر نوع فعالیت سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران/ به جای اجاره، درصد سود می‌گیریم 2019-01-15T08:42:00+01:00 2019-01-15T08:42:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3638 مهدی مددى گرده به گفته مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران؛ رفتار سازمان میادین میوه و تره‌بار با تامین‌کنندگان، در چندماه آینده تغییر خواهد کرد و به جای آنکه اجاره دهند، درصدی از فروش خود را به سازمان می‌دهند. اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ سعید راد در پاسخ به این سوال که چرا غرفه‌های میادین میوه و تره‌بار حد فاصل جابه‌جایی پیمانکاران خالی می‌مانند به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: به دلیل شرایط اقتصادی، تولیدکنندگان (تامین‌کنندگان کالاهای خوارباری) برای عرضه کالا با مشکلاتی روبرو بودند. آن‌ها ترجیح به گفته مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران؛ رفتار سازمان میادین میوه و تره‌بار با تامین‌کنندگان، در چندماه آینده تغییر خواهد کرد و به جای آنکه اجاره دهند، درصدی از فروش خود را به سازمان می‌دهند.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ سعید راد در پاسخ به این سوال که چرا غرفه‌های میادین میوه و تره‌بار حد فاصل جابه‌جایی پیمانکاران خالی می‌مانند به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: به دلیل شرایط اقتصادی، تولیدکنندگان (تامین‌کنندگان کالاهای خوارباری) برای عرضه کالا با مشکلاتی روبرو بودند. آن‌ها ترجیح می‌دادند که کالاهایشان را اول به مشتریان ثابت خود و عمده‌خران بفروشند و بعد به غرفه‌داران میادین میوه و تره‌بار. برای حل این موضوع لایحه‌ای مصوب کردیم که طی آن، سازمان همانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای خارج از کشور، خود به تامین کالا ورود کند، در این حالت هم تنوع کالایی محصولات بیشتر می‌شود و هم به روش خودمان محصولات را عرضه می‌کنیم. این پروسه‌ای است که بعد از تصویب نهایی‌اش در یک یا دو میدان به‌صورت پایلوت انجام می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که آیا روند مصوب شده باعث افزایش دوباره تصدی‌گری شهرداری تهران نمی‌شود، اضافه کرد: تولیدکننده و تامین‌کننده، بخش خصوصی هستند، به جای اینکه اجاره کننده، اجاره به سازمان دهد، درصد از فروش می‌دهد.

راد در واکنش به این پرسش که در صورت درگیر شدن سازمان با سود و زیان بخش خصوصی، درآمد کاهش پیدا می‌کند، توضیح داد: نه به این شکل نیست، بگذارید بعد از تصویب روند کاملش را توضیح می‌دهم اما همینقدر بدانید که به جای اجاره مشخص، درصد از فروش خواهیم داشت. به تناسب سود، درصد می‌گیریم.

وی ادامه داد: مثلا به جای اینکه یک رب فروخته شود، 5 رب در یک کارتن با قیمت کم‌تر فروخته می‌شود. ما تعیین می‌کنیم که 10درصد فروش از این کارتن متعلق به سازمان و 90درصد مابقی برای تامین ‌کننده است. در این صورت به جای آنکه یک کالا در غرفه باشد، 20کالا است و کمبودی حس نمی‌شود. همچنین در این حالت به جای اینکه یک شخص کالا بیاورد، چند تامین کننده در رقابت با هم به ما جنس می‌دهند. قطعا این مدل در سبک خرید مردم اثرگذار خواهد بود.

راد در پاسخ به این سوال که راه‌اندازی سامانه خرید آنلاین به کجا رسید، گفت: ما در حال حاضر با بهره‌بردارانی طرف‌حساب هستیم که قراردادهایشان معمولا یک ساله است و در فروش مجازی باید انبارهایی وجود داشته باشد که بتوانیم این کالاها را از آنجا به نقاطی که مردم می‌خواهند ارسال کنیم. تا زمانی که ما آمدیم،کاری انجام نشده بود. در حال بررسی میادین هستیم که آیا غرفه‌ای وجود دارد که این بحث را با مشارکت بخش خصوصی به سرانجام برساند، یا نه!

او ادامه داد: فروشگاه مجازی خودشان کالا را خریداری کرده و برای مردم می‌فرستند، اما ما فعلا خریدار نیستیم. برای ورود به این حوزه باید سازمان مستقیما ورود کند. به این نحو که طرف حساب مردم، خودمان باشیم. قطعا با توجه به شرایطی که جامعه دارد و اغلب شهروندان فرصت خرید ندارند، ما هم به این سمت خواهیم رفت.

]]>
​برای ریشه کنی شکنجه تا عزم و اراده جدی وجود نداشته نباشد..... 2019-01-08T02:34:00+01:00 2019-01-08T02:34:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3637 مهدی مددى گرده برای ریشه کنی شکنجه تا عزم و اراده جدی وجود نداشته نباشد..... چند روزی است با اشاره به نامه منتشره یکی از فعالان کارگری بازداشت شده درخوزستان، بحث شکنجه و سو رفتار با متهم و فرد بازداشتی در کشور داغ شده است چنانچه سخنگوی قوه قضاییه در این زمینه اظهار نظر کرد، نمایندگان مجلس خبر از بررسی موضوع در یکی از کمیسیون های تخصصی مجلس با حضور وزیر اطلاعات دادند،برخی مسئولین استان ذیربط اعلام نظر کردند، برخی از فعالان هنری و اجتماعی در فضای مجازی هر یک به نوعی مطلبی گفتند،چند تن از وکلای دادگستری نامه سرگ برای ریشه کنی شکنجه تا عزم و اراده جدی وجود نداشته نباشد.....

چند روزی است با اشاره به نامه منتشره یکی از فعالان کارگری بازداشت شده درخوزستان، بحث شکنجه و سو رفتار با متهم و فرد بازداشتی در کشور داغ شده است چنانچه سخنگوی قوه قضاییه در این زمینه اظهار نظر کرد، نمایندگان مجلس خبر از بررسی موضوع در یکی از کمیسیون های تخصصی مجلس با حضور وزیر اطلاعات دادند،برخی مسئولین استان ذیربط اعلام نظر کردند، برخی از فعالان هنری و اجتماعی در فضای مجازی هر یک به نوعی مطلبی گفتند،چند تن از وکلای دادگستری نامه سرگشاده ای به رییس جمهور نوشتند و ایشان را سرزنش کردند که چرا واکنش موثری نشان نداده اند، برخی انجمن ها و تشکل های دانشجویی آمادگی خود را برای برگزاری جلسه ای در این زمینه با حضور مسئولین ذیربط اعلام داشتند،برخی رسانه های کشور ضمن انعکاس اظهار نظرهای مختلف در این موضوع حتی به سراغ مذاکرات تدوین قانون اساسی در خصوص منع شکنجه رفته و آنها را بازنشر کردند تا هدف گذاری های ابتدای انقلاب روشن شود ، خارج نشینان فعال در قبال رویدادهای داخلی ایران نیز هر یک به نحوی در شبکه های ماهواره ای یا فضای مجازی به این موضوع پرداختند و هم چنان این روند ادامه دارد و نهایتا امروز رئیس قوه قضائیه دستوربررسی موضوع را صادر کرد.

در این زمینه پرسشهای متعددی به ذهن میرسد از جمله این که :

چه ویژگی ها یا عواملی باعث شده که این مصداق این همه بازتاب گسترده پیدا کند ؟ آیا چنین گزارشاتی در کشور ما نادر است یا مشابه این موارد از سوی برخی از دیگرافراد دستگیر شده و بازداشتی نیز مطرح شده و میشود ؟ آیا در قبال گزارشات قبلی اقدام شایسته و بایسته انجام شده؟ آیا مقررات کشور ما از جهت مواجهه با هر گونه رفتار سو با متهم که در جهان کنونی «شکنجه و دیگر رفتارهای غیر انسانی و موهن و وحشیانه با متهم و فرد بازداشتی و حتی محکوم کیفری» می نامند، از وضعیت مناسبی برخوردار است؟ آیا در فرایندهای اجرایی مواجهه با متهم و محکوم زندانی، منفذهای احتمالی امکان سو رفتار با آنان بسته شده یا نیازمند اتخاذ تدابیر و اقدامات جدیدی است؟ تجربیات جهانی برای ریشه کن ساختن بروز شکنجه تا چه اندازه برای ما نیز قابل توجه است؟ نظارت عمومی و پیگیری جدی افکار عمومی در روند مبارزه با هر نوع شکنجه و سو رفتار با متهمین و محکومین چه نقشی میتواند ایفا نماید؟ چه رابطه ای بین ساختارهای ذهنی و روانی حاکم در یک جامعه با امکان بروز شکنجه و سایر رفتارهای غیر انسانی وجود دارد؟ و...

پاسخ به هر یک از پرسشهای فوق الذکر و موارد احتمالی دیگر، نیازمند توضیحات تفصیلی است تا ابعاد هر مورد به دقت واکاوی شود اما اگر قرار باشد به اجمال مروری در این خصوص انجام پذیرد، حداقل نکات زیر قابل ذکر است:

1- اینکه چرا مصداق یاد شده بازتاب زیادی یافت تا حدود زیادی قابل فهم است. مدتها بحث مطالبات معوق کارگران نیشکر هفت تپه مطرح بوده بارها اعتراضات گروهی آنان توجه افکار عمومی را بر انگیخته، فیلم های کوتاهی از نحوه بازداشت برخی کارگران معترض قبلا انتشار یافته ، در نامه اعتراضی اخیر فعال کارگری هفت تپه نهاد مورد اتهام مربوط به دولت است که میشود راحت تر نسبت به نهادهای دیگرحاکمیتی در مورد آن اعتراض و موضعگیری علنی صورت گیرد، شرایط اقتصادی امروز کشور توجه عموم مردم به همدلی با اقشار آسیب پذیر از جمله کارگران را بیشتر کرده تا مطالبات و دغدغه های آنان بیشتر شنیده شود و در چنین بستری طبیعتا فعالان اجتماعی یا سیاسی نیز با انگیزه های مختلف تلاش بیشتری از خود نشان میدهند تا همنوا با این اهتمام و توجه افکار عمومی معرفی شوند. رسانه ها در داخل و خارج کشور نیز هر یک سهمی در برجسته سازی موضوع ایفا کردند.

2- طرح عریضه ها و ادعاهای مبنی بر اینکه یک متهم مورد سو رفتار ماموران دستگیر کننده یا بازجویان یا ماموران مکان بازداشت و زندان قرار گرفته است امر نادری نیست بلکه هر ماهه دهها مورد ادعای با این مضمون و البته هر یک با جزئیات خاص خود به مراجع قانونی توسط خود مدعی یا خانواده یا وکیل فرد اعلام میشود یا برخی موارد در فضای عمومی بازتاب می یابد. بنابر این گزارش اینکه با متهم یا حتی محکوم قضایی برخورد غیر انسانی صورت گرفته امر نادر و بی سابقه ای نیست . این مهم اختصاص به کشور ما هم ندارد بلکه در بسیاری از کشورهای جهان حتی جوامع توسعه یافته چنین تخلفاتی گزارش میشود. تنها فرقش این است که در برخی کشورها وقوع این رفتارهای غیر انسانی به علل و عوامل مختلف به فرایندهای متداول تبدیل شده که رفع آن تلاش های زیادی می طلبد اما در محدود کشورهایی عمدتا موارد بروز شکنجه و سو رفتار به تخلفات فردی یک مامور یا مسئول مربوط میشود که به عنوان استثنا تحقق یافته و طبیعتا با متخلف به جدیت برخورد میشود تا این تخلفات به فرایند و رویه تبدیل نشوند.

3- در مورد نحوه برخورد با مصادیق قبلی گزارشات شکنجه و یا سو رفتار ، واقعیت این است که مصادیقی را می توان یافت که مراجع نظارتی یا قضایی با متخلف برخورد کرده اند و حتی برای قاضی که نظارت لازم بر روند نحوه اقدامات ضابطین پرونده خود نداشته یا با برخی تخلفات آنها با جدیت برخورد ننموده،کیفرخواست دادسرای انتظامی صادر و رفع مصونیت قضایی شده تا حسب مورد در مرجع قضایی ذیصلاح مورد رسیدگی قرار گیرد اما این مصادیق پژواک چندانی در افکار عمومی نداشته اند چرا که اغلب مراجع رسیدگی کننده بر این باورند که اگر این قبیل رسیدگی ها و احراز تخلفات را اطلاع رسانی کنند موجب تضعیف دستگاههای ذیربط و سو استفاده مخالفان جمهوری اسلامی میشود. جدای از این موارد،مصادیق متعددی را نیز می توان برشمرد که اصلا یا شکایتی از سوی فرد مدعی تحمل شکنجه و سو رفتار صورت نگرفته یا اگر صورت گرفته در شرایطی بوده که دیگر امکان اثبات ارتکاب جرم نبوده است. معمولا متهمان سیاسی یا امنیتی آن گونه که بارها گفته اند امید چندانی به شکایت از نحوه برخورد بازجویان یا ماموران مرتبط و حتی قضات پرونده های خود ندارند فلذا ترجیح می دهند این مصادیق را نیز موضوع اعتراضات علنی در محضر افکار عمومی قرار دهند تا همین پیگیری ها نیز موضوع نوعی کنشگری سیاسی شود و با همراهی مردمی واکنشها اتخاذ شود. در میان متهمان عادی نیز کم نیستند افرادی که ادعا میکنند وقتی در بازجویی ها با آنها برخورد نامناسب شده متقاضی ارجاع فوری به پزشکی قانونی جهت ثبت وضعیت خود شده اند یا به قاضی پرونده گفته اند که با آنها برخورد غیر انسانی صورت گرفته اما کسی پیگیری نکرده است و بعد از گذشت چند مدت، دیگر اثبات اینکه چه بر آنها گذشته کار ساده ای نیست. همین طوری نیز نمیشود هر ادعایی را پذیرفت چرا که ممکن است برخی متهمان خطرناک برای جامعه با همین فرمول در صدد فرار از اجرای عدالت باشند یا حقوق ماموران وظیفه شناس را نقض کنند. از زاویه ای دیگر ، طی سالهای اخیر مصادیق معروفی نزد افکار عمومی کشورمان مطرح گردیده که ادعا شده متهم در اثر برخورد غیر انسانی جان باخته است اما غالبا رسیدگی شفاف و قاطعی در این زمینه نشان داده نشده تا افکار عمومی را به خوبی اقناع کند. خیلی ها بارها گفته اند که اگر در قبال مورد مرگ زهرا کاظمی درسال 1382 دادستان وقت تهران مورد پرسش جدی قضایی واقع میشد و جزئیات عملکرد وی شفاف در دادگاهی به سمع ونظر مردم میرسید شاید انواع هزینه های متنوع در سطح جهانی نیز در ارتباط با پرونده مزبور بر کشورمان تحمیل نمیشد.

4- از جهت وضعیت نظام قانونی کشورمان در قبال پدیده شوم یاد شده، همگان می دانند که اصل 38 قانون اساسی خیلی قاطع شکنجه را ممنوع اعلام نموده و هرگونه ارزش قضایی اظهارات مبتنی بر شکنجه را نیز رد کرده است . در قوانین عادی کشورمان نیز از سالها قبل در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات موادی همانند 578، 579 یا ضرورت رعایت حقوق مشروع مردم در ماده 570 به مصادیق موضوع مورد بحث اختصاص یافته و همین ممنوعیت در بخش تعزیرات قانون کنونی مجازات اسلامی نیز عینا منعکس شده است. در قانون آئین دادرسی کیفری نیز طی مواد مختلف احکامی ذکر شده که به نوعی در جهت تضمین حقوق متهمان و محکومان کیفری است اما با همه اینها هنوز تعریف شکنجه در مقررات ایران با تعریف عام شکنجه و انواع مصادیق آن که در ماده 1کنوانسیون منع شکنجه ملل متحد منعکس شده انطباق ندارد و در واقع در این زمینه خلا و نارسایی قانونی داریم.هم چنین در خصوص ضرورت های قانونی پیشگیری از وقوع شکنجه و فرایند رسیدگی به این گزارشات و شکایات نظام قانونی کشورمان در مقایسه با کشورهای توسعه یافته اشکالات و نارسایی هایی دارد مثلا همین که در مرحله تحقیقات مقدماتی برخی پرونده ها امکان ایفای نقش موثر وکیل انتخابی متهم با محدودیت قانونی در کشور ما مواجه شده است یا برخی مشکلات موجود مربوط به مقررات کشور در بخش ضابطین دادگستری و اختیارات آنها یا مقوله برخی بازداشتگاهها در کشور که اداره آن بر عهده دستگاههایی غیر از سازمان زندانهاست اگرچه از حیث اداری رییس آن به سازمان زندانها معرفی شده و ابلاغی برای وی صادر شده باشد و مقررات نحوه نظارت بر زندانها و اینکه در کشورمان مانند نظام های حقوقی توسعه یافته نه تنها سازوکار مستقل غیر حکومتی بلکه قوای دیگر حکومتی نیز امکان نظارت و بازدید مستمر از بازداشتگاهها و زندانها را ندارند، از جمله مواردی هستند که می توانند موضوع تلاش های قانونی برای ارتقای نظام حقوقی قرار گیرند تا از حیث قانونی زمینه های بروز هر گونه سو رفتار واقعی با متهمان و محکومان یا فضاهایی که امکان طرح ادعاهای واهی را فراهم میسازد به کلی مرتفع شود.

5- از حیث اجرایی واقعیت این است که علیرغم همه تلاش های مثبتی که تاکنون انجام شده از جمله نصب دوربین در تحت نظر گاههای نیروی انتظامی که متهمین مدت کوتاهی ممکن است در آن به سر برند یا توسعه تدابیر نظارتی در بازداشتگاهها و زندانهای مختلف، همچنان منافذ مختلفی برای بروز تخلف وجود دارد که تا قوانین و مقررات ذیربط به خوبی ارتقا پیدا نکنند رفع منافذ و فرایندهای مزبور نیز براحتی میسور نیست. البته بعضا در اجرای همین قوانین موجود هم مشکلات بارزی دیده میشود که پیامدهای متنوع دارد مثلا در حال حاضر چند سال است قانون جرم سیاسی موضوع اصل 168 قانون اساسی را داریم و به استناد آن می توان نحوه برخورد با متهمان موضوع قانون یاد شده را بدرستی سامان داد تا انواع اعتراضها بروز نیابد اما کما فی السابق رویه های قبلی در تلقی عمده اتهامات همه فعالان سیاسی به عنوان اتهام ارتکاب جرم امنیتی و رویکردهای غیر منعطف و برخورد بی اعتنا یا پیش داورانه و همراه با برچسب زنی در قبال هر اعتراض آنها و بقیه روندهای ذیربط ادامه دارد که کم و بیش در سطح افکار عمومی نیز بازتاب می یابد و محل داوری عمومی قرار می گیرد.

6- تجربیات جهانی مبارزه با شکنجه در ابعاد مختلف چه قاعده گذاری، چه روندهای نظارتی و روشهای پیشگیری، چه از حیث رسیدگی به موارد ادعای تحمل شکنجه و رویه سازی های ذیربط ، چه آموزشهای لازم به تمامی دست اندرکاران در میان ضابطین یا مراجع قضایی و امور زندانها و حتی ابعاد شفاف سازی و مشارکت دهی به افکار عمومی برای مبارزه با اندیشه توجیه گر توسل به شکنجه و رسوا سازی هر عنصر متخلف و تقویت اعتماد عمومی، همه و همه قابل مطالعه و استفاده هستند. نباید بی جهت خود را از این تجربیات مفید برای ریشه کن ساختن یک پدیده شوم و غیر انسانی محروم کرد.

7- در خصوص ارتباط موضوع شکنجه با ساختارهای روانی و فکری جامعه ،نباید از این مهم به سادگی گذشت که اگر در جامعه ای مردم برای رفع مشکلات متنوع، فوری راه تندی و خشونت را برگزینند و تصور کنند که با این روش بهتر می توان به مقصود رسید طبیعتا نباید انتظار داشته باشند که بازجو وحتی مقام بالاتر از او در چنین جامعه ای متفاوت از خودشان باشد. طبیعی است در چنین جامعه ای بازجو و هرفرد مرتبط با متهم فاقد ابزار دفاعی، ممکن است به سرعت کاسه صبرشان تمام شود و به اقدامات غیر انسانی و فشار بر متهم برای کسب اقرار یا پذیرش نوشته های آنان علیه خود متوسل شوند . در کشور ما بارها شنیده شده که افرادی که مثلا سرقتی از خانه آنها انجام شده یا جرم دیگری بر علیه آنها اعمال گردیده از قاضی یا مامور آگاهی نیروی انتظامی می خواهند که متهمین را مورد انواع فشارها قرار دهند تا به قول آنها طرف مُقِر بیاد. هم چنین کم نیستند افرادی که در قبال هر مشکل اجتماعی فوری راهکاری که ارائه می دهند این است که اگر تعدادی را توی فلان میدان یا خیابان اعدام کنند دیگر فلان خلاف انجام نمی شود. عجیب است گاه برای حل یک اختلاف ساده در ترافیک بین دو یا چند نفریا اختلاف در خانه و خانواده نیز فوری ابزار تندخوئی و خشونت ورزی برای حل مسئله به میدان میآید. از این فراتر گاه صاحب منصبان کشوری جواب هایی که از تریبون های عمومی به هم می دهند مملو از خشونت کلامی است. تا برای رفع این ساختارها هم فکر اساسی نکنیم تند خویی و خشونت ورزی با متهم در گوشه فلان بازداشتگاه یا زندان نیز امر عجیب و غیر محتملی نخواهد بود. هم چنین بی توجهی به گزارشات متهم یا خانواده او مبنی بر اینکه با آنها رفتار نامناسبی شده نیز امری غیر قابل تحمل تلقی نخواهد شد و کسی از خود نخواهد پرسید که مگر ما پیرو بزرگ مردی نیستیم که برای کوچکترین خشونت علیه یک دختربچه یهودی تحت حکومتش با سوز و صداقت وشفافیت فرمود : « اگر از غصه وقوع این تخلف و عدم پیشگری لازم از سوی مسئولان ذیربط ، انسان بمیرد، سزاوار مرگ است.»

امید آنکه همه نسبت به رعایت حقوق انسانی در جامعه خود بیش از پیش حساسیت نشان دهیم. از همه صاحب منصبان از جمله متصدیان امور قضایی و امنیتی و انتظامی انتظار میرود در قبال حقوق مردم همواره متواضع و تسلیم باشند. مردم 4 دهه پیش علیه ظلم و ستم قیام کردند و از آن زمان تاکنون در همه سختی ها و با همه گلایه های برحق پشت کارگزاران رسمی نظام جدید بوده اند تا حقوق مشروع ملت و اجرای عدالت نهادینه شود. از دادخواهی هر شهروندی چه کارگر و چه کشاورز و غیر آن ولو منتقد جمهوری اسلامی نباید هراسید بلکه باید نشان داد که ظرفیت اجرای عدالت در سایه رعایت موازین اسلامی و قانونی وجود دارد. اینکه یک کارگر ساده و زجر کشیده وزیر مملکت - آن هم وزیری که در دوره فعالیت خود اغلب نسبت به رعایت حقوق مردم متعهد نشان داده ودر برخی مصادیق چالشی و اختلافی با دیگر نهادهای رسمی نیز صراحتا بر جانب رعایت حقوق شهروندان موضع گرفته - را به مناظره بطلبد و از نحوه رفتار با خود در روند بازداشت و بازجویی چند مامور محلی در یک شهرستان ایران پهناور ، فریاد برآورد نشانه بدی نیست . در قبال این مصادیق، بهترین واکنش این است که در سریع ترین زمان، بررسی لازم در مورد ابعاد این گزارشات یا سایر موارد ادعای نقض حق صورت گیرد و در صورت اثبات تخلف ، با هیچ مقام و مامور متخلفی مسامحه صورت نگیرد. در همین چارچوب ، با رعایت تحکیم حاکمیت قانون در کشور ، انتظار میرود نمایندگان محترم مجلس فراتر از مشغول شدن به چند مصاحبه یا برگزاری یک جلسه با حضور مسئولان اجرایی ذیربط در خصوص نامه اعتراضی کارگر هفت تپه، با فوریت به فکر رفع اشکالات و نارسایی های موجود قانونی در این زمینه و اصلاح برخی از بخش های ذیربط در قانون آئین دادرسی کیفری و قانون مجازات برآیند و از اختیارات قانونی خود برای نظارت سازمان یافته بر همه دستگاهها به نحو موثر بهره بگیرند و تلاش کنند تا این اراده در همه دستگاهها شکل بگیرد که باید هر گونه شکنجه و رفتار غیر انسانی با متهمین و محکومان ریشه کن شود.

تا این اراده در همه اجزای موثر جامعه و حکومت شکل نگیرد و شفافیت لازم برای اقناع افکار عمومی مردم شریف ایران رعایت نشود درب بر همین پاشنه خواهد چرخید و هر از چند گاه باز با مصادیق دیگری از گزارشات منفی نقض حق و نگرانی های ذیربط مواجه خواهیم شد و اعتماد عمومی به نهادهای رسمی مخدوش خواهد گردید و در چنین فضایی طبیعتا انواع بهره برداری های منفی حتی در سطح فراملی علیه نهادهای قانونی کشورمان رونق پیدا میکند.

]]>
بیانیه پایانی اجتماع اعتراضی نسبت به خصوصی سازی افسارگسیخته سازمان خصوصی سازی 2019-01-04T05:06:00+01:00 2019-01-04T05:06:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3636 مهدی مددى گرده بیانیه پایانی اجتماع اعتراضی نسبت به خصوصی سازی افسارگسیخته سازمان خصوصی سازی از آنجا که چند ماهی است صدای اعتراضات کارگری در اقصی نقاط کشور به گوش می رسید، جمعی از دانشجویان و فعالان اجتماعی تلاش داشتند تا از نزدیک با مشکلات و دغدغه های این کارگران آشنا شوند. با جمع آوری اطلاعات مختلف از بنگاه های تولیدی، جلسات و نشست های کارشناسی در دانشگاه های کشور با حضور کارشناسان اقتصادی و اجتماعی برگزار شد. مهمترین خروجی این نشست ها اذعان متحد کارشناسان به فساد اداری و اقتصادی ناشی از عدم شفافیت در واگ بیانیه پایانی اجتماع اعتراضی نسبت به خصوصی سازی افسارگسیخته سازمان خصوصی سازی

از آنجا که چند ماهی است صدای اعتراضات کارگری در اقصی نقاط کشور به گوش می رسید، جمعی از دانشجویان و فعالان اجتماعی تلاش داشتند تا از نزدیک با مشکلات و دغدغه های این کارگران آشنا شوند.

با جمع آوری اطلاعات مختلف از بنگاه های تولیدی، جلسات و نشست های کارشناسی در دانشگاه های کشور با حضور کارشناسان اقتصادی و اجتماعی برگزار شد.

مهمترین خروجی این نشست ها اذعان متحد کارشناسان به فساد اداری و اقتصادی ناشی از عدم شفافیت در واگذاری ها بوده است. از سوی دیگر مطالبه این تشکل ها از مسئولان سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد برای شفاف کردن روند واگذاری ها بی نتیجه ماند.

از همین رو جنبش عدالتخواه دانشجویی در ادامه روند مطالبه گری خود، دعوت نامه ای را به رئیس سازمان خصوصی سازی ارسال و درخواست پاسخگویی در دانشگاه تهران را داشت.

لیکن با توجه به عزم راسخ ریاست آن سازمان بر عدم پاسخدهی نسبت به عملکرد خسران بار اخیر، تصمیم بر آن شد تا در کنار اصناف اجتماعی چون کارگران، دانشجویان و مردم، روز ۴ شنبه در تجمعی جلوی درب سازمان خصوصی سازی، با اعلام اعتراض نسبت به وضع موجود واگذاری ها این سازمان را به پای میز پاسخدهی وادار سازیم.

لازم به تذکر است، دانشجویان عدالتخواه در این تجمع مطالبات زیر را دنبال خواهند کرد:

برکناری و محاکمه مسئولان سازمان خصوصی سازی که در روند واگذاری ها دچار تخلفات اداری و اقتصادی شده اند.

شفاف سازی قرارداد های بنگاه های واگذاری شده و بازگشت بنگاه هایی که در فرایندهای رانتی و غیرقانونی و غیر شفاف به دولت واگذار شده اند.

اجرای تمام و کمال اصول سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با تاکید بر «مشارکت تعاونی ها» و «تأمین حقوق کارگران»

برخورد جدی قوه قضاییه با سرمنشأ اتفاقات یعنی مسئولان متخلف دولتی و خریداران نا اهل

هیات نظارت بر سیاست های کلی نظام به بررسی نحوه اجرای سیاست های اصل ۴۴ پرداخته و به رفع نواقص و ایرادات این سیاست ها اقدام فرمایند و زمینه مشارکت کارگران در مالکیت و مدیریت بنگاه های واگذار شده را فراهم آورد.

]]>
توضیحات ابراهیم شیخ در خصوص اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران 2018-12-13T02:05:00+01:00 2018-12-13T02:05:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3631 مهدی مددى گرده image

توضیحات ابراهیم شیخ در خصوص اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران


در پی انتشار اخباری در خصوص نحوه اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران، روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی جهت تنویر افکار در این خصوص، طی مصاحبه ای با ابراهیم شیخ، معاون توسعه منابع انسانی، خواستار توضیحاتی در مورد وضعیت برخی مدیران شهری که بعضاً احتمال بازنشستگی ایشان برده می شود، شد. آنچه در ذیل می خوانید مشروح این مصاحبه می باشد.

- آقای دکتر شیخ اخیراً ابهاماتی در خصوص وضعیت برخی از مدیران شهرداری که احتمالا مشمول قانون بازنشستگی می شوند، مطرح شده است. با توجه به اینکه اجرای این ماموریت در حوزه جنابعالی می باشد لطفا بفرمایید با توجه به سررسید زمان اجرای این قانون آیا عملیاتی شدن آن در شهرداری تهران نیز آغاز شده است؟ لازم به ذکر است بعضا مدیرانی در سازمان حضور دارند که احتمال بازنشستگی در خصوص آنان وجود دارد اما همچنان مشغول بکار هستند.

- مطابق قانون، از زمان ابلاغ اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان ما نیز در شهرداری در مو۵د مقرر اقدامات لازم در این خصوص را آغاز کردیم و طبق قانون می بایست ظرف مدت 2 ماه کلیه افراد حائز شرایط از نظام اداری شهرداری منفک شوند. اما در خصوص افراد مورد اشاره در سوال شما توضیحاتی در خصوص طبقات مختلف به این شرح قابل ذکر می باشد:

1- افرادی که مشمول این قانون می شدند تا تاریخ 26 آبان قرارداد آنها لغو و خاتمه ماموریت به ایشان ابلاغ شده است و جانشینان یا سرپرستان بخش اعظمی از این افراد ‌و جایگاهها نیز مشخص و شروع به کار کرده اند که نمونه آن شهردار محترم منطقه یک، جناب آقای مهندس تاجیک اسماعیلی بود که از تاریخ مذکور طبق قانون قرارداد همکاری خاتمه و بلافاصله بصورت همزمان نسبت به تکریم و تجلیل از خدمات ایشان اقدام و سرپرست منطقه مشخص و معرفی گردید.

2- بخش دیگری از این افراد کسانی هستند که جز استثنائات این قانون محسوب می گردند. اعم از جانبازان بالای 50درصد، آزادگان بالای 3سال و فرزندان شهداء که طبق قانون این افراد همچنان می توانند در همه سازمان ها از جمله شهرداری تهران به کار خود تداوم بخشند. از جمله ایشان، جناب آقای اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و آقای دکتر جلالی مدیرکل محترم ایثارگران و مواردی از این دست که طبق قانون جزء استثنائات هستند و می توانند به صورت قانونی به کار خود ادامه دهند و شهرداری تهران نیز همچنان مطابق قانون درحال بهره گیری از خدمات آنها می باشد.

3- دسته سوم که البته موضوع این قانون نیستند اما در مرز بازنشستگی قرار دارند، این توضیح را دارد که بر اساس ماده 103 لایحه "اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری"، شرایط دیگری در خصوص بازنشستگان قید شده که دستگاه ها می‌توانند افراد را تا سن کمتر از ۶۵ سال را با مدرک تحصیلی بالاتر از لیسانس و یا جانبازان را با درخواست فرد، مقام مافوق و موافقت دستگاه ذیربط تا 35 سال به خدمت بگمارند. لذا در شهرداری نیز مانند سایر دستگاهها و همچون گذشته افراد معدودی که این فرآیند را طی کرده و موفق به اخذ موافقت شهردار تهران در این خصوص شده باشند تا پایان مهلت قانونی امکان اشتغال در پست خود را خواهند داشت که البته تعداد این افراد در شهرداری تهران بسیار اندک و قلیل و براساس ضرورت بوده استو در دوره حضور اینجانب سخت گیرانه ترین سیاست ها اعمال شده است. گرچه برای اجرای کامل آن نیازمند همراهی شورا برای حمایت از اجرای بازنشستگی و همچنین همراهی سایر حوزه های مختلف شهرداری هستیم.

4- عده ای دیگر از افراد نیز کسانی هستند که از سایر دستگاه ها مانند وزارت کشور و غیره به سازمان شهرداری مأمور شده اند؛ لکن مدت خدمت آنها برابر این قانون به پایان رسیده است که صدور حکم بازنشستگی آنان به لحاظ قانونی برعهده دستگاه مبداء می باشد و عملا ما امکان بازنشسته کردن ایشان را نداریم. البته ما طی نامه های فوری از دستگاه های مربوطه درخواست کرده ایم که آخرین وضعیت استخدامی این افراد را به ما اطلاع دهند که به محض صدور حکم بازنشستگی آنان، ما نیز در شهرداری به همکاری با ایشان خاتمه خواهیم داد.

در واقع این دسته ها، گروه های مختلفی هستند که این روزها صحبت از بازنشستگی آنان را می شنویم و همه افراد مطمئن باشند که هر فردی که در سازمان شهرداری مشمول قانون منع بازنشستگی بوده باشد به خدمت ایشان خاتمه داده شده و در خصوص استثنائات یادشده نیز بررسی های لازم با دقت تمام به عمل آمده است. رویکرد چابک سازی و جوانگرایی از رویکردهای اساسی حاکم بر عملکرد معاونت منابع انسانی است و در این خصوص نیز سخت گیرانه ترین سیاست ها اعمال می گردد.

]]>
تلاش برای کاهش فشارهای اقتصادی کارکنان در شرایط فعلی، جهادی عملی است 2018-11-24T06:17:00+01:00 2018-11-24T06:17:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3627 مهدی مددى گرده image

تلاش برای کاهش فشارهای اقتصادی کارکنان در شرایط فعلی، جهادی عملی است


معاون توسعه منابع انسانی ضمن بازدید از سازمان بهشت زهرا در خصوص رفع مشکلات و چالش های موجود در زمینه رفاهی و امور اداری و استخدامی کارکنان، مقرر نمود تا بررسی کامل در این زمینه صورت پذیرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، ابراهیم شیخ پیشاپیش فرارسیدن ایام ولادت حضرت رسول اکرم(ص)، گفت: در ستایش آن مقام والا سخنان بیشماری گفته شده اما شایسته است در این روزگار سخت، بیش از گذشته به حرمت آن حضرت به التزام به حبل رسول الله اهتمام ورزیم تا نوری از رحمت ایشان بر ما جاری گردد.

ابراهیم شیخ ضمن تشکر از زحمات خالصانه همکاران و مدیرعامل سازمان بهشت زهرا در جهت خدمت به شهروندان بواسطه پذیرایی و پذیرش 1.350.000 تدفین در طول مدت خدمت این مجموعه، اظهار داشت: بخش بزرگی از معیارهای توسعه شهری را می توان در اقدامات انجام شده در آرامستان آن مشاهده نمود. اقدامات صورت پذیرفته در بهشت زهرا به واقع در مقایسه با آرامستان بسیاری از کلانشهرهای دنیا ستودنی است.

وی افزود: شما عزیزان در واقع در سخت ترین لحظات زندگی شهروندان با آرامش در مدیریت و رفتار به همراهی با آنان می پردازید و قطعا این آرامش را به خانواده متوفی تسری می دهید لذا این ذوق و شوق در روحیه خدمتگزاری و عشق به کار در محیطی مملو از غم و ناراحتی جای تقدیر دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: رشد و قرار گیری پلکانی نیروهای این مجموعه و مدیر عامل محترم آن نشان دهنده حقانیت عملکردی این سازمان است که برای شهرداری بسیار ارزشمند است و از رویکردهای اصلی ما در منابع انسانی در دوره مدیریت فعلی است، هرچند که در کنار این اعتقاد و التزام، توصیه دیگری در حرفه منابع انسانی مبنی بر جذب اندکی از نیروهای جدید به منظور جاری شدن خون جدید در سیستم و ورود نگرش و فرصت های جدید هم وجود دارد.

معاون شهردار تهران حمایت از کارکنان در شرایط دشوار اقتصادی را به مثابه جهادی عملی دانست و بیان داشت: کارکنان قدرت خرید خود را تا حد بالایی از دست داده اند به نحویکه حدود 50 درصد در مرز خط فقر و حتی پایین تر قرار گرفته اند، لذا حل این مشکل از واجب ترین عملکردهای ما محسوب می گردد و از مدیران عامل محترم سازمان ها و شرکت های تابعه خواستاریم در جهت برقراری بیشتر رفاهیات مانند برگزاری بیشتر تورهای مسافرتی و پرداخت و شارژ بن کارت ها تلاش نمایند.

سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) و شهردار حرم مطهر امام(ره) ضمن تقدیر از زحمات معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران از کار ارزشمند ایشان به جهت حضور در سالن تطهیر در زمان سال تحول 97 گفت: این کار برای ما و همه کارکنان بهشت زهرا بسیار ارزشمند و دلگرم کننده بود. اتفاقی که در طی سال های خدمت بنده تاکنون از طرف هیچ یک از مسئولین رخ نداده بود و جای قدردانی بسیار داشت.

مدیر عامل سازمان بهشت زهرا با ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان عنوان داشت: این سازمان از سال 1349 به صورت خودگردان در خدمت شهروندان عزیز بوده است و امروز ظرفیت فیزیکی این مجموعه با احتساب محیط حرم مطهر حضرت امام(ره) به 750 هکتار رسیده که شامل 184 قطعه می باشد و به طور متوسط روزانه 150 تا 170 تدفین را با نهایت دقت و عزت به انجام میرساند.

سعید خال ضمن گزارشی از ارائه خدمات جدید در طی سال های خدمت اظهار داشت: در زمینه فعالیت های فرهنگی با ایجاد مرکز پژوهش و کتابخانه ای با مرکز تخصصی با محوریت مرگ و زندگی اخروی، تعداد قابل توجهی از کتب، تحقیقات و پژوهش های صورت پذیرفته در ایران و جهان را گردآوری و در اختیار عموم قرار داده ایم.

مدیر عامل سازمان بهشت زهرا در ادامه با گزارشی از وضعیت نیروی انسانی این سازمان گفت: با نگاه ویژه به سرمایه سازمانی خود، همواره سیستم پایش سلامت کارکنان را در دستور داشته ایم و در زمینه رفاهیات تلاش کردیم بواسطه نوع خدمات با برگزاری تورهای مسافرتی در جهت حفظ روحیه شادابی و رضایت کارکنان را همواره در برنامه داشته باشیم. همچنین با اتخاذ تدابیر ویژه و تهیه منابع در ارائه وام برای کاهش و رفع مشکلات کارکنان از کوششی دریغ نورزیم و با یاری خدا با برقراری ارتباط موثر به رضایتی قابل توجه از سوی همکاران رسیدیم.

وی در پایان از معاونت توسعه منابع انسانی خواستار در اولویت قراردادن تعدادی از نیروهای سازمان بهشت زهرا در جهت تبدیل وضعیت ایشان شد که مقرر گردید موضوع مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد.

]]>
افزایش 100 درصدی پرداخت های مناسبتی سال 97 بدلیل کاهش قدرت خرید کارکنان در شرایط دشوار اقتصادی 2018-11-24T06:13:00+01:00 2018-11-24T06:13:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3626 مهدی مددى گرده image

افزایش 100 درصدی پرداخت های مناسبتی سال 97 بدلیل کاهش قدرت خرید کارکنان در شرایط دشوار اقتصادی


ابراهیم شیخ در بازدید ستادی از شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و ضمن ارزیابی عملکرد این شرکت در حوزه منابع انسانی با مدل حل مسئله به مشکلات و چالش های موجود رسیدگی نمود و از اقدامات صورت گرفته در طی سال های اخیر در حوزه نیروی انسانی از مدیران ارشد شرکت قدردانی نمود.

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، شیخ در بازدید از شرکت واحد اتوبوسرانی گفت: دارا بودن پست و شرح شغل برای همه نیروهای این مجموعه و اقدامات انجام شده در چارچوب های قانونی اعم از رعایت اصول اساسنامه و آیین نامه اداری موجب خرسندی است و معاونت منابع انسانی نیز ضمن تقدیر از زحمات کارکنان سخت کوش شرکت واحد در جهت جبران خدمات عزیزان، اقدامات لازم اعم از امور رفاهی، خدماتی و رفع مشکلات موجود را بعمل خواهد آورد.

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران با استقبال از طرح یکسان سازی قوانین اداری- استخدامی یادآور شد: یقیناً عدم یکنواختی قوانین جاری چالشی بزرگ است که رفع آن فرایندی سخت و پیچیده است که نیازمند هزینه های بالا و حمایت های ویژه است ولیکن در صورت انجام اتفاقی بزرگ در سازمان خواهد بود.

معاون شهردار تهران همچنین در خصوص اقدامات رفاهی انجام شده و در دست اقدام تا پایان سال جاری اظهار داشت: به دلیل قدرت خرید کارکنان در پرداخت های مناسبتی افزایش 100 درصدی را برای کارکنان درنظر گرفتیم و این مژده را برای همکاران داریم که در ماه های آتی پرداخت های خوبی در مناسبت های مختلف صورت خواهد پذیرفت.

شیخ در این بازدید ضمن در دستور قرار دادن تدوین بسته های سفری یک و دوروزه، با ارائه راهکار لازم، پیشنهاداتی جهت ایجاد شرایط لازم برای تهیه فضای اسکان کارکنان در سفر به شهرهای شمال کشور را طرح و درخواست تلاش برای اجرایی نمودن این طرح ها در اسرع وقت نمود.

پیمان سنندجی، مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی نیز ضمن تشکر از معاون منابع انسانی شهرداری تهران برای تلاش های گسترده و حرفه ای در جهت توسعه کیفی نیروی انسانی و رفع مشکلات، گزارشی از وضعیت نیروی انسانی شرکت واحد ارائه نمود و اظهار داشت: شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از سال 1331 به عنوان تنها شرکتی که در کل کشور دارای مجوز هیأت وزیران است که در طول این سال های طولانی افتخار خدمتگزاری به شهروندان را داشته است.

وی ادامه داد: تلاش های زیادی جهت اعمال عنوان مشاغل سخت و زیان آور به انجام رسید که تمام فعالیت های انجام شده در جهت ایجاد امنیت شغلی و احقاق حقوق کارکنان نشان از سعی و جدیت ما در جهت ارتقاء انگیزش کارکنان و جبران خدمات می باشد.

سنندجی همچنین گزارشی از اقدامات آموزشی انجام شده برای کارکنان و در حوزه رانندگی با همراهی دانشگاه های علم و صنعت و خواجه نصیر ارائه نمود و در خصوص چالش ها و مشکلات موجود گفت: با توجه به سررسید دوران بازنشستگی تعداد قابل توجهی از کارکنان تا پایان سال جاری، جهت مهیا نمودن شرایط مالی و اداری این عزیزان، نیازمند همراهی معاونت مالی شهرداری هستیم تا این مهم در اسرع وقت انجام پذیرد. در زمینه امور رفاهی اعم از تعاونی مسکن کارکنان نیز تقاضا داریم با توجه به زحمات و سختی کار کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی، در صورت فراهم شدن شرایط لازم و تصویب دستورالعمل مربوطه، کارکنان شرکت واحد در اولویت اقدام قرار گیرند.
]]>
تمرکز ما در شرایط اقتصادی فعلی، بالا بردن انگیزه کارکنان و تلاش برای ترمیم حقوق آنهاست 2018-11-24T06:09:00+01:00 2018-11-24T06:09:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3625 مهدی مددى گرده image

تمرکز ما در شرایط اقتصادی فعلی، بالا بردن انگیزه کارکنان و تلاش برای ترمیم حقوق آنهاست


راه اندازی سامانه جامع منابع انسانی در ستاد مرکزی معاینه فنی خودرو با حضور قائم مقام معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران انجام شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، این مراسم با حضور داور نظری قائم مقام معاونت توسعه منابع انسانی و سید نواب حسینی منش مدیر ستاد مرکزی معاینه فنی خودرو شهر تهران در سالن جلسات این مجموعه برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه گزارشی از تاریخچه تاسیس، اهداف و فعالیت های اجرایی این مجموعه ارائه و آخرین وضعیت نیروی انسانی فعال در این نهاد توسط مدیرعامل مجموعه تشریح گردید.

داور نظری قائم مقام معاونت توسعه منابع انسانی با قدردانی از زحمات کارکنان این سازمان ، از تلاش های مدیر این مجموعه بعنوان فردی جوان، کارآمد و توانا تقدیر و تجلیل بعمل آورد.

نظری با اشاره به افتتاح این سامانه در ستاد مرکزی معاینه فنی افزود: اطلاعات 59000 نفر از کارکنان تا به این لحظه در سیستم سامانه جامع منابع انسانی وارد شده که یک پیشرفت صد در صدی در طول یکسال محسوب میشود و امید داریم تا جشن پایان پیاده سازی سامانه در شهرداری تهران را در نیمه نخست دی ماه برگزار کنیم.

قائم مقام معاونت توسعه منابع انسانی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریک به مناسبت انتخاب پیروز حناچی بعنوان شهردار تهران گفت : آقای حناچی یک فرد دانشگاهی و دارای سوابق اجرایی در حوزه مدیریت شهری است و با شناختی که از ایشان دارم، دغدغه ی حل مشکلات کارکنان و شهروندان را در اولویت کاری خود قرار خواهد داد.

نظری ادامه داد : ما در هفته های گذشته تمرکز خود را بر بالا بردن انگیزه کارکنان در شرایط دشوار اقتصادی قرار دادیم و این یک وظیقه ی سازمانی برای تمام سازمان ها و شرکت هاست تا در این مقوله اهتمام ورزند.

وی تصریح کرد : وظیفه ی سازمانی ما ایجاب می کند تا بعنوان برنامه ریزان حوزه منابع انسانی، کارکنان را در این شرایط پر تلاطم یاری نماییم و در همین راستا جناب آقای شیخ طی هفته های گذشته نامه نگاری و جلسات متعددی را پیرامون افزایش حقوق کارکنان با سازمان امور استخدامی کشور و شورای حقوق و دستمزد داشته اند که امید داریم نتایج مثبتی را بهمراه داشته باشد و بیش از این شرمنده همکاران عزیز و کوشا نباشیم.

رئیس کمیته معماری منابع انسانی با اشاره اینکه قدرت خرید مردم در جامعه کاهش پیدا کرده است افزود: در شرایط تورمی فعلی، شکافی عمیق میان پرداخت های ثابت با قیمت های بازار وجود دارد و ترمیم حقوق می تواند انگیزه ی کارکنان را تا حدودی بالا برده و این دغدغه ی ذهنی را برای عزیزان کاهش دهیم.

نظری در ادامه گفت: مطالعات بین المللی نشان می دهد که ارتباط مستقیمی میان پایین آمدن ارزش ملی پول و افزایش فساد اداری وجود دارد که به تبع ایجاد مشکلات معیشتی و اقتصادی ممکن است برخی از کارکنان دچار لغزش در سازمان شوند.

داور نظری با بیان اینکه گام بعدی ما در بالا بردن انگیزه کارکنان، تعامل مستقیم با کارمندان در قالب نشست های مستقیم و دیدارهای رو در رو است افزود: یکی از گلایه های کارمندان در سطح مناطق و سازمان ها، عدم دسترسی آسان به مدیران میانی است؛ ما در سطح معاونت توسعه منابع انسانی نشست هایی را در سطح مناطق و سازمان ها داشته ایم و نیز تعاملات مستقیم و بی واسطه ای نظیر کافه گفتگو که در بوستان گفتگو برگزار شد را در دستور کار قرا دادیم و ضروری است تا مدیران میانی نیز به میان کارمندان آمده و نسبت به رفع دغدغه های آنان اقدامات موثری را انجام دهند.

در پایان این جلسه از دست اندر کاران راه اندازی سامانه جامع منابع انسانی در ستاد مرکزی معاینه فنی خودرو تقدیر و تجلیل بعمل آمد.]]>
اطلاعیه دبیرخانه آزمون استخدام بخش خصوصی درباره زمان برگزاری آزمون اینترنتی 2018-11-20T16:36:00+01:00 2018-11-20T16:36:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3624 مهدی مددى گرده اطلاعیه دبیرخانه آزمون استخدام بخش خصوصی درباره زمان برگزاری آزمون اینترنتی بدین وسیله به اطلاع می‌رساند، داوطلبان دومین آزمون استخدام بخش خصوصی می‌توانند جهت مشاهده تاریخ و ساعت برگزاری آزمون اینترنتی خود، به قسمت اطلاعیه‌های صفحه کاربری خود در سایت آزمون به نشانی www.inre.ir مراجعه نمایند. ضمنا زمان اعلام شده به داوطلبان، قطعی بوده و قابل تغییر نمی‌باشد. لازم به ذکر است جهت انجام مرحله اینترنتی آزمون، داوطلبان با در اختیار داشتن یک دستگاه رایانه متصل به اینترنت با سرعت مناسب، می توانند از هر اطلاعیه دبیرخانه آزمون استخدام بخش خصوصی درباره زمان برگزاری آزمون اینترنتی

بدین وسیله به اطلاع می‌رساند، داوطلبان دومین آزمون استخدام بخش خصوصی می‌توانند جهت مشاهده تاریخ و ساعت برگزاری آزمون اینترنتی خود، به قسمت اطلاعیه‌های صفحه کاربری خود در سایت آزمون به نشانی www.inre.ir مراجعه نمایند. ضمنا زمان اعلام شده به داوطلبان، قطعی بوده و قابل تغییر نمی‌باشد.

لازم به ذکر است جهت انجام مرحله اینترنتی آزمون، داوطلبان با در اختیار داشتن یک دستگاه رایانه متصل به اینترنت با سرعت مناسب، می توانند از هر مکانی نسبت به انجام آزمون خود اقدام نمایند. همچنین تاکید می شود که جهت جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، داوطلبان از انجام آزمون از طریق دستگاه‌های تلفن همراه جدا خودداری نمایند.

سایر جزئیات مرحله اینترنتی آزمون استخدام بخش خصوصی، متعاقبا به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

روابط عمومی آزمون استخدام بخش خصوصی

تاریخ انتشار :1397/8/22 - 18:46لینک

پایگاه اطلاع رسانی آزمون استخدام بخش خصوصی کشور

]]>
برگزاری روز دانش آموز در دبستان شهید مدنی 2018-10-11T22:45:00+01:00 2018-10-11T22:45:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3612 مهدی مددى گرده [http://www.aparat.com/v/zCkng] [http://www.aparat.com/v/zCkng]

]]>
با حکم شهردار تهران؛ «سید سعید راد» مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شد 2018-10-07T08:15:00+01:00 2018-10-07T08:15:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3594 مهدی مددى گرده با حکم شهردار تهران؛ «سید سعید راد» مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شد با حکم شهردار تهران، «سید سعید راد» به عنوان مدیرعامل جدید سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری منصوب شد. به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران؛ سید محمدعلی افشانی در این حکم با اشاره به تعهد، شایستگی و تجارب ارزنده «سید سعید راد» و با استناد به مصوبه هیات مدیره سازمان، وی را به عنوان مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار منصوب کرد.شهردار تهران در حکم صادره با اش با حکم شهردار تهران؛ «سید سعید راد» مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شد

با حکم شهردار تهران، «سید سعید راد» به عنوان مدیرعامل جدید سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران؛ سید محمدعلی افشانی در این حکم با اشاره به تعهد، شایستگی و تجارب ارزنده «سید سعید راد» و با استناد به مصوبه هیات مدیره سازمان، وی را به عنوان مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار منصوب کرد.
شهردار تهران در حکم صادره با اشاره به تحقق اهداف «شهر زیست پذیر و شهروند مشارکت پذیر»، بهره گیری از استعداد و توانمندی نیروهای شهرداری تهران برای خدمات رسانی مفید و موثر به شهروندان تهران را مورد تاکید قرار داد.
همچنین در حکم مدیرعامل جدید سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار، بر تنظیم مجموعه سیاست‌ها، فعالیت‌ها و اقدامات این سازمان بر اساس اسناد فرادست و مصوب و برنامه شهردار تهران برای اداره شهر با هماهنگی هیات مدیره سازمان و در چارچوب قانون و رعایت حقوق مردم تاکید شده است.
گفتنی است، «سید سعید راد» که دارای مدرک دکترای مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران و متخصص MBA است، از نیروهای مجموعه شهرداری تهران بوده و پیش از این مسئولیت معاونت برنامه ریزی، بازاریابی و توسعه شرکت شهروند را بر عهده داشته است.


]]>
خبر دینی و اسلامی 2018-10-03T19:54:00+01:00 2018-10-03T19:54:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3593 مهدی مددى گرده

 • عامل سیاسی
 • برخی با فریب خوردن می‏گریزند (عامل فرهنگی)،

 • و بعضی، عامل خویشاوندی آنها را می‏لغزاند،

  و گروهی مشکل سیاسی دارند،

  می‏خواهند به قدرت و مال و امکانات دنیا برسند،

  رفاه طلب و دین فروشند،

  هر جا که لقمه چربی باشد حاضر می‏شوند،

  در پیکار و مبارزه هدف و آرمان مقدّسی ندارند،

  معامله گردند، تجارت کننده‏اند، با سران قدرت‏ها، با شاهان و سلاطین، وارد معامله می‏شوند،

  هرکس آنها را تأمین کرد، به آن روی می‏آورند، و دیگر وجدان و عاطفه و وطن دوستی و ایمان و تعهّد در آنان راه ندارد.

  این عدّه را باید با تبلیغات حساب شده افشا کرد، و زشتی فرار را تبلیغ نمود، تا انسان آزاده‏ای به خودفروشی و بردگی روی نیاورد.

  که حضرت امیرالمؤمنین علی‏ علیه السلام نسبت به مصقله فرمود:

  قَبَّح اللّه مَصْقَلَه فَرَّ فِرار الْعَبید [1] .

  «خدا زشت گرداند روی مصقله را که چون بردگان گریخت»

  امام علی‏ علیه السلام نسبت به فرار عمر و عاص فرمود:

  وَلَمْ یبایعْ حَتّی شَرَطَ اَنْ یؤتِیهِ عَلَی الْبَیعَةِ ثَمناً، فَلا ظَفِتْ یدُ الْبایع [2] .

  (عمروعاص با معاویه بیعت نکرد مگر آنکه شرط نمود تا عوض بیعت بهائی دریافت کند، هرگز دست بیعت کننده به پیروزی نرسد)

  و آنگاه که جمعی از مردم مدینه به شام گریختند، فرار آنها را به زشتی یاد کرد، که فرار از حق به باطل، و از نور به تاریکی‏ها بود؛

  أَمَّا بَعْدُ، فَقَدْ بَلَغَنِی أَنَّ رِجَالاً مِمَّنْ قِبَلَکَ یتَسَلَّلُونَ إِلَی مُعَاوِیةَ، فَلَا تَأْسَفْ عَلَی مَا یفُوتُکَ مِنْ عَدَدِهِمْ، وَیذْهَبُ عَنْکَ مِنْ مَدَدِهِمْ، فَکَفَی لَهُمْ غَیاً، وَلَکَ مِنْهُمْ شَافِیاً، فِرَارُهُمْ مِنَ الْهُدَی وَالْحَقِّ، وَإِیضَاعُهُمْ إِلَی الْعَمَی وَالْجَهْلِ

  وَ إِنَّمَا هُمْ أَهْلُ دُنْیا مُقْبِلُونَ عَلَیهَا، وَمُهْطِعُونَ إِلَیهَا، وَقَدْ عَرَفُوا الْعَدْلَ وَرَأَوْهُ، وَسَمِعُوهُ وَوَعَوْهُ، وَعَلِمُوا أَنَّ النَّاسَ عِنْدَنَا فِی الْحَقِّ أُسْوَةٌ، فَهَرَبُوا إِلَی الْأَثَرَةِ

  فَبُعْداً لَهُمْ وَسُحْقاً!! إِنَّهُمْ - وَاللَّهِ - لَمْ ینْفِرُوا مِنْ جَوْرٍ، وَلَمْ یلْحَقُوا بِعَدْلٍ، وَإِنَّا لَنَطْمَعُ فِی هذَا الْأَمْرِ أَنْ یذَلِّلَ اللَّهُ لَنَا صَعْبَهُ، وَیسَهِّلَ لَنَا حَزْنَهُ، إِنْ شَاءَ اللَّهُ، وَالسَّلَامُ....
]]>
امروزه در حوزه منابع انسانی نیاز به "حسابداری منابع انسانی" داریم 2018-10-02T02:41:00+01:00 2018-10-02T02:41:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3592 مهدی مددى گرده image

امروزه در حوزه منابع انسانی نیاز به "حسابداری منابع انسانی" داریم


امروزه در حوزه منابع انسانی،"حسابداری منابع انسانی" به راه حلی برای مرتب سازی داده های منابع انسانی بمنظور احتساب سرمایه گذاری در منابع انسانی، ثبت ارزش اقتصادی توسعه انسانی، ثبت بهره وری ناشی از عملكردهای منابع انسانی است ، كه باید در الگوی جدید معماری تعالی منابع انسانی در شهرداری به دنبال آن باشیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، مراسم افتتاحیه سامانه جامع منابع انسانی با حضور داور نظری قائم مقام معاونت توسعه منابع انسانی و یوسف متقی مدیرعامل سازمان عمرانی مناطق در سالن جلسات این مجموعه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه گزارشی از تاریخچه تاسیس، اهداف و فعالیت های اجرایی سازمان عمرانی مناطق ارائه و آخرین وضعیت نیروی انسانی فعال در این نهاد توسط مدیرعامل مجموعه تشریح گردید و ضمن آن بر چشم انداز این مجموعه مبنی بر تمرکز روی ساخت ابنیه های بزرگ تاکید گردید.

داور نظری قائم مقام معاونت توسعه منابع انسانی با قدردانی از زحمات کارکنان این سازمان بعنوان سومین مجموعه معاونت فنی و عمران که به این سامانه پیوسته اند، تلاش آنها را در این مسیر ستود.

وی افزود : ما یک معماری تعالی برای سامانه جامع منابع انسانی در حال تدارك هستیم که مقرر است طبق یک برنامه زمانبندی شده، تمام سیستم ها و سامانه های موجود در شهرداری تهران به آن متصل شود که سیستم هایی نظیر آموزش، سلامت،رفاه،ارزیابی و ... از جمله مهم ترین سامانه هایی خواهد بود که در آینده ای نزدیک بصورت یکپارچه خدماتی را به کاربران ارائه می دهند؛ چرا که ارائه ی کیفیت بهتر و خدمات مطلوب تر همراه با سرعت بیشتر، مستلزم هوشمند سازی فرآیند ها و حرکت به سمت یکپارچه سازی سیستم هاست.

نظری در ادامه گفت: امروزه در حوزه منابع انسانی نیاز به "حسابداری منابع انسانی" داریم، همانطور که در حوزه مالی یک ترازنامه و حساب سود و زیان و جریان نقدینگی داریم که ورودی و خروجی منابع را بررسی و تحلیل می کند، حسابداری منابع انسانی نیز در جهت بهبود کیفیت، كنترل بهره وری و چابک سازی سازمانی بعنوان یک روش جدید و بین المللی، آمار و اطلاعات برخطی را به ما ارائه می دهد که این اطلاعات در بخش "سیستم پشتیبان تصمیم منابع انسانی " یا همان HRDSS ، می تواند تصمیم گیری های سازمان و برنامه ریزی های راهبردی را تغذیه كرده و كمی سازی و گزارشدهی از توانمندیهای منابع انسانی و تراز لحظه ای سرمایه گذاریها و گردش نیروی انسانی را ساماندهی نماید.

رئیس کمیته معماری تعالی سامانه منابع انسانی با اشاره به اینکه نقد ما بر مدیران شهری در گذشته ، علی رغم فعالیتهای حجیم انجام شده، به عدم بهره ور بودن این فعالیتها بوده افزود: اگر به دنبال بهره وری بالا در شهرداری هستیم، می بایست در گام نخست با خروج هدایت شده و جذب برگزیده نیروهای زبده و تحصیلکرده در بهترین دانشگاه ها، و توجه به توسعه سرمایه های انسانی و داشتن آمار و اطلاعات لحظه ای، چرخه ی درستی را ایجاد کنیم تا مبتنی بر آن بتوانیم سیاست چابک سازی و ارتقاء بهره وری را پیاده کنیم.

وی افزود: در گذشته اگر یک مدیر در شهرداری نیازمند یک تخصص جدید می شد، بلافاصله به سراغ جذب نیرو از خارج سازمان می رفتند که این امر موجب فربه شدن شهرداری تهران گردیده است؛ در حالی که جستجوی نیروی داخلی و جذب از درون، یكی از مهمترین راهکارها برای تامین نیروی مورد نیاز سازمان است و ما در همین راستا "سامانه بازار کار داخل" را با هدف ایجاد پل ارتباطی میان کارکنان و مدیران ایجاد کردیم که تا کنون ۱۸۶۹ نفر از کارکنان شهرداری، قابلیت ها، توانمندی ها و استعدادهای خود را در این سامانه بروز داده اند و به دنبال تغییر مکان محل خدمتی و یا فرصت شغلی جدید هستند؛ مدیران نیز می بایست با جستجو در این سامانه، بهترین و مرتبط ترین تخصص ها را متناسب با فضای موجود انتخاب کرده و بازار رقابتی را میان کارکنان ایجاد کنند كه در طول یكماه گذشته ٢١١ نفر در این سامانه توسط مدیران دیده شده و دعوت بكار شده اند كه از این میان، تا به امروز ٨٥ جابجابی صورت پذیرفته است.

نظری در ادامه ی سخنان خود با اشاره به اینکه سازمان عمرانی مناطق یک سازمان پروژه محور است گفت: این مجموعه بر حسب حجم کار خود بصورت آکاردئونی می تواند اداره شود؛ یعنی در فصولی از سال که حجم کار کمتری دارد می تواند با در اختیار گذاشتن کارکنان خود بصورت مامور در سایر قسمت های شهرداری از طریق سامانه بازار كار داخل، هم موجب توسعه و پیشرفت امور در شهرداری شده و هم موجب کسب تجارب بیشتر برای کارکنان خود شود که این توصیه به سایر سازمان ها و مجموعه های مشابه نیز می شود که جریان سیالی در کارکنان به منظور کسب مهارت از یک سو و پیشبرد اهداف شهرداری از سوی دیگر ایجاد نمایند.

در پایان این مراسم از زحمات آقایان صفدری، کریم خانی، نجفی، ولی نیاکان و خانم ها سیمرد، دواتگر و شیدایی تقدیر و تجلیل بعمل آمد.


]]>
جعل و غصب عنوان وزارت اطلاعات 2018-09-21T14:56:00+01:00 2018-09-21T14:56:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3582 مهدی مددى گرده جعل و غصب عنوان وزارت اطلاعات هموطنان گرامی ، سربازان گمنام امام زمان (عج) بی نام و نشان خدمت می كنند. هركس خود را كارمند وزارت اطلاعات معرفی نمود و قصد سوء استفاده داشت ، حتما كلاهبردار است . مراتب را سریعا به 113 اطلاع دهید. شهروندان گرامی ، كاركنان وزارت اطلاعات هرگز هویت شغلی خود را نزد دیگران فاش نمی كنند. بنابراین هركس ادعا كرد مامور وزارت اطلاعات است ، قطعا شیاد است . با 113 تماس بگیرید. هموطنان گرامی ، كاركنان وزارت اطلاعات ، فاقد هرگونه كارت شناسایی جعل و غصب عنوان وزارت اطلاعات

هموطنان گرامی ،

سربازان گمنام امام زمان (عج) بی نام و نشان خدمت می كنند. هركس خود را كارمند وزارت اطلاعات معرفی نمود و قصد سوء استفاده داشت ، حتما كلاهبردار است . مراتب را سریعا به 113 اطلاع دهید.


شهروندان گرامی ،

كاركنان وزارت اطلاعات هرگز هویت شغلی خود را نزد دیگران فاش نمی كنند. بنابراین هركس ادعا كرد مامور وزارت اطلاعات است ، قطعا شیاد است . با 113 تماس بگیرید.


هموطنان گرامی ،

كاركنان وزارت اطلاعات ، فاقد هرگونه كارت شناسایی هستند. لذا چنانچه فردی كارت وزارت را به شما نشان داد، حتما كلاهبردار است . با 113 تماس بگیرید .


وزارت اطلاعات حافظ امنیت و منافع شهروندان است . هركس با عنوان كارمند وزارت اطلاعات قصد سوء استفاده مادی و معنوی را داشت ، حتما كلاهبردار است و قادر به حل كمترین مشكل شما نخواهد بود. مراتب را به 113 اطلاع دهید .


وزارت اطلاعات دارای هیچگونه شركت اقتصادی و غیر اقتصادی نیست . هركس تحت این عناوین خود را به شما معرفی كرد،حتما كلاهبردار است . با 113 تماس بگیرید.

]]>
اطلاع رسانی 2018-09-21T13:52:00+01:00 2018-09-21T13:52:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3581 مهدی مددى گرده 1- آیا می‌دانید؟پل ارتباطی مردم با وزارت اطلاعات ستاد خبری می باشد . 2- آیا می‌دانید؟شماره تلفن ستاد خبری وزارت اطلاعات 113 می باشد . 3-آیا می‌دانید؟از طریق شماره گیری پیش کد استانی امکان ارتباط با ستاد خبریهای سراسر کشور مقدور می باشد . 4- آیا می‌دانید؟دریافت اخبار سیاسی،فرهنگی و اجتماعی با رویکرد امنیتی در حوزه فعالیت ستاد خبری وزارت اطلاعات است . 5- آیا می‌دانید؟شماره سامانه پیامکی ستاد خبری وزارت اطلاعات 6000113 می باشد . 6-آیا می‌دانید؟ارسال اخبار امنیتی به موقع به ستاد خبری وزارت 1- آیا می‌دانید؟پل ارتباطی مردم با وزارت اطلاعات ستاد خبری می باشد .


2- آیا می‌دانید؟شماره تلفن ستاد خبری وزارت اطلاعات 113 می باشد .

3-آیا می‌دانید؟از طریق شماره گیری پیش کد استانی امکان ارتباط با ستاد خبریهای سراسر کشور مقدور می باشد .

4- آیا می‌دانید؟دریافت اخبار سیاسی،فرهنگی و اجتماعی با رویکرد امنیتی در حوزه فعالیت ستاد خبری وزارت اطلاعات است .
5- آیا می‌دانید؟شماره سامانه پیامکی ستاد خبری وزارت اطلاعات 6000113 می باشد .

6-آیا می‌دانید؟ارسال اخبار امنیتی به موقع به ستاد خبری وزارت اطلاعات،ثمرات ارزشمندی را برای نظام ج .ا.ا به همراه دارد .

7- آیا می‌دانید؟سرنخ بسیاری از کیس های امنیتی ،اخبار مردمی بوده است .

8- آیا می‌دانید؟ ستاد خبری وزارت اطلاعات به نوعی مرکز فوریتهای امنیتی به شمار می آید.

9- آیا می‌دانید؟ارتباط با ستاد خبری وزارت اطلاعات از 3 طریق تماس تلفنی،مکاتبه و مراجعه مردمی امکان پذیر است.

10-آیا می‌دانید؟با اطلاع رسانی به موقع به ستاد خبری وزارت اطلاعات،چه نقش مهمی در تحقق اهداف عالیه نظام خواهید داشت .

11- آیا می‌دانید؟ستاد خبری وزارت اطلاعات در راستای تکریم و قدردانی از گزارش دهندگان سالانه به تعداد قابل توجهی از آنان هدایایی به رسم یادبود اهداء می نماید .

12-آیا می‌دانید؟طبق آمار رسمی وزارت اطلاعات میزان همکاری مردم با سیستم امنیتی در کشور ایران به مراتب بیشتر از سایر کشورها می باشد.

13-آیا می‌دانید؟ستاد خبری وزارت اطلاعات همواره سپاسگزار و قدردان همکاری شما مردم عزیز می باشد .

14- آیا می‌دانید؟ستادهای خبری وزارت اطلاعات با شماره 113 به صورت شبانه روز آماده دریافت گزارشات امنیتی،اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی شما می باشد ،در ستادهای خبری وزارت اطلاعات کارشناسانی جهت ارائه مشاوره امنیتی حضور دارند .

15-آیا می‌دانید؟بزرگترین مشکلات امنیتی با گزارشات شما مردم غیور در وزارت اطلاعات مرتفع گردیده است .

16-آیا می‌دانید؟شماره صندوق پستی ستاد های خبری در سراسر کشور 113 می باشد .

17-آیا می‌دانید؟امکان ارتباط از خارج از کشور با شماره 113 مقدور می باشد .

18-آیا می‌دانید؟امنیت در سایه سار همکاری مردمی محقق میگردد .

19- آیا می‌دانید؟همکاری شما در ایجاد امنیت تا چه حد حائز اهمیت است ،آهنگ دلنشین زندگی اجتماعی در گرو تامین امنیت عمومی می باشد .

20-آیا می‌دانید؟سایت رسمی وزارت اطلاعات با آدرسwww.vaja.irدر فضای مجازی فعالیت خود را آغاز نموده است .

آیا میدانید شما مردم عزیز میتوانید بدون هیچگونه محدودیت و حساسیتی با حضور در ساختمانهای آشکار ستاد خبری وزارت اطلاعات اخبار و گزارشهای خود را با کارشناسان امنیتی در میان بگذارید.

]]>
بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی وزارت اطلاعات 2018-09-21T13:39:00+01:00 2018-09-21T13:39:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3580 مهدی مددى گرده بسم الله الرحمن الرحیم بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی در اجرای وظائف و اختیارات قانونی وزارت اطلاعات، ممکن است اشتباهی رخ داده و حقوق مادی و معنوی اشخاص، نقض و یا تضییع گردد. به همین منظور دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی آماده دریافت شکایات از سراسر کشور می باشد. وسایل و امکانات ارتباطی برای ارائه یا تحویل شکایات: 1-شماره تلفن گویا 22844076 2-صندوق پستی 1947-16765 وزارت اطلاعات برای رسیدگی به شکایات درج موارد ذیل در متن شکایت ضروری است: 1-مشخصات کامل شاکی به همراه امضاء و ذکر شماره بسم الله الرحمن الرحیم

بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی

در اجرای وظائف و اختیارات قانونی وزارت اطلاعات، ممکن است اشتباهی رخ داده و حقوق مادی و معنوی اشخاص، نقض و یا تضییع گردد. به همین منظور دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی آماده دریافت شکایات از سراسر کشور می باشد.

وسایل و امکانات ارتباطی برای ارائه یا تحویل شکایات:

1-شماره تلفن گویا 22844076

2-صندوق پستی 1947-16765 وزارت اطلاعات

برای رسیدگی به شکایات درج موارد ذیل در متن شکایت ضروری است:

1-مشخصات کامل شاکی به همراه امضاء و ذکر شماره ی تماس

2-مشخص نمودن فرد یا اداره ی طرف شکایت

3-ارائه ی دلایل و مدارک مثبته ی ادعا

4-شرح موضوع شکایت به صورت روشن و واضح

مراحل رسیدگی:

1-ارجاع شکایت به واحد رسیدگی به شکایات مردمی

2-اعلام وصول شکایت به شاکی

3-اعلام نواقص یا ابهامات موضوع شکایت به شاکی برای رفع آن

4-صدور دستور برای رسیدگی یا رد شکایت

5-اعلام نتیجه ی نهایی به شاکی

نکات قابل توجه:

1-به شکایاتی ترتیب اثر داده خواهد شد که علیه واحدهای سازمانی و یا مأموران این وزارت خانه باشد، بدیهی است شکایات مربوط به سایر دستگاه ها باید از طریق همان دستگاه رسیدگی شود.

2-به شکایات فاقد ویژگی های چهارگانه ی فوق الذکر ترتیب اثر داده نخواهد شد.

3-شکایت از محاکم و آراء قضایی مطابق قانون توسط دستگاه قضایی رسیدگی خواهد شد.

4-در صورت احراز وقوع جرم یا تخلف از سوی هر یک از کارکنان این وزارت خانه، مراتب به نحو مقتضی برخورد و در مراجع ذی صلاح رسیدگی خواهد شد.

هموطنان عزیز و گرامی

در خاتمه این وزارت خانه ضمن تشکر از برقراری ارتباط، با گشاده رویی و رعایت

کلیه ی جوانب شرعی و قانونی آماده ی دریافت شکایات شهروندان محترم می باشد.

]]>
تسریع و ارتقاء خدمات رفاهی و درمانی کارکنان از اولویت های معاونت منابع انسانی شهرداری تهران 2018-09-21T11:59:00+01:00 2018-09-21T11:59:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3579 مهدی مددى گرده image

تسریع و ارتقاء خدمات رفاهی و درمانی کارکنان از اولویت های معاونت منابع انسانی شهرداری تهران


نشست تخصصی معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران با معاونین منابع انسانی و مدیران امور رفاهی مناطق، سازمان ها و شرکت ها با موضوع ارتقاء سطح خدمات رفاهی و درمانی کارکنان شهرداری تهران برگزار و ضمن ارائه گزارشی از چالش ها و مشکلات احصاء شده در این زمینه، نظرات حاضران از وضعیت رفاهی و درمانی و راهکارهای پیشنهادی استماع گردید.

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، در این نشست ابراهیم شیخ اظهار داشت: توجه به مسائل عملیاتی منابع انسانی و احصاء نیازهای موجود در سطح مناطق با هدف تأمین درخوست ها و رفع مشکلات از اولویت های اقدامات ما بوده است که به این منظور در بازه زمانی سه ماه گذشته اقدام به جمع آوری اطلاعات، نظرات و چالش های موجود در سه حوزه درمان، رفاه و ورزش نمودیم و بر اساس اطلاعات حاصل شده، تحلیل های متفاوتی را نیز جهت تصمیم گیری نهایی اخذ کردیم.

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران ادامه داد: یکی از مهمترین توقعات ما از مدیران محترم مناطق پیگیری امور و درخواست های کارکنان با مسئولیت پذیری کامل و حصول نتیجه فوری است. همچنین در مورد برخی مسائل و درخواست ها، با توجه به حضور شورای تحول و اختیارات تفویض شده و نیز امکانات موجود در مناطق، تسریع در تصمیم گیری ها و اقدامات مقدور و ممکن می باشد لذا انتظار داریم سرعت در انجام خدمات تا حد چشمگیری افزایش یابد.

ابراهیم شیخ تاکید کرد: از همه مدیران محترم تقاضا داریم در صورت بروز مشکل در ارائه خدمات در مراکز درمانی مناطق، در لحظه مشکل را به مدیران کل و معاونین شهر سالم اطلاع دهند تا با سرعت بالایی به حل مشکل پرداخته شود.

وی در خصوص اقدامات انجام شده رفاهی و درمانی اظهار داشت: با اختصاص بودجه 10 میلیاردی طرح پایش سلامت کارگران و کارکنان سازمان شهرداری را آغاز نمودیم تا مسیر پیشگیری از بیماری را با موفقیت به نتیجه برسانیم. اما در خصوص تعرفه های پزشکی به دلیل اینکه مرجع تعیین نرخ ویزیت های وزارت بهداشت و درمان می باشد به لحاظ قانونی امکان اعمال نظر برای ما وجود ندارد

عباسعلی مدیح، مدیرکل اداره رفاه نیز در تشریح خدمات و برنامه های این اداره کل اظهار داشت: علیرغم مشکلات عدیده مالی سازمان، با توجه به تأکید معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران مبنی بر توجه بیش از پیش به موضوعات رفاهی و انگیزشی کارکنان، اقدامات ویژه ای از جمله افزایش 50درصدی شارژ بن کارت ها و بن های شهروند را در دستور کار قرار دادیم. همچنین در خصوص بیماران خاص، دستورالعمل جامعی را تدوین نمودیم که پس از تأمین اعتبار، مراحل اجرایی آن آغاز خواهد شد.

مدیرکل اداره رفاه در زمینه تورهای تفریحی نیز اشاره داشت: تور مشهد و تورهای دوروزه همانند روال قبل در حال برگزاری است و تور کیش نیز دائر خواهد شد.

مدیح در زمینه ورزش نیز تصریح کرد: باوجود مشکلات مالی و کاهش میزان بالایی از بودجه ورزشی سازمان، دوره های ورزشی و مسابقات جام رمضان را به اجرا درآوردیم و همچنان تلاش می کنیم همچنان برنامه های تفریحی و ورزشی مورد نیاز و علاقه کارکنان و خانواده های محترم را گسترش دهیم.

جهانگیری، معاون درمان اداره کل رفاه نیز گفت: فرآیند بروزرسانی و بازنگری آیین نامه جامع درمان کارکنان و بازنشستگان را پس از 12 سال، با کارشناسی دقیق اعضای کمیسیون پزشکی و کمیسیون فنی–تخصصی در بازه زمانی پنج ماهه دردستور کار قرار دادیم که با رویکرد مدیریت فعلی شهری، توسعه تسهیلات خدمات، عدالت محوری و حذف تبعیض ها در اولویت موضوعات اصلاحی قرار گرفت که اجرای آن نیز از ابتدای مهرماه جاری آغاز خواهد شد.

جهانگیری همچنین از برنامه دیگری با عنوان طرح جامع تحول نظام سلامت کارکنان شهرداری تهران نام برد و افزود: بر اساس این برنامه که در4 فصل و 5 محور راهبردی می باشد، شهرداری تهران به عنوان سازمان حامی سلامت کارکنان، موضوع خود مراقبتی سازمانی را به عنوان رویکرد و اولویت در دستور کار منابع انسانی قرار می دهد و طرح نشان دهنده آن است که موضوع سلامت کارکنان علاوه بر مبحث درمانی در زمینه پیشگیری و توانمند سازی نیز مدنظر منابع انسانی قرار گرفته است.

چوبینه، مدیرعامل شرکت شهر سالم نیز با تأکید بر لزوم تکریم کارکنان در مراکز درمانی با هدف جلب رضایت کامل پرسنل گفت: اولین وظیفه مهم ما در شرکت شهر سالم خدمت رسانی به همکاران است و معتقدیم نگاه نقادانه به خود را بسیار پذیرا هستیم. در خصوص اصلاح رفتار با مراکز درمانی طرف قرارداد دو مکانیزم را بکار گرفتیم. اول پرداخت قسمت عظیمی از بدهی های مالی به مراکز درمانی و دوم ارزیابی مقتدرانه مراکز و بیمارستان های طرف پیمان.

چوبینه افزود: نگاه ما به درمان پیشگیرانه است و برای اولین بار طرح پایش سلامت چهل هزار کارگر شهرداری تهران را در دست اجرا قرارداده ایم و در ادامه چکاپ سلامت کارکنان را نیز در دستور قرار خواهیم داد.]]>
دستورالعمل نحوه ارتقاء کارکنان قراردادی مؤسسه هادیان شهر پیمانکاری ابلاغ شد 2018-09-14T11:48:00+01:00 2018-09-14T11:48:00+01:00 tag:http://panp.mihanblog.com/post/3576 مهدی مددى گرده دستورالعمل نحوه ارتقاء کارکنان قراردادی مؤسسه هادیان شهر پیمانکاری ابلاغ شد معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، در سومین دور نظارت ستادی از مناطق، از منطقه 14 بازدید کرد و ضمن اعطاء برنامه عملیاتی منابع انسانی به شهردار منطقه و دیدار صمیمی با تعدادی از کارکنان با هدف رسیدگی به مشکلات، در نشستی که جهت ارزیابی عملکرد حوزه منابع انسانی منطقه 14 انجام شد، از ابلاغ دستورالعمل نحوه ارتقاء کارکنان قراردادی مؤسسه هادیان شهر پیمانکاری، خبر داد. به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی شهرد image

دستورالعمل نحوه ارتقاء کارکنان قراردادی مؤسسه هادیان شهر پیمانکاری ابلاغ شد


معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، در سومین دور نظارت ستادی از مناطق، از منطقه 14 بازدید کرد و ضمن اعطاء برنامه عملیاتی منابع انسانی به شهردار منطقه و دیدار صمیمی با تعدادی از کارکنان با هدف رسیدگی به مشکلات، در نشستی که جهت ارزیابی عملکرد حوزه منابع انسانی منطقه 14 انجام شد، از ابلاغ دستورالعمل نحوه ارتقاء کارکنان قراردادی مؤسسه هادیان شهر پیمانکاری، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری تهران در این دیدار 5 ساعته، ابراهیم شیخ با تأکید بر لزوم کیفی سازی خدمات گفت: برای ارائه بهینه سازی خدمات و ارتقاء سطح رضایت شهروندان، نیازمند سازمانی باکیفیت هستیم و لازمه دستیابی به سازمانی مطلوب، نیروی انسانی باکیفیت و توانمند است. اما دستبابی به این مهم تصادفی نیست و حاصل برنامه ریزی، فرآیند ، خط مشی و نیروی انسانی شایسته و باانگیزه است لذا برای رسیدن به این سرمایه باید به نقش های منابع انسانی توجه کنیم.

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران ادامه داد: حوزه منابع انسانی برخلاف ادوار قبل که تنها وظایف اداری و کارگزینی سازمان را برعهده داشت امروز در جایگاه شریک استراتژیک سازمان قرار گرفته و تبدیل به موتور تغییر و ارتقاء سیستم شده است. ما برای رسیدن به این موقعیت خود را از درون سازمان بیرون کشیدیم و با قراردادن خود در موقعیت ذینفعان، نیازهای ایشان را برآورد و استراتژی های لازم را تدوین نمودیم و اینگونه منابع انسانی را ارزش آفرین کردیم.

شیخ همچنین اظهار داشت: در راستای اجرای راهبردها و برنامه های معاونت توسعه منابع انسانی و با هدف افزایش انگیزه کارکنان، ساماندهی گروه های شغلی در بستری عدالت محور در قالب دستورالعمل نحوه ارتقاء کارکنان قراردادی مؤسسه هادیان شهر پیمانکاری را تصویب و جهت اجرا ابلاغ نمودیم.

فرهود حمیدی، شهردار منطقه 14 تهران نیز گفت: رویکرد ما در حوزه سرمایه انسانی، شفاف سازی، رضایت کارکنان و برقراری عدالت بر اساس سند راهبردی ابلاغی معاونت توسعه منابع انسانی بوده است و در همین راستا در شورای تحول منطقه، 45 مصوبه را با رویکرد آموزشی و رفاهی به اجرا درآوردیم.

حمیدی از جمله این مصوبات را دوره های آموزشی با موضوعات آشنایی با مقررات و مبارزه با تخلفات، انتصاب حدود 90 درصد از مدیران منطقه از ظرفیت های داخلی، جابه جایی و گردش نیروها بویژه در پست هایی که امکان فساد در آنها وجود دارد، کمک هزینه سفرهای زیارتی،حمایت کارکنان و خانواده های با بیماری های خاص و رسیدگی به خانواده ایثارگران و شهداء ، نام برد.

شهردار منطقه 14 تهران افزود: با تأکید بر اهمیت و ضرورت اجرایی نمودن سند راهبردی منابع انسانی، تدوین برنامه عملیاتی را در اولویت فعالیت های منطقه قرار دادیم و در بازه زمانی کمتر از سه ماه برنامه عملیاتی را با همراهی معاونت توسعه منابع انسانی با نگاه ویژه به شرایط و ویژگی های خاص با برش منطقه ای تدوین نمودیم.

در پایان این نشست، از کتابی با عنوان "شفافیت/ گام اول" که با همت معاونت توسعه منابع انسانی شهرداری منطقه 14 تدوین و به چاپ رسید، رونمایی شد. این کتاب اولین بخش از مجموعه ای چند جلدی است که حاوی دستورالعمل ها و فرآیندهای حوزه منابع انسانی می باشد.


]]>